Skocz do zawartości

Vixen Porta - ustawienie mikroruchów


profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Zakupiłem kilka dni temu montaż Vixen Porta do swojego ED-ka. Problem polega na wystepowaniu niewielkich luzów w mikroruchach osi alt. Ustawienie osi azymutalnej jest płynne, natomiast w przypadku osi alt, aby wykonać ruch refraktorem muszę przekrecić pokrętło o ok 20 stopni na "luźnym biegu". Jest tam co prawda maleńka śrubka imbusowa, która prawdopodobnie służy do regulacji tej przekładni, ale nie jestem pewny czy to będzie skutkowało, poza tym nie mam tak małego klucza. Czy jest możliwość uregulowania tej przekładni?

Pozdrawiam astroamatorów.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Porta nie ma luzów.

Myślę, że może to być kwestia wyregulowania dwóch śrubek imbusowych dociskających ślimaka mikroruchów do zębatki Alt. Żeby się do nich dostać trzeba wykręcić głowicę trzymającą dovetail. Ale jeśli to aż 20 stopni luzu to może być usterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Porta nie ma luzów.

Myślę, że może to być kwestia wyregulowania dwóch śrubek imbusowych dociskających ślimaka mikroruchów do zębatki Alt. Żeby się do nich dostać trzeba wykręcić głowicę trzymającą dovetail. Ale jeśli to aż 20 stopni luzu to może być usterka.

 

Przy takim luzie to chyba raczej nie docisk. Porta ma zdaje się dwa sposoby kasowania luzu: docisk do ślimacznicy imbusami i kasowanie luzu wzdłużnego nakrętką z dwoma otworkami.

Wydaje mi się, że to będzie właśnie luz wzdłużny. ~20* to 1/18 skoku śruby ślimaka, czyli jak ślimak ma skok, powiedzmy... 3mm, to wystarczy ~0,2mm luzu wzdłużnego żeby wywołać taki efekt.

Z resztą, jeżeli to luz wzdłużny, to przy zmianie kierunku kręcenia pokrętłem powinno być widoczne jak oś ślimaka wysuwa się i wsuwa wzgledem korpusu.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim luzie to chyba raczej nie docisk. Porta ma zdaje się dwa sposoby kasowania luzu: docisk do ślimacznicy imbusami i kasowanie luzu wzdłużnego nakrętką z dwoma otworkami.

Wydaje mi się, że to będzie właśnie luz wzdłużny. ~20* to 1/18 skoku śruby ślimaka, czyli jak ślimak ma skok, powiedzmy... 3mm, to wystarczy ~0,2mm luzu wzdłużnego żeby wywołać taki efekt.

Z resztą, jeżeli to luz wzdłużny, to przy zmianie kierunku kręcenia pokrętłem powinno być widoczne jak oś ślimaka wysuwa się i wsuwa wzgledem korpusu.

 

Dzięki za podpowiedź!

 

Faktycznie lekko przekręciłem tą nakrętkę z dwoma otworkami (nieznacznie) i luzy znikły i mikroruchy działają super płynnie.

Pozdrawiam serdecznie.

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.