Skocz do zawartości

Swiatłosiła


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Światłosiła to odwrotność stosunku ogniskowej do srednicy teleskopu F/D czyli inaczej przysłony ze slangu foto!!! (przysłona inaczej jasność powiedzmy 5 to światłosiła będzie wtedy1/5)

Ma ona duże znaczenie przy astrofotografii bo jasny obiektyw skraca znacznie czas ekspozycji i znacznie mniejsze przy obserwacjach wizualnych bo przykładowo teleskopem o średnicy10cm ze światłosiłą 1/5 i przeciętnym okularem np Plossla 10mm zobaczysz tyle samo co teleskopem 10cm ze światłosiłą 1/10 i okularem 20mm (z takim samym własnym polem widzenia i  tego samego typu) :):D ;D

Dodatkowo w okularze 20mm masz bardziej komfortowo odsunietą źrenicę wyjściową i znacznie większy komfort obserwacji i przy  światłosile 1/10 zwykle o wiele ostrzejszy obraz planet bo jasne obiektywy tanich lunet achromatycznych nie dają się perfekcyjnie skorygować !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę nie ma znaczenia światłosiła dla obserwacji czy to tylko uproszczenie?

 

Jak pytałem o ETX 90 to pierwsze co usłyszałem, że "niebo zrobi się ciemne". Myślałem, że to ze względu na światłosiłę był ten komentarz. Wydaje mi się, że przy 90 mm lustra to i tak na niebie można się bez problemu pogubić :)

 

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew niektórym opiniom światłosiła ma istotne znaczenie nie tylko w astrofotografii, ale także podczas obserwacji wizualnych. Widać to nie tylko podczas dość subiektywnie odbieranych obserwacji obiektów mgławicowych. Wystarczy porównać wygląd tarczy Jowisza lub Saturna widzianych w teleskopach o F/12 i F/6 po zastosowaniu dużych powiększeń. W tym pierwszym przypadku aż chciałoby się podkręcić jasność w teleskopie. Cóż dopiero porównywać F/14 z F/4 ?

Z technicznego punktu widzenia, jest to parametr (światłosiła) warunkujący czas naświetlania np. błony filmowej. Wrażenia wizualne są jednak także wyraźnie. Duża światłosiła niekiedy wręcz uniemożliwia oglądanie Księżyca. Trzeba ratować się ściemniaczami obrazu (filtry, barlowy, przysłony). Dlaczego małe światłosiły predystynują sprzęt do obserwacji planety? Nie tylko z uwagi na większe dzięki dużej ogniskowej powiększenia. Chodzi też o to, że planety i tak "świecą" jasno - zawsze będą "w zasięgu". Dlaczego duża światłosiła daje lepsze widoki przy DS? Na pewno nie z uwagi na relatywnie mniejsze powiększenia - te akurat można sobie modelować ogniskowymi okularów i układów okular-barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę 7x50 i zrobiłem jej z przodu przesłonę o średnicy 5mm.

 

źrenica rzeczywiście zmniejszyła się do około 1mm.

Ale po spojrzeniu w okular doznałem szoku!!!

 

Pole widzenia nie zmniejszyło sią ani o stopień!!! poprostu było ciemniej a rozdzielczość chyba nie ucierpiała (czytałem rejestracje ze 100m)

 

Czy ktos wie skąd się to wzieło? przecież miałem obiektyw 5mm!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę 7x50 i zrobiłem jej z przodu przesłonę o średnicy 5mm.

 

źrenica rzeczywiście zmniejszyła się do około 1mm.

Ale po spojrzeniu w okular doznałem szoku!!!

 

Pole widzenia nie zmniejszyło sią ani o stopień!!! poprostu było ciemniej a rozdzielczość chyba nie ucierpiała (czytałem rejestracje ze 100m)

 

Czy ktos wie skąd się to wzieło? przecież miałem obiektyw 5mm!!!!!!!

 

Pole widzenia jest funkcją ogniskowej, a nie średnicy obiektywu:

 

pole widzenia telesk. = pole widz. okularu/powiększenie telesk.

 

Zmniejszając średnicę obiektywu nie wpływasz na te parametry. To tak jak w aparacie: zamykając przysłonę zmniejszasz światłosiłę układu, ale nie pole widzenia. Natomiast zdolność rozdzielcza zdecydowanie zmniejsza się. Uproszczony wzór:

 

zd. rozdz. = 143/śr. obiektywu

 

średnica w mm, wynik w sekundach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Osobiście nie widzę aż takiego wpływu światłosiły dla odbioru DS. Oglądalem piękne widoki w teleskopie J.Wilanda-sferycznym, bardzo jasno. Właściciele jak pisałem już SCT 8" F10 twierdzą, że sa jasniejsze od 13 mm Apo F/8. Tak więc cghyba jedynie w małym sprzęcie jak np. ETX czy MTO ma to spore znaczenie, przy DS główną rolę gra jednak apertura. TZN wydaje mi się, że pożytek ze wzrostu apertury jest wielokrotnie większy niz ze skracania ogniska. Pomijam wzrost ostrości obrazu przy wydlużaniu ogniskowe.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla obserwacji wizualnych światłosiła nie ma większego znaczenia. Rozumiem, że lustro odgrywa główną rolę w wizualnych przedstawieniach.

 

Czy rzeczywiście przy 90 mm nie poogląda się DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla obserwacji wizualnych światłosiła nie ma większego znaczenia. Rozumiem, że lustro odgrywa główną rolę w wizualnych przedstawieniach.

 

Czy rzeczywiście przy 90 mm nie poogląda się DS?

 

no właśnie chodzi o to, że ma... "ciemne" teleskopy (światłosiła np. 1/16) (ale o długich ogniskowych) nadają się do obserwacji planet, Księżyca, natomiast te ze światłosiłą rzędu 1/6 są super sprawą do obserwacji mgławic, galaktyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich doswiadczen takze nie gra roli w obserwacjach visual. Przeciez jak porownamy np moja 150/1200 z np 150/750 (f1/8 i f1/5) to przy tym samym powerze powiedzmy 150x (inne ogniskowe okularow) obraz w jasnosci bedzie identyczny!

 

Przy takim prównaniu (tzn. F/5 z F/8) różnica może nie być dostrzegalna. Co nie znaczy, że jej nie będzie. Przy większej dysproporcji światłosiły różnicę widać jak na dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Dla apertury rzędu 10i F/ w rozmiarze F/6-F/10 daje efekty dość problematyczne.

Planety-lepiej w F/10, F6-kicha

Obiekty mgławicowe-zdecydowanie lepiej w F/6, F/10-wysiada trochę, ale w mieście w pewnych warunkach-lepiej w F/10 (pociemnienie tła)

Księżyc-lepiej w F/10, nie ma porównania.

Gromady otw.-lepiej w F/6, ale mniejsza punktowość i kolor większy.

Coś za coś.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie zapomnij Aąndrzeju dodać że cały czas piszesz o światłosile w refraktorze gdzie aberracja chromatyczna silnie rośnie ze wzrostem jasności obiektywu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.