Skocz do zawartości

Halo 22st, prawie cały okrąg :)


NGC7841

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie ... :Salut:

 

Halo z wczoraj z okolic Cieszyna.

 

 

... swoją drogą to można by zrobić osobny temat dla 'częstych', 'normalnych' zjawisk a nie pchać wszystkiego jak leci - byle jakich halo, słońc pobocznych, iryzacji czy (o ludzie:/ ) słońca tajemniczego jak z fantasy do bardzo ciekawego (kiedyś) wątku Radka Grochowskiego - Kilka rzadszych zjawisk.

 

I tak jak ja teraz - złapałem fajne halo 22st i wrzuciłbym to właśnie tam, a nie rozpoczynał nowy temat dla jednego zjawiska.

halo_du_e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Tak, to halo opisane, a w zasadzie jego fragment, górny łuk styczny :)

 

 

Tylko dlaczego w temacie Halo 22st, prawie cały okrąg ?? ??

 

 

 

Mi to aż tak nie przeszkadza, ale myślę że warto było by jakoś to uporządkować, bo w tematach załamania światła w kryształkach lodu robi się niezły MIX B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... swoją drogą to można by zrobić osobny temat dla 'częstych', 'normalnych' zjawisk a nie pchać wszystkiego jak leci

 

Zasugerowałem się tą wypowiedzią w taki sposób, żeby takie 'pospolite' zjawiska wrzucać właśnie do tego tematu :) chociaż chyba nie o to chodziło :Boink:

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote byłem w Czechach, niedaleko miejscowości Zlin. Halo towarzsyszyło mi od rana do około południa.

Trzy fotki - niepełny okrąg halo 22st i minimalny zaczyn górnego łuku stycznego.

 

 

Edit - Fotki wkleiłem w odwrotnej kolejności - pierwsza z lewej jest robiona około południa, gdy Słońce było juz dość wysoko, myślicie że może to być samo halo opisane ?

forum1.JPG

forum2.JPG

forum3.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich :)

Dzisiejsze zjawisko sprowokowało mnie wreszcie do zapisania się tutaj :D

Otóż dziś w Krakowie, ok. godz. 8 widoczna była tęcza w całej okazałości - dwukrotnie w odstępie pół godziny ... problem w tym, że nie było najmniejszego nawet opadu :D

Zapewne to jakieś zjawisko halopodobne? tęcza była typowo - po przeciwległej stronie, niż Słońce, nie sprawdziłem, co się działo wokół Słońca...

post-15544-1223293183_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Dzisiejsze zjawisko sprowokowało mnie wreszcie do zapisania się tutaj :D

Otóż dziś w Krakowie, ok. godz. 8 widoczna była tęcza w całej okazałości - dwukrotnie w odstępie pół godziny ... problem w tym, że nie było najmniejszego nawet opadu :D

Zapewne to jakieś zjawisko halopodobne? tęcza była typowo - po przeciwległej stronie, niż Słońce, nie sprawdziłem, co się działo wokół Słońca...

Również obserwowałem to zjawisko w Krakowie - konkretnie ok. godz. 7:30. Była to jednak najzwyklejsza na świecie tęcza :) Pamiętaj, że w Polsce większość wiatrów to wiatry wiejące z zachodu i tak było również i dzisiaj. Słońce znajdowało się na wschodzie, a chmura, z której były opady na zachodzie. Tak więc mimo, że deszcz nie padał w konkretnym miejscu gdzie się znajdowaliśmy mógł padać kilka kilometrów na zachód i te padające krople spowodowały właśnie pojawienie się tęczy. Opady jednak zdążyły ustać zanim chmura dotarła do nas, tak więc wydawało się, że tęcza powstała bez deszczu.

Tak przy okazji to tęcze widziałem z okolic Błoń i tam jednak spadło dosłownie kilka kropli deszczu. Ale było niezłe zaskoczenie widzieć tęczę w tych warunkach.

Przy okazji przytoczę przysłowie: Tęcza rano jak marzenie, to z niebios ostrzeżenie. Właśnie ono mówi, że tęcza rano sugeruje zbliżanie się deszczu.

 

Swoją drogą przypomniało mi się jak ubiegłej zimy obserwowałem tęczę nie na wschodzie, nie na zachodzie ale na północy (!). Było to ok. godz. 13:00, kiedy Słońce górowało, a temperatura wynosiła ok. 10*C, czyli w ogóle nie była "zimowa".

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.