Jump to content

[img]Moja pierwsza i ostatnia przygoda z astrofoto

Guest
 Share

Recommended Posts

Witajcie bracia astromaniacy.

Wczoraj w końcu z Waldim udało się nam przetrenować LX-200 10" w temacie astrofoto. Ja tam nie wiem co wy w tym widzicie ale to ustawianie ostrości to jest chore i niweczy całkowicie przyjemność pstrykania. Po walce z laptopem przetrenowaliśmy troszkę inną metodę wykonywania zdjęć. Jak wiecie mam dostęp do różnych dziwnych kamer przemysłowych. Wzięliśmy więc kamerę Panasonica WV-CP-470 (480TVL- przetwornik superdynamiczny II generacji) i podłączyliśmy po S-Video do kamery cyfrowej Sony TRV-DCR-720. Za pomocą tej kamery zarejestrowaliśmy obraz na taśmie w formacie cyfrowym Digital 8 i przenieśliśmy do komputera. Metoda jest o tyle wygodna, że nie potrzeba mieć laptopa (ale potrzeba jest mieć kamerę cyfrową z wejściem analogowym - niestety). O to efekt. Aha walczyliśmy u mnie w domu na tarasie.

136_Saturn.jpg

137_Jowisz.jpg

No nie jak to nie żart z okazji 1-go kwietnia to ja odpadam !

Mirek biorę okularki do Nikona i Nikona do Jachranki możemy coś pstryknąć.

Nie wiem tylko jak usunąc to niebieskie gówno na Jowiszu z prawej strony. Ciekawe że nie ma tego na Saturnie.

Nie rozumiem o co chodzi z tym Nikonem

To znaczy jest to niebieskie na Saturnie ale nie tak mocno.

Wiesz co Bartku człowiek się namęczy, wymarznie, oczy mu wychodzą na wierzch, a potem ktoś to skomentuje krótko żarty.:-(

No wiesz ten moj nikon to taki fajny wynalazek co go astroamatorzy lubią :)

Mam do niego okularki Scopetronix'a i Wiliams Optics i mozna by coś powalczyć bo u mnie takie ładne nie wychodzą . Może to kwestia teleskopu a może np. kolimacji nie wiem .

Dlatego możemy poeksperymentować na takim sprzęcie.http://astronomia.net.pl/infopage.php?id=10

Acha to troszke zmienia postać rzeczy , ale sorki jesli się zdenerwowałeś że to żart , bo naprawde bardzo mi się to podoba. Wygląda czadowo !

Bo Ty tak cicho siedzisz a jak walniesz fotke to jak z APO i potem mam duże stresy :)

Nie uważam aby te zdjęcia były jakieś wielce rewelacyjne. Ale mam cichą nadzieję, że ludzie uwierzą w to, że i z lustra wychodzi nie gorzej niż z APO.

Nie zdenerwowałem się.

Ja pamiętam, jak po pierwszym czy drugim foto Waldka z 128 Takahasi Mirek powiedział - "nie napalajcie się tak na APO. Z dobrego lustra też można dobre foto zrobić". I dalej obiecał, że jak tylko jakąś fotkę zrobi to zaraz się pochwali.

No i oto efekty - tylko pogratulować!

I tak teraz myślę - taki telep jak Waldka APO i SC Mirka to w sumie podobna kasa (mniej więcej chyba?). To i fotki podobne...

Nu pagadi Mirku - jak będę duży, też będę miał taras i też będę takie fotki pykał ;D

Kropeczko, a ja nadal nie uwierzę bo 31.III / 1.IV. nie było przejścia cienia księżyca przed tarczą Jowisza... :)

Pozdr

ja też nie wierzę... z tego samego powodu co Kuba... poza tym czy Saturna nadal da się tak machnąć??

Mirku, a czemu Jowisz jest tak mocno "zjotpegowany", a saturn nie...? - kolejny argument przeciw...

ja zrobiłem lepsze jak byłem w odwiedzić Ed'a w Houston, tylko nie wiem, czemu mnie nie dopisał jako autora - hmm pewnie przez to, że to jego sprzęt:

11-23-02.jpg

nie wierzycie co? niedowiarki...

Guest Janusz_P.

Oj Kropeczko powiedz przecie gdzie znalazłeś zdjątka w Necie, podaj stronkę, albo linka, niezła z ciebie jest rodzynka na pierwszego aprilinka  ;D ;D ;D

Cień jest za ostry i za czarny to po pierwsze a po drugie to ognisko główne SCT i za mała ogniskowa do prezentowanej skali, ale sie ubawiłem, dobry żart ;););)

PRIMA APRILIS  

Pozwoliłem sobie na żart prima aprilisowy ale nie wszystkie podane przezemnie informacje były nieprawdziwe:

1. Zdjęcia zrobiono lustrem 250mm Takahashi Mewlon z Barlowem 2x.

mewlon250.jpg

2. Fotografowano z wielkiego miasta Singapur

Zdjęcia zrobił Eric Weileong (pierwszy z prawej)

eric-weileong.jpg

więcej na stronie

http://www.sg-planets.org

Zobaczcie szczególnie jakie zdjęcia gość robił Celestronem C-11, a jakie Takahashi.

Brawo Kuba i Bartolo specjalnie wybrałem takie zdjęcie Jowisza aby niedowiarki mogły to sprawdzić i triumfalnie obwieścić, że nie wierzą.

Przyznaje się bez bicia - Mirek mnie udoał się nabrać , ale od dziś nie będę Ci już ufał  :-*

Czyli co pozostajemy w świadomości że te lustra w Meade to nie są jednak dobre ?

Jeżeli moje będzie dawało takie obrazki jak te z Celestrona C-11 Tan Wei Leonga to się ich nie doczekasz. Być może mój egzemplarz LX-a ma lustro lepsze niż L/4 (bo tyle gwarantuje Meade) ale to być może. Po kolimacji daje zadziwiająca dobry obraz no ale trzeba pstryknąc fotkę. Mam nadzieję, że jeszcze w tym sezonie łowieckim Jowiszy uda się to zrobić.

Mirku - a co ty chcesz od tego C11? Widziales foty marsa? W zyciu takich nie widzialem robionych "amatorskim" sprzetem.

Cholera, po co ja sprzedawalem tego soligora, jak na lustrze mozna takie zdjecia robic ;) To na pewno ten ToUcam Pro - a ja mam tylko veste :)

To wyobraź sobie jakie on będzie robił fotki Marsa tym Mewlonem bo jeszcze nie miał okazji.

Różnica w zdjęciach pstrykanych C-11 i Mewlonem jest widoczna gołym okiem

sat200201011718UTsmall.jpg

sat2003012515454utsmall.jpg

No chyba ze miał jeszcze kaca robiąc tego Saturna 1 stycznia:-)

a znacie tą stronkę (szkoda, że autor przestał ją aktualizować...)...

Chyba już o tym pisałem, ale to było w poprzedniej wersji forum. Antonio Cidadao ostatnimi czasy ma problemy zdrowotne i oficjalnie zawiesił działalność astro. Jak wieść niesie (źródło: APML) jego strona miała zniknąć z sieci zupełnie. Ktoś zrobił plagiat publikując jego zdjęcie w SkyWatch'02 (jeżeli dobrze pamiętam).

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.