Skocz do zawartości

DC+cyfrówka c.d.


Andrzej (Lysy)

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję dalej zdjęć DS. Tym razem połączyłem aparat z montażem paralaktycznym i na prowadzeniu ręcznym (20-30 sek. da się wytrzymać!)

spróbowałem ustrzelić kilka najjaśniejszych i największych M-ek. Przesłona 2,2, eks. 20-30sek, najwyższa rozdzielczość, matryca 5mgpx, warunki podmiejskie (znośne rozświetelenie tła), zdjęcia samym aparatem bez dodatków, niewielka obróbka graficzna.

 

"Nieśmiertelne" Plejadki:

ple.jpg

 

M35:

m35.jpg

 

M42 (obiekty mglawicowe wymagają dłuuuuższych naświetleń):

ori.jpg

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam jednak, że aparat cyfrowy żadnym sposobem nie zastąpi ccd, nawet zwykłej taniego webcama. Natomiast do dużych połaci nieba efekty są interesujące i chyba warte focenia, poza tym zostaje Księżyc (wykorzystanie np. krótkiego teleskopu soczewkowego).

Warto jednak zainwestować w aparat cyfrowy, ponieważ jest to sprzęt do korzystania niejako "na okrągło". Zauważyłem na zlotach astro, ze wiele osób zajmuje się foceniem po prostu przyrody.

Aby zejść nieco z Plejad na ziemię przykład możliwości zwykłej cyfrówki (zdjątko "wakacyjne"):

k.jpg

Sorry za tę nieastronomiczną wtawkę, ale uważam osobiście, że cyfrówki nieco lepiej nadają się do takich zastosowań :P:P:P

Hej.[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i nie zastapia AstroCCD w profesjonalnych zastosowaniach, ale nawet te amatorskie sa dla mnie marzeniem. Wg mnie to w zupelnosci wystarczy. Nie zmienia to faktu, ze nadal potrzebujemy montaz. Zaleta jest to, ze od razu mamy kolorowy shot, a nie 3 czy 4 osobne.

 

zobacz to koniecznie:

http://velatron.com/dca/Gallery/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej jezeli zrobisz web camem taka fotke to oddam Ci swoja cyfrowa lustrzanke....

 

http://panther-observatory.com/gallery/dee...c/M31_Sep03.htm

 

Co do roznic calkowicie sie zgadzam, CCD do zastosowan bardzo zaawansowanych jest caly czas lepsze (uzyskuje sie z nich caly czas duzo wieksze czulosci), ale tez kosztuje wiecej niz obecnie cyfrowe lustrzanki no i wymaga duzo wiekszych nakladow pracy (i kosztow) do osiagniecia podobnych rezultatow ! Zerknij tylko prosze w ceny elementow ccd o wiekszych rozmiarach: 24,5x24,5mm - cena 6600 $ (Sbig ST-1001E) gdzie body Eos 300D kosztuje 800$ a ma matryce 23x15mm, jasne ze jakosc tego CCD bedzie wyzsza, ale zastanow sie jakim kosztem....

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale nie porównuj webcama o niskiej czułości z matrycą zaawansowanej lustrzanki... Osobiście w przyszłości jeżeli ceny ap. cyfrowych będa tak jechały w dół a profesjonalne ccd będa cały czas drogie - pewnie sporo z nas pomyśli o "wypasionym" ap. cyfrowym.

 

Podstawową cechę różnicą dla prof. ccd jest niski poziom szumu i b. wysoka czułość.

 

Jesli chodzi o DS to wiadomo, że webcam jest pewnym "naciąganiem" możliwości do realiów, chociaż jest w sieci sporo ładnych fotek wykonanych w tak tani sposób.

 

Uważam że dobry aparat cyfrowy nieżależenie od zainteresowań astro na pewno warto posiadać.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam, ze nie ma co dywagowac. Osiagnijmy "tylko" taki poziom, jaki osiaga sie tymi "tanimi" lustrzankami cyfrowymi!!! Andrzej, co do szumu - w nowych cyfrowka (300D, 10D, starsze - D30, D60) szumy juz nie sa problemem i sa na poziomie materialow negatywowych, albo i lepsze!!! Ostatnio robilem zdjecia poddziemne (bardzo ciemno) i ziarno (szum) jest zdecydowanie na nizszym poziomie niz te same robione negatywem 1600! A to juz jest postep!!! Byl ze mna czlowiek zajmujacy sie (tak jak Michal) fotografia profesjonalnie na codzien i jest gleboko zdziwiony efektem. W DS wystarczy 5-6 ekspozycji i szumu praktycznie nie widac. A mozna zawsze strzelic np 20-40 ekspozycji!

 

Papatki - masz moze jakis sposob, zeby Palma Vx podpiac do 300D i z niego sterowac seria ekspozycji? Szukam w necie, ale jeszcze nie widzialem. Laptopa to mi sie nie chce targac w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie demonstrował mi kiedyś Bartek Ambroży, poszukaj w archiwalnych postach, jest tam coś niecoś na ten temat, skoro da sie tym sterować bzykadełko cyfrowe jak CP-4500 to i twoją lustrznkę zapewne też 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.