Skocz do zawartości

PerseusA - magnetyczny potwór


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Jest taki obiekt, którego opisy wielce mnie zaciekawiły, tu cytacik z jednego z for anglojezycznych:

 

"It is an active galaxy, hosting a supermassive black hole at its core, which blows bubbles of radio-wave emitting material into the surrounding cluster gas. Its most spectacular feature is the lacy filigree of gaseous filaments reaching out beyond the galaxy into the multi-million degree X-ray emitting gas that fills the cluster.

 

These filaments are the only visible-light manifestation of the intricate relationship between the central black hole and the surrounding cluster gas. They provide important clues about how giant black holes affect their surrounding environment."

 

Wow, niezła sztuka! Odkopałem fotki Hubbla, bajerro:

 

080820162958-large.jpg

 

źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/...80820162958.htm

 

A potem zapolowałem na nią moim miniachromacikiem ;)

 

perseusA_1.jpg

 

15x600 sek.

 

No jest, ale... kurde, ile tego tu?!!! :blink:

 

Dla chetnych wersja invert i mapka z obiektami do 15Mag. Ja liczac wymiękłem na 20 obiekcie. Na fotce sa kłaczki poniżej 15M . Jak ktoś ma ochotę to zapraszam do dłubaniny ;)

 

perseusA_2invert.JPG perseusAmap.JPG

 

Sam monster NGC 1275 nie wyszedł zbyt imponujaco, ale ten tłum dookoła :banan:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, wiesz co uprzedziłeś mnie. Bo tez mam plany dotyczące tego regionu ;)

Czekam tylko jak będzie wyżej i biorę się za tego Ablla, tak , że należy liczyć, że dołożę się twórczo do wątku :)

 

Fajnie.

 

Ja mam problem z obróbką tak słabych obiektów. Konwersja do formatu .jpg generuje artefakty które przeszkadzają. Dodatkowym problemem jest sam IRIS pod którym składam (lub braki w mojej wiedzy o nim). Klatki dłuższe niz 10 min. z ATIKa sa w IRISie po prostu białe :unsure: Nie moge go zmusić do pracy na fitach, z wysokim poziomem krzywej....

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.