Skocz do zawartości

Karuzela


Czeslaw Koszyk

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu,stałem się szczęśliwym posiadaczem urządzenia, które właściciel od którego kupiłem nazwał karuzelą.Nie mam zamiaru zmieniać nazwy, bo i po co, trafne określenie.

Działanie karuzeli.

W środku karuzeli, znajduje się pryzmat,a dookoła niego 4 otwory, w których możemy zamocować okulary 1.25''.Ponieważ karuzela, ma mocowanie w standardzie do wyjść w Teleskopach SCT,potrzebna mi była redukcja, żeby można było ją zamocować w moim Maku 127.Karuzela jest firmy Celestron, ale napis na niej brzmi Japan.Jakość wykonania jest bardzo dobra,zrobiona jest ze stopu aluminium,i brak jakichkolwiek części plastiku.Jeśli chodzi o optykę, to były właściciel porównywał tu cytuję jego słowa"do znakomitej jakości diagonala pryzmatycznego firmy Takahashi".Obracając karuzelą,zawsze trafiamy na przelot pryzmatu ,ponieważ wyczuwalna jest lekka blokada.

W tym przypadku zakładamy do karuzeli nasze cztery ulubione i potrzebne okulary i możemy zaczynać obserwację.

Podsumowując:

Jestem z niej bardzo zadowolony oraz chciałem podziękować Dominikowi za odsprzedanie i Januszowi Płeszce z firmy "Astrokrak" za dorobienie złączki

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23d ... 3a3c6.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d1 ... f567b.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47c ... 5be17.html

 

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny przyrząd. Ale tak się zastanawiam, czy jak powkładasz okulary, to czy nic nie przeszkadza przy obserwacjach w zenicie :unsure: Jaka jest średnica tego przyrządu?

Nic tam nie zahacza o cięgna mikroruchów czy inne części montażu? Zwłaszcza, jak zapakujesz jakieś okulary-grubasy?

Jak nic nie haczy... to pomyśl wpierw o mnie jakbyś myślał kiedyś o sprzedaży :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wagę, to nie ważyłem,wyciąg nie ucierpi bo go nie ma,a wymiary szer,ramion 11,5cm odległość od tuby do końca karuzeli 8cm.Okulary na razie nie zahaczą, w razie kupna innych okularów dam inną złączkę.Do wimmera, polowałem za właścicielem chyba 6 miesięcy i go znalazłem,jak chcesz go popytać pisze na POA ma zarąbisty sprzęt[bynajmniej dla mnie]była kiedyś taka karuzela była na ebayu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama karuzela waży 42 dag.

 

Czyli 420g + nawet 4x ok. 500g. (pi razy oko,) w sumie w porywach okolice 2,5kg na nie małej dźwigni. To wazne info dla posiadaczy masówek ciernych. Moze nie dyskfalifikator rozwiazania, ale zapowiedź niezłego hardcore i koniecznośc rozwazenia przed zakupem kosztów wymiany wyciągu.

 

Dzięki za info.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Tak mi przyszło do głowy, ze wspomniałem o syncie z rozpędu. Oczywiście kątówka w newtonie to pomysł mało sensowny. Chodzi generalnie o to , ze posiadacz jakiegoś refraktora SW czy innego celestrona / bressera moze mieć powazny problem i dobrze by było o tym pamietac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podobnym sprzetem spotkalem sie w Zeissowskich Telementorach (tylko srednica okularow jest tam mniejsza).

http://www.cloudynights.com/classifieds/sh...=all&page=1

EDIT

I w profesjonalnym sprzecie rowniez ;-)

8144b568ed0dad45m.jpg

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.