Skocz do zawartości

Początki z astrofoto część kolejna


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Wprawdzie jak zobaczyłem w tym dziale fotki autorstwa Marcin'aPC to moja radość z moich fotek minęła, jednakże chciałbym się nimi pochwalić i zaczerpnąć kilku rad co do obróbki, bo bystre oko na zdjęciu M13 z pewnością dostrzeże dziwne linie na czarnym tle, jakby smugi, które chciałbym usunąć ale nie potrafię...

 

Fotki robione przez SW 150/750 na EQ3-2 - ustawiony tylko przez lunetkę - następnym razem spróbuję metodą dryfu trochę poprawić, bo na andromedzie widać wyraźne rozmycie. Do tego Canon 350D, bez przeróbek + własnoręcznie zbudowany timer do robienia serii zdjęć z długimi czasami ;)

 

Na zdjęcie M13 składają się zdjęcia robione w ISO1600, 8 zdjęć na 30s + 8 zdjęć na 60s + 5 flatów + 5 darków na różnych czasach.

 

Na M31 składa się kilka zdjęć 30s + kilka 60s + kilka 120s + kilka 180s + jak wyżej flaty i darki

 

Pozdrawiam :)

mala_andromeda.jpg

mala_m13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo dobrym ustawieniu EQ3-2 na polarna jestes w stanie robic pojedyncze klatki tak do 90s( moze nawet i 2min ale to juz musi ci sie trafic dobry egzemplarz montazu). Niestety nigujdowana sesja ma to do siebie ze spory procent klatek idzie do kosza (jak jestes wybredny to nawet 50%).

Nie mniej jednak mozesz zrobic powiedzmy 50-60 klatek z czego wybrac z 30 najlepszych i efekt bedzie zadowalajacy.

Unikaj ISO1600 bo przy wysokich temperaturach jakie mamy teraz daje tyle szumu ze hej.

 

Skladanie zdjec z roznymi czasami jednoczesnie nie bardzo ma chyba sens. LEpiej badz uparty i powyciagaj z tego montazu te klatki po 90-120s.

 

Hmmm nie mam Cie co uziemiac moimi zdjeciami - przeciez ja robie na CG5GT z guidowaniem - to cała przepaść pomiedzy tym co ty masz jak tak patrze z perspektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wprawdzie jak zobaczyłem w tym dziale fotki autorstwa Marcin'aPC to moja radość z moich fotek minęła...

 

wybacz, ale nie wierzę, w to co napisałeś,

albo inaczej w takim razie, niech będzie po Twojemu: na pociechę, pomyśl jak Marcin musi się dołować po zobaczeniu każdej nowej fotki Gendlera :szczerbaty:

 

a na poważnie już, to gdyby każdy w ten sposób na to patrzył, to po wystrzeleniu teleskopu Hubbla, wszyscy focący niebo powinni zwijać interes, bo przecież i tak nie mają szans zrobić lepszej

trzeba się cieszyć tym co się ma, mieć radość z tego, że udało się z posiadanego sprzętu wycisnąć wszystko

i to jest prawdziwe wyzwanie!

sorry za te moralitety, ale jakoś mnie tak naszło, jak przeczytałem to co napisałeś

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj ISO1600 bo przy wysokich temperaturach jakie mamy teraz daje tyle szumu ze hej.

 

Ja tam robię na ISO1600 i to aparatem z matrycą CCD. Nie jest tak tragicznie, chociaż dobrze też nie jest ;)

Tutaj np. 18x120s na eq3-2 przy ISO1600:

http://farm4.static.flickr.com/3134/271340...c95727bdc_o.jpg

Daję linka, żeby nie zaśmiecać wątku innymi zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam moją M31 - w sumie to moje drugie podejście do tego obiektu, a przygodę z astrofoto dopiero zaczynam.

Zdjęcie wykonane pod ciemnym niebem, z platformy + guide, ale jakość surowego materiału była słaba - błędy prowadzenia w granicach +/- 4arcsek. Sporo materiału niestety wyleciało.

 

2008.07.28_M31_900s_v3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz, ale nie wierzę, w to co napisałeś,

albo inaczej w takim razie, niech będzie po Twojemu: na pociechę, pomyśl jak Marcin musi się dołować po zobaczeniu każdej nowej fotki Gendlera :szczerbaty:

...

Wogole nie patrze na jego zdjecia (zart) a osobiscie uwazam ze sa lepsi od niego (dobra powiem to:duzo lepsi) ;). Gendler mial swoje dni teraz inni spokojnie robia na podobnym poziomie albo i lepiej.

 

... nie, nie załamuję się patrząc na zdjęcia innych. Stanowia dla mnie co najwyżej punkt odniesienia i motywują do doskonalenia własnego warsztatu i dla Ciebie kkk tez tak powinno byc.- inne podejscie zapsuje przyjemnosc tego hobby

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wykonane pod ciemnym niebem, z platformy + guide, ale jakość surowego materiału była słaba - błędy prowadzenia w granicach +/- 4arcsek. Sporo materiału niestety wyleciało.

Powiedz coś więcej o tym jakiego softu używasz, jak ustawiasz na biegun itp. Czy tak duże błędy dotyczyły tylko osi RA czy DE też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz coś więcej o tym jakiego softu używasz, jak ustawiasz na biegun itp. Czy tak duże błędy dotyczyły tylko osi RA czy DE też?

 

Hej,

 

Testuję platformę LJ od jakiegoś czasu (5-10 sesji mam za sobą) i jest to w ogóle pierwszy sprzęt którym fotografuję.

 

Własnie miałem się jakoś odzywać do Ciebie, bo wiem, że masz doświadczenia z platformą.

Z tego co wiem, to jeszcze Pablito tego używa. Czy ktoś jeszcze możę wspomóc mnie doświadczeniem?

 

Ustawiam na GP w okularze przy powiększeniu 80x. Ustawienie jest OK. tzn GP przy pełnym przelocie nie rusza się w okularze o więcej niż połowę promienia pola widzenia okularu, ale ruch jest raczej nieregularny, co przypuszczam wynika z niedokładności budowy platformy. Lepiej nie ustawię, ale z tego co wiem, to wystarcza ogólne ustawienie przy guidingu. Więc nie tu szukałbym błędu. Jak ty ustawiasz?

 

Myślałem o tym, żeby zroibć sobie jakąś nakładkę na okular z obrazem nieba, tak by wycelowac dokładnie na biegun, ale nie wiem czy dałoby sięto jakoś zrobić.

 

Używam do prowadzenia guidedoga, a prowadzę przez zmodyfikowaną vestę i MAKa 90/900. O konfiguracji sprzętu szerzej możesz przeczytać na moim blogu, są tam też foty.

 

Konfig GD:

Aggressiveness na 50, ekspozycje prowadzenia 1s.

 

Błędy - ogólnie w obu osiach tej nocy były spore.

Mogę zgrać potem loga z całej nocy i załączyć.

 

W lepszych momentach udawało mi się osiągać długie odcinki z błędem rzędu +/- 2 arcsec.

 

Mam jeszcze pytanie - jak ustawiasz kamerę prowadzącą? Z tego co wykombinowałem, to dla każdego kawałka nieba muszę ją ustawiać inaczej, tzn obracać mniej więcej tak, by pozioma oś obrazu była styczna do któregoś z równoleżników nieba (jeśli tak można powiedzieć) w każdym razie styczna do danego okręgu o środku w miejscu bieguna polarnego.

 

Z góry dzięki za wskazówki.

P&K

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam na GP w okularze przy powiększeniu 80x. Ustawienie jest OK. tzn GP przy pełnym przelocie nie rusza się w okularze o więcej niż połowę promienia pola widzenia okularu, ale ruch jest raczej nieregularny, co przypuszczam wynika z niedokładności budowy platformy. Lepiej nie ustawię, ale z tego co wiem, to wystarcza ogólne ustawienie przy guidingu. Więc nie tu szukałbym błędu. Jak ty ustawiasz?

Z doświadczenia wiem, że przy guidingu ustawienie na polarną też musi być dość dokładne. Ja ustawiam platformę gdzieś z dokładnością do pół centymetra. Kiedy wyceluje w polarną i patrzę przez szukacz, to przy pełnym przelocie platformy, GP nie rusza się wogóle. Wydaje mi się jednak, że powinienem jeszcze używać metody dryfu, bo stąd też mogą wychodzić błędy.

 

Sprawdź też, czy masz dobrze ustawioną prędkość platformy. Na pilocie można ją zmieniać.

 

Mam jeszcze pytanie - jak ustawiasz kamerę prowadzącą? Z tego co wykombinowałem, to dla każdego kawałka nieba muszę ją ustawiać inaczej, tzn obracać mniej więcej tak, by pozioma oś obrazu była styczna do któregoś z równoleżników nieba (jeśli tak można powiedzieć) w każdym razie styczna do danego okręgu o środku w miejscu bieguna polarnego.

Nie zmieniam kątu kamery. Było na forum, że jakieś tam ustawienie jest lepsze od drugiego, ale mi szkoda na to czasu. Oczywiście podstawą jest kalibracja w programie do guidowania. Ja używam Guidemastera i on ma taki przycisk Calibrate. Nie wiem jak jest w Guidedogu, ale myślę, że podobnie.

Wszystkie wskaźniki Aggressiveness i reszte ustawień koryguję na miejscu, bo nie zawsze mam takie same. Dużo zależy od seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że przy guidingu ustawienie na polarną też musi być dość dokładne. Ja ustawiam platformę gdzieś z dokładnością do pół centymetra. Kiedy wyceluje w polarną i patrzę przez szukacz, to przy pełnym przelocie platformy, GP nie rusza się wogóle. Wydaje mi się jednak, że powinienem jeszcze używać metody dryfu, bo stąd też mogą wychodzić błędy.

 

Sprawdź też, czy masz dobrze ustawioną prędkość platformy. Na pilocie można ją zmieniać.

 

Nie zmieniam kątu kamery. Było na forum, że jakieś tam ustawienie jest lepsze od drugiego, ale mi szkoda na to czasu. Oczywiście podstawą jest kalibracja w programie do guidowania. Ja używam Guidemastera i on ma taki przycisk Calibrate. Nie wiem jak jest w Guidedogu, ale myślę, że podobnie.

Wszystkie wskaźniki Aggressiveness i reszte ustawień koryguję na miejscu, bo nie zawsze mam takie same. Dużo zależy od seeingu.

 

Będę musiał spróbować zatem guideMastera. GuideDog nie ma opcji kalibracji osi, stąd kręcę kamerą, co jest uciążliwe jak diabli. Dodatkowo jak skalibruję osie na początku platformy, to na końcu ruchu już jest sporo gorzej.

 

Może faktycznie też kwestia seeingu. W gruncie rzeczy obraz gwiazdy prowadzącej na Vescie jest słaby i ma jakieś dziwne nieregularne rozmycia. To pewnie też ma wpływ.

Jak się ma wielkość tego okręgu prowadzącego w GD do precyzji prowadzenia? Tym się jeszcze nie bawiłem.

 

Wczorajszej nocy dopalałem M31, tyle że już z miasta. Zrobiłem łącznie ponad 1.5h materiału, ale efekt jest ostatecznie sporo gorszy niż 15 min robione w górach. Ale lepiej było z prowadzeniem - błędy były w granicach +/- 2 arcsek.

 

Materiał wrocławski, stack łącznie 1h:17, czasy 30s, 60s, 180s i 480s @ ISO800

 

2008_08_01_M1_v1_SMALL.jpg

 

Jadę pod ciemne niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.