Skocz do zawartości

Co to jest?


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zauważyłem na flacie dziwną rzecz - artefakt. Wyłazi najbardziej na flatach, ale z tego co sprawdzałem jest minimalnie widoczny nawet na darkach, nie mówiąc już o lightach. Jest zawsze w tym samym miejscu i tej samej wielkości.

 

Problem z flatem

Master flat

 

Czy to jest defekt matrycy? Zastanawiające, że wygląda jak rozostrzony rzut światła wpadającego przez tubę (tzn koło z mniejszym pustym 'cieniem' lustra wtórnego pośrodku).

 

Miałem podobny problem kiedyś na fotce księżyca, przy czym tam rzut pojawiał się na niemal całą wysokość kadru i był w kolorze lekko czerwonym (jak znajdę to załącze obrazek).

 

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie to jakieś syfy na matrycy. Najważniejsze, że podzieleniu przez flata, nie będzie już tego widać na zdjęciu. :)

 

Cytat z Celestii:

Flaty są używane w późniejszej obróbce materiału do korygowania winietowania (czyli zaciemnienia obrazu blisko krawędzi pola kadru) obrazu teleskopu / obiektywu, oraz do korygowania nierówności czułości kamery, czy też w końcu kurzu znajdującego sie na matrycy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygladaja małe kroplelki rosy-nawet po wyschnęciu potrafia zostawić taki trwały ślad.

 

Ja przed kręceniem myję matrycę płynem ze spirytusem do mycia okularów -patyczkiem kosmetycznym , a nastepnie drugim końcem wycieram do sucha , nawet nie musze robić flatów matryca jest po prostu czysta-jeśli nie myję do skutku, ale z reguły 1 raz wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobne artefakty miałem na swoim 300D. Pierwszy raz miałem nie lada stracha myjąc matrycę patyczkiem kosmetycznym ale po kilku razach przy minimum ostrożności wydaje się nawet że matryca nie jest aż tak bardzo delikatna jakby sięmogło wydawać choć to pewnie złudne odczucie :Boink: Ogólnie polecam tę metodę zainicjowaną w tym poście przez Astrokosmo pod warunkiem że panuje się nad swoimi dłońmi :szczerbaty: . Jeżeli masz obawy oddaj do serwisu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca JEST bardzo delikatna i jak się domyślam Ty nie czyściłeś matrycy tylko filtr podczerwieni który znajduje się przed matrycą.

 

Nieprecyzyjnie się wyraziłem. :Boink: Mój Canon jest modyfikowaną metodą "homemade" i filtr IR został mu wyciągnięty w domowych warunkach. Dodatkowo nie zakładałem szkiełka od Baadera więc i palę matrycę na "goło". Czyli jednym słowem czyszczę matrycę z powodzeniem od jakiegoś roku patyczkiem kosmetycznym - na razie bez konsekwencji. :D Co będzie dalej nie wiem :szczerbaty: Nie mam zamiaru kogoś przekonywać że to dobry pomysł mówię tylko że czyszczę w ten sposób i nic się nie dzieje. Ale biorąc pod uwagę że matryca brudzi się jednak często aparacik więcej czasu spędzłałby na czyszczeniu w serwisie niż w terenie. A że nie mam przekonania do środków dostępnych na np. Alle...o więc wolę to robić w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kręcę fotki z balkonu przed kręceniem traktuję matryce odkurzaczem , wyciąga wszystko co może złapać w terenie, potem patyczek i płyn Badera.

 

Gruszka to też dobry pomysł , zwłaszcza w terenie.

 

Absolutnie w lustrzance nie stosuj odkurzacza! Już gdzieś (chyba na canon board) czytałem że ktoś w ten sposób czyścił i pozbył się matówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.