Skocz do zawartości

M31


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Cały czas praktycznie walczę jeszcze z zestawem, ale powoli zaczyna mi wszystko pracować w sposób przewidywalny. Główny cel jaki sobie stawiam, to opanowanie sprzętu i ustalenie powtarzalności i maksymalizacji precyzji guidowania.

 

Platforma LJ + Meade LB 12" F5 + Motofocus LJ, guide: MAK 80/1000 + vesta, Canon 300D, całość sterowana przez GuideMaster.

 

Ostatnia noc zaowocowała chyba najlepszą jak do tej pory fotką.

Robione z miasta. Prowadzenie +/- 2.5 arcsek.

 

2008.08.28_M31.jpg

 

Pozdrawiam,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Skrzypas

 

No i fajnie wyszło. Widać, że jest znacznie lepsze prowadzenie niż ostatnio.

Wydaje mi się, że jeszcze lepiej by było gdybyś trochę mniej wyciął tła. A flaty robisz?

 

Dziękuję.

 

W tej chwili nie miałem do tego flatów. Tak jak pisałem - opanowuję sprzęt, na zabawę we właściwe focenie przyjdzie czas. Robiłem natomiast raz flaty podczas poprzedniej sesji - na oko wygląda że ich brak będzie mało radykalny (choć może się mylę) - nie widać ani dużego winietowania ani zmian natężenie oświetlenia.

 

Paradoksalnie powyższa fotka wyszła sporo lepiej, gdy użyłem 2 darków a nie 10!

Prawdopodobnie jest to kwestia tego, że ilość klatek jest bardzo spora. Muszę rozważyć szczegóły i planuję osobny wątek do tego.

 

Jeszcze 10-15% jakości da się wycisnąć z obróbki - to zrobię w wolnym czasie.

 

Jakie miałeś najlepsze i średnie osiągi na Twojej platformie?

Mi z logów z tej nocy wyszło RMS RA ~2 arcsec, DE ~1.

 

Na pewno da się lepiej.

1. Poprzez prawidłowe ustawienie podzielnika i prędkości RA (ciągle mam lekki błąd, a jego brak stabilizuje obraz jak jasna cholera)

2. Poprzez lepsze ustawienie GP

3. Poprzez ustawienie jeszcze mniejszych kroków silników (ale to już fine-tunning)

 

PS. W ogóle to miałem ciągle zaparowane lustro wtórne, więc sporo detalu ubyło. Muszę grzały wykombinować.

 

W weekend spróbuję powtórzyć ten obiekt pod ciemnym niebem. Jeśli warunki i guiding nie zawiodą, to będzie miazga.

 

 

@ mpp

Co do obiektów - na pewno będę walczył z innymi. Wcześniej testowałem M57 i M27. Veile, hameryki itp zostawiam na potem. Sprzęt zaczyna działać, więc pozostaje liczyć na dobrą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie miałeś najlepsze i średnie osiągi na Twojej platformie?

Mi z logów z tej nocy wyszło RMS RA ~2 arcsec, DE ~1.

Najlepsze prowadzenie jakie osiągnąłem to +-1,5" zarówno w RA jak i DE. Pojedyncze piki 2", ale nie większe. I tak można wycisnąć jeszcze lepiej, bo na razie moja Vesta, którą guiduje, jest niemodyfikowana.

 

Co do obiektów - na pewno będę walczył z innymi. Wcześniej testowałem M57 i M27. Veile, hameryki itp zostawiam na potem. Sprzęt zaczyna działać, więc pozostaje liczyć na dobrą pogodę.

A masz modyfikowanego Canona?

Bo jeśli nie, to moja sugestia jest taka, aby porobić narazie galaktyki np. M33, M51. Przy mgławicach różnica między modyfikowanym a niemodyfikowanym EOSem jest niestety kolosalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.