Skocz do zawartości

kupiłem na allegro :/


neo1k4

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie coś takiego: http://allegro.pl/item404068235_luneta_nos...e_soczewki.html

 

(czytałem dzisiaj o kupowaniu na allg ;-), ale kupiłem już jakiś rok temu)

 

Do oglądania Księżyca wystarczało, ale teraz chciałbym pooglądać np. planetki. I tutaj pojawia się pytanie: jak wykorzystać go (częśći), żeby złożyć samemu coś lepszego i udało się obejrzeć jakąś planetę, tak, by była większa od kropki? Bo jego teoretyczne :lol: powiększenie 150x robi z planety kropkę. I ze wszystkiego co nie jest naszym Księżycem też. Dla niego nie ma różnicy czy to gwiazda, czy planeta. Kasy za bardzo nie mam (i nie miałem, dlatego to kupiłem - chciałem obejrzeć księżyc, nawet udało mi się zrobić jakieś zdjęcia :D) a chciałbym móc zobaczyć coś ciekawszego niż Księżyc.

 

W tej lunecie części są ruchome - dotkniesz ręką i cały się rusza (od samego początku). A o statywie już nie wspomnę. Na razie mam lepszy i większy amatorski statyw do aparatu i jakoś utrzymuje.

 

No ale przede wszystkim powiedzcie co z tym zrobić, żeby go nie wywalać i nie wydawać za dużo kasy (najlepiej wcale :D) i na Marsa z nim ruszyć (albo Jowisza, ...).

Edytowane przez neo1k4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przede wszystkim powiedzcie co z tym zrobić, żeby go nie wywalać i nie wydawać za dużo kasy (najlepiej wcale :D) i na Marsa z nim ruszyć (albo Jowisza, ...).

 

No nie bardzo...

Pamiętaj o ograniczeniu powiększenia przez średnicę obiektywu. W Twoim przypadku teoretycznie możesz użyć powiększenia ok. 140x. Czy jest sens wyskakiwać do Jowisza powiedzmy z powiększeniem 180x i mieć w polu widzenia sporą kulkę, ale jednocześnie sporą masakrację obrazu?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marsa to wogole ciezko zobaczyc przez teleskop bo zwykle jest to mala czerwona kropka nawet przy lepszych teleskopach - tak slyszalem <_<

 

Zalezy czy jest w opozycji, (kiedy Ziemia zakrywa Slonce ustawiajac sie w jednej linii z Marsem) wtedy jest okej. Mozna troszke zobaczyc powierzchnie, a nie tylko czerwona kropke. Ale trza miec teleskop ok. 150 mm srednicy...

No i co kilkanascie lat jest blizej Ziemi (2003r)

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie wiadomości, dobra i złą. Dobra to ta,że tego sprzetu uda się od dużej biedy użyć w zastępstwie lornetki na statywie. Zła to ta,że o planetach tym cudem zapomnij -nie pomogą żadne modernizacje, bo to krótkoogniskowy achromat o b. małej średnicy, rozdzielczość mała zepsuta na amen aberracja chromatyczną. Obiektyw pewnie taki, jak w dużej lornecie. Czyli o powiększeniach ponad 50x zapomnij, bo zobaczysz kolorowe UFO. Teoretycznie można zrobić z tego fajny przyrząd o możliwościach zbliżonych np. do lornetki 60mm, ale wymagałoby to inwestycji w parę akcesoriów: porządna kątówka prostująca obraz [bo ten wynalazek nie ma szukacza] i jakiś dobry okular, najlepiej szerokokątny 20mm, ale mógłby być zwykły Plossl czy Kelner. Wtedy z pow. 15x uzyskałbyś sensowne powiększenie do obiektów klasy lornetkowej, z polem widzenia pozwalającym tak jak w lornetce obyć się bez szukacza. Małe ale: koszt tych wszystkich dodatków będzie większy niż całej tej zabawki. Chyba, ze kątówka w zestawie prostuje obraz [w obu płaszczyznach], wtedy jeden używany okular załatwiłby sprawę tanim kosztem. Ale jak znam życie, tam siedzi zwykła kątówka diagonalna. Może jednak warto sprawdzić... Zobacz, czy napisy widzisz normalnie, czy lustrzanie odbite. A ogólna konkluzja: zbieraj na porządny sprzęt.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i by się nadawał... ale jego stabilność pozostawia wiele do życzenia. Po dołączeniu soczewki barlowa 3x rusza się ona (po dokręceniu) i nie za bardzo można coś z tym zrobić. Bez dodatków też jest trochę ruchomy - dlatego myślałem, żeby samemu go podreperować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.