Skocz do zawartości

Okular do planet i ksiezyca


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam synte 10" Mam zamiar kupić okular . Tylko się zastanawiam:

- nie wiem czy można pogodzić okular zarówno do planet jak i do księżyca

- zastanawiałem sie czy NLV to nie ma za małego pola widzenia. Czy wystarczy na planety ?

- i tak mam dylemat 6mm czy 5mm osobiscie wole wiekszy zoom ale czy to cos da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup typu "raz a dobrze":

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e4d6e885902daba

IMHO Nic nie przebije takiego widoku Księżyca i planet.

Warto rozważyć. Na Forum znajdziesz kilka opisów i opinii.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka bino to rzeczywiście super jazda.

Tym bardziej że teraz są dostępne za całkiem znośne pieniądze.

Co do okularów to NLV na pewno nie będzie za wąski do planet.

Pogodzić okular do DS z planetarnym trochę trudno.

Chodzi o potrzebne powiększenia.

6mm da w Twoim teleskopie około 200x. (nie wiem dokładnie jaką masz ogniskową)

do DS to za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście.

Nie wiem skąd mi te DS sie przyplątały.

Jakieś zwidy? :D

Z tych dwóch chyba wybrałbym 6mm , a nawet zastanowił się nad 7 czy 8mm .

Będą częściej przydatne. To zależy też od tego jakie już masz okulary.

 

Ups

Widzę w stopce że masz 10mm.

W takim razie ja wziąłbym 6mm.

I od razu proponuję przymiarkę do filtra Neodymowego , przy tej apreturze bardzo się przyda (zniejszy falowanie obrazu).

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z serii NLV mają ogólnie dobrą opinię, sam używam 6mm z 10" lustrem i mogę śmiało go polecić. Zasadniczo jeśli okular będzie dobry do planet to i przy Księżycu się spisze. Pole widzenia jest OK, choć trzeba będzie troszkę gonić teleskopem za planetką. Ja bym mimo wszystko został przy 6mm, masz 200x powiększenie co i tak ciężko wykorzystać (niestabilna atmosfera). A z planetami teraz kiepsko żeby nie mówić beznadziejnie, za to świetnie rozbija letnie gromady kuliste.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka bino to rzeczywiście super jazda.

Tym bardziej że teraz są dostępne za całkiem znośne pieniądze.

 

Mam takie małe pytanie co do tych binookularów http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fe39deda05463d4

a mianowicie: czy jak je się stosuje to trzeba zakupić dodatkowo taki sam okular (czyli czy trzeba 2 okularów żeby można było przez nią patrzeć bo tam są 2 wyjscia a niewidać co tam się z tyłu znajduje???

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba dwóch okularów.

Jeden tor optyczny nasadka rozdziela na dwa.

Widzenie dwuoczne jest dla naszego mózgu naturalnym stanem , dlatego percepcja jest wtedy o niebo lepsza.

Dokładnie!

Obserwacje jednym okiem to przełączenie naszego mózgu w tryb awaryjny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba dwóch okularów.

Jeden tor optyczny nasadka rozdziela na dwa.

Widzenie dwuoczne jest dla naszego mózgu naturalnym stanem , dlatego percepcja jest wtedy o niebo lepsza.

 

o rany to trzeba sporo kasy wydać na taką zabawkę bo bino od 400-800Zł dobry okular np vixena 300-400zł i ten okular x2 czyli 600 - 800zł w przybliżeniu; a nie na jednym okularze się skończy bo jak 5mm lub 6mm to trzeba i by było jakiś 13mm, 32mm, lub 17mm-25mm to podwaja stawkę o wiele więcej czyli gdzieś na oko powyżej 3100zł niezła sumka; ale to droga inwestycja uhuhu jakby tak wygrać w totka to by niebyło szkoda tyle kasy na taki gadżet; eee to ja wole pojedynczy okular i jednym okiem spogladać, no chyba że wygram w totka.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

429 zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4420155e829c2c2

 

Jak masz Plossla dokupujesz drugi i mieścisz się w 500zł.

Z jakością nie powinno być problemów.

Jeśli by było coś nie tak to w Delcie możesz oddać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale drugi Ploss 10mm + Nasadka Binookularowa SkyWatcher tak ?

Okulary do nasadki powinny być możliwie identyczne(jednakowe). Ten sam typ, ten sam producent, ta sama ogniskowa(faktyczna). Najtańsze okulary mogą nie gwarantować sukcesu z uwagi na rozrzut parametrów optycznych(tych rzeczywistych, nie deklarowanych).

'Synciany' Plossl 10mm nie ma najlepszej opinii.

 

PS

Nasadka SkyWatcher wydaje się atrakcyjna cenowo do czasu "podliczenia" pary przyzwoitych okularów.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo jak ty szukalem dobrego okularu jednoczesnie do planet jak i do ksiezyca i ostatnio zakupiłem w Delta Optical Vixen NLV 7mm do mojej Synty 8'' i jestem z niego bardzo zadowolony. Obraz duzo lepszy niz ze zwyklych Ploosli ktore mialem w zestawie z teleskopem. Niestety mialem tylko jedna noc na przetestowanie go ale Jowisz wypadl swietnie. 2 pasy bylo widac idealnie. Przez chwile mialem okazje przetestowac go na ksiezycu puki nie zaszedl za chmury i takze rewelacja. :Beer:

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.