Skocz do zawartości

MeADE ETX 70AT


Adrian D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znalazłem ciekawy teleskopik

 

"ETX 70AT Jest to teleskop typu refraktor achromatyczny o średnicy 70 mm i ogniskowej wynoszącej 350 mm. Elementy optyczne są powleczone powłokami typu wielowarstwowe. Wyciąg okularowy umożliwia wykorzystanie okularów średnicy 1¼ cala. W standardowym zestawie dołączono okular(y) 26mm, 9mm. Tubus zamocowano na montażu azumutalny widłowy z napędem i kontrolerem GoTo, który z kolei zamocowano na statywie, który jest stalowy, tereneowy. Całość waży 5.806 kg."

 

Wyposażenie:

 

* Wyciąg okularowy 1,25"

* Okulary - MA4, MA12 i MA20

* Soczewka Barlowa 3x

* Pryzmat Amiciego

* Autostar #494

* Statyw polowy

* Płyta z programem astro Cartes du Ciel

* Plecak do transportu i przechowywania

 

System optyczny refraktor achromatyczny

Średnica obiektywu 70mm

Ogniskowa 350mm

Światłosiła f/5

 

Powiedzcie mi jaka jest różnica miedzy moją 10" a tym oto Meade ?

Czy przez meade zobaczę gorsze obrazy ?

Widać ma mała ogniskowa... ale ma soczewkę barlowa 3x czyli 1050 ogniskowa.

Powiedzcie mi coś na jego temat. jestem zainteresowany jego kupnem... przydał by się do dsów wszelkiego radzaju... do planet to bedzie cieżko ale cos tam się da zobaczyc

Edytowane przez Adrian D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znalazłem ciekawy teleskopik

 

"ETX 70AT Jest to teleskop typu refraktor achromatyczny o średnicy 70 mm i ogniskowej wynoszącej 350 mm. Elementy optyczne są powleczone powłokami typu wielowarstwowe. Wyciąg okularowy umożliwia wykorzystanie okularów średnicy 1¼ cala. W standardowym zestawie dołączono okular(y) 26mm, 9mm. Tubus zamocowano na montażu azumutalny widłowy z napędem i kontrolerem GoTo, który z kolei zamocowano na statywie, który jest stalowy, tereneowy. Całość waży 5.806 kg."

 

Wyposażenie:

 

* Wyciąg okularowy 1,25"

* Okulary - MA4, MA12 i MA20

* Soczewka Barlowa 3x

* Pryzmat Amiciego

* Autostar #494

* Statyw polowy

* Płyta z programem astro Cartes du Ciel

* Plecak do transportu i przechowywania

 

System optyczny refraktor achromatyczny

Średnica obiektywu 70mm

Ogniskowa 350mm

Światłosiła f/5

 

Powiedzcie mi jaka jest różnica miedzy moją 10" a tym oto Meade ?

Czy przez meade zobaczę gorsze obrazy ?

Widać ma mała ogniskowa... ale ma soczewkę barlowa 3x czyli 1050 ogniskowa.

Powiedzcie mi coś na jego temat. jestem zainteresowany jego kupnem... przydał by się do dsów i do planet

 

Twoja Synta jest IMO dużo lepsza. Masz 10" lustra. Baaardzo duużoo tym wyciągniesz. Naprawdę. Za nim zobaczysz wszystkie obiekty dostępne 10" minie dobre kilka lat (pogoda, Księżyc w pełni, te sprawy). Zobaczłeś raptem kilka obiektów tą Syntą, a już chcesz nowy? W sumie jest to fajny mobliny sprzęcik. Syntę bije praktycznie tylko mobilnością no i tym, że ma to słynnę GoTo (na marginesie... ja osobiście posiadania GoTo nie widzę jako zalety... co innego widzieć mgiełkę tak o sobie, a co innego mieć TĄ satysfakcję ze znalezienia :) wiecie o co mi chodzi ;) ).

 

Tak, przez tego Meade'a zobaczysz gorsze obrazy DS'ów (dużo większa średnica zwierciadła głównego).

 

Wbudowana soczewka Barlow'a raczej nie jest polecanym rozwiązaniem...

 

Na Twoim miejscu na razie nie dokupowałbym bym niczego i spróbował powalczyć tym co masz, bo to jest naprawdę dobry sprzęt. Później ewentualnie kupiłbym jakiś okular, np. LVW :)

 

 

Pozdrawiam,

Tomek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... który z kolei zamocowano na statywie, który jest stalowy, tereneowy. Całość waży 5.806 kg."

...

Powiedzcie mi jaka jest różnica miedzy moją 10" a tym oto Meade ?

Czy przez meade zobaczę gorsze obrazy ?

Widać ma mała ogniskowa... ale ma soczewkę barlowa 3x czyli 1050 ogniskowa.

Powiedzcie mi coś na jego temat. jestem zainteresowany jego kupnem... przydał by się do dsów wszelkiego radzaju... do planet to bedzie cieżko ale cos tam się da zobaczyc

 

Jeśli to jest oryginalny statyw, to jest na 100% aluminiowy, a nie stalowy.

Oczywiście różnica między ETX70AT, a 10" lustrem Meade'a jest kolosalna.

ETX to typowy trawelerek i to nawet na wycieczki z buta i rowerowe, nie tylko do samochodu. Jest to jeden z najbardziej mobilnych teleskopów z napędem i GOTO. Pół lornetki z prowadzeniem. Jako, że to światłosilny refraktor, aberracja chromatyczna jest dosyć męcząca. Ale pod bardzo ciemnym niebem może trochę radości w oglądaniu jaśniejszych DS-ów sprawić. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, a w szczególności skali odniesienia. Jeśli Ty masz na co dzień 10" lustra, to zapewne będziesz ETX-em głęboko rozczarowany.

Tu masz fajną recenzję tego sprzętu autorstwa Michała Kałużnego:

http://www.astrofotografia.pl/sprzet/etx/

A tu dyskusję o zaletach i wadach tego maleństwa:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=10721&hl=

Szczególnie pod sam koniec jest parę moich uwag dotyczących obserwacji tym maleństwem.

Kwestia opłacalności zakupu trochę już jest nieaktualna. Nie było wtedy jeszcze tak tanich Synt w sklepach i refraktorów ED80 na rynku wtórnym.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.