Skocz do zawartości

Drugi teleskop


kanar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pewnego czasu zakupiłem teleskop Bresser Venus 76/700 ale z biegiem jego użytku jego montaż ulega rozpadkowi i postanowiłem zainwestować w nowy teleskop.

Przeglądając oferty sklepów wpadł mi w oko Sky-watcher SK25012PEQ6 250/1200 Reflektor i zastanawiam się nad jego zakupem i proszę Was o opinię na temat tego teleleskopu. Czy warto go kupić? Czy lepiej zainwestować w inny teleskop?

Podaję link do sklepu: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/534

Z góry dziękuję za wszystkie opinie i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta rada - określ dokładniej co chcesz przez niego zobaczyć. Teleskop, który podałeś trochę kosztuje - za taką kasę można poważniej się zastanowić nad wyborem.

Czy warto kupić ? - pewnie tak, ale...

Czy lepiej zainwestować w inny teleskop ? - jeżeli tak, to dlaczego ?

Za te prawie 4 tysiaki wybór jest duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyć chcę... no więcej niż Venusem, ale także chcę by służył mi dłuższy okres.

Ten mi wpadł w oko ze względu na średnicę lustra( 10" ), montaż i w miarę stosowną do tego cene.

Za bardzo się nie znam na teleskopach(APO ?) i właśnie dlatego proszę Was o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie mam wprawdzie dokładnie takiego zestawu ale znam podobną tubę 10” (na Dobsonie) i HEQ5 Por (pod inną rurkę) więc postanowiłem coś napisać

1) Waga ! – O ile dobrze pamiętam to sam montaż (bez statywu i przeciwwag) będzie ważył ok. 15 kg. Tuba również 15 kg. Do tego przeciwwagi i statyw i całość może dochodzić do ponad 50 kg., bez zasilania i walizek.

Zapewniam Cię, że jest co nosić. Szczególnie nad ranem robi się tego jakby więcej <_< .

2) Rozmiary, wysokość – w wątku Metatrona, jest zdjęcie tej tuby na podobnym montażu w towarzystwie mężczyzny średniego wzrostu. Warto sprawdzić czy nie będziesz potrzebował stołeczka, żeby zajrzeć w okular.

3) Okulary – Newton f/4,7 wymaga okularów co najmniej dobrych (czytaj nie tanich lub drogich). Wydaje mi się, że poziom LV Vixena to minimum.

4) A teraz dwa słowa o obrazach w Newton 10” kontra 100 ED f/9.

- Jasne planety: ponieważ Newton ma większy zasięg to np. widać więcej księżyców Saturna niż w 100 ED – co mi się podoba. Ale tarcze planet w N. 10” f/4,7 są bardzo jasne, prawie białe, pozbawione kolorów. Osobiście jednak wolę widok np. Jowisza w 100 ED.

- DS: nie spodziewaj się jakiś spektakularnych fajerwerków po 10”. Poza naprawdę jasnymi obiektami pozostała część to mgiełki ale tych mgiełek widać już naprawdę sporo. Najlepiej poszperaj w działach ze szkicami wtedy będziesz miał wyobrażenie co można zobaczyć przez 10”.

 

Nie śpiesz się z wyborem, więcej poczytaj, dowiedz się co to jest to „apo”.

Moim zdaniem SW 100 ED, które posiadam nie zasługuje na to miano.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo każde ED APO Sky-Watcher'a to tylko jakość bardzo zbliżona do prawdziwego Apochromatu William Optics czy Takahashi. To jest takie APO dla osób, które szukają naprawdę dobrych obrazków ale nie za kolosalną cene.

 

Wszystko zależy od tego co preferujesz podczas obserwacji i czego oczekujesz od sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Synta 200/1200 rozwali 100ED pod kazdym wzgledem ,mialem oba scopy.

 

Rozdzielczosc 200 & 100mm jest przepascia,szczegolnie widac to ogladajac kratery Ksiezyca,przy dobrej nocy wyciagniesz duzo wiecej informacji z danego obiektu w porownaniu do 100 ED,ALE UWAGA-przy kiepskim seeingu - oba scopy beda dawaly podobnej jakosci obrazy.

 

Ta synta/ale tylko wlasnie o tych parametrach/ byla i jest najlpeszym wyborem-cena/jakosc na astronocach jest porownanie synt z 128 apo , poczytaj.

 

Jowisz ,ktory -wypala oczy :D w newtonach o f<10 mozna podrasowac -zwyklym polaryzacyjnym filtrem- b pomaga lub innymi przwidzianymi do tego kolorowymi szkielkami. :D

 

Co do fajerwerkow-to prawda- jesli ktos oczekuje obrazkow z Hublla to sie przejedzie nawet jesli bedzie mila 0,5m teleskop, nalezy wiedziec czego sie chce i nie bedzie problemu. :Salut:

 

Roznica miedzy ed i pelnym APO -jest duza ale docenisz ja dopiero po paru latach obracaniem obu telpow,czysty obraz brak zabarwien wchodzacych w braz itp.

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.