Skocz do zawartości

California, M42, Soul Nebula


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Eh...

1. Niestety mój nowy laptop Dual Core na którego bardzo liczyłem w foceniu nie zastąpi mi starego HP PIII 500Mhz ... z bliżej nie określonego powodu, po wyniesieniu go na dwór co 10 minut wyskakiwał tzw "blue screen" ... nie wiem co mu nie pasuje.... moze nie lubi jak mu zimno w dupcie... - 2H w plecy

2. Zasugerowałem się ładną pogodą i obniżyłem temperaturę grzałek na telepie .... no i zaparowała optyka kiedy ja sobie oglądałem film - 2H w plecy

3. Po raz kolejny zawiesza mi się Canon przy inicjacji z Maximem - ale już wiem co robić aby było OK .... dość "swoisty" błąd leżący, jak sie okazuje, po stronie aparatu a konkretnie kolejności podłączania kabelków i włączania go... zanim odkryłem w końcu jak sobie z tym poradzić - 45 min w plecy

4. Oś deklinacji w moim EM200 to jakiś horror ... wymiana silników to pkt nr 1... po prostu to nie działa ... guiding robi to chce ... zanim doprowadziłem go do porządku ( jeśli tak można to nazwać ) - 1H w plecy

 

Tym sposobem noc przeznaczona na focenie Soul Nebula IC 1848 zaowocowała 3ma klatkami dla tego obiektu .... więc w zasadzie nic nie widać bo do jasnych to on raczej nie należy.

 

soul_00XL900.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie wycelowałem w kalifornie.... początek naświetlania tego obiektu .... narazie 6 klatek ... szczerze mówiąc ostrze sobie na niego zęby na ten sezon.

6 x 900s

California_00XL900_2.jpg

 

I na, dosłownie, "dzień dobry" przywitaliśmy się z M42 na ten sezon ....

2 x 300s + 2 x 90s

 

m42_00XL00_1.jpg

 

Zestaw ja zwykle - StellarVue 80ED F7 @ F5,6, EM200, UHC Astronmic, 350D mod ISO 800

 

Kiedy to wszystko zacznie działać ... kiedy ktoś mi da tak z tydzień po 8H aby sprzęt posprawdzać, dopieścić, ułożyć i wypucować.... czy to aż tak dużo ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety, czasem tak bywa, że zamiast wyliczać ilość zfoconego materiału, wyliczamy stracone godziny na walkę ze sprzętem, jedyna rada, jak się da, to sprawdzać i testować nowy setup w dzień, w nocy już się bardzo ciężko się to robi,

ale w sumie bardzo ładnie wyszło, zwłaszcza California

a może byś podał jeszcze czym? :rolleyes:

aaa

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluję samozaparcia :) Tak tylko rozkminiam... w kolorze zdjęcia robiłeś i konwertowałeś na B/W czy jak :)??

Hm... to jest tak... z Canona spływa obraz w RAW do maxima, który to zapisuje do FITa... po kalibracji "wywołuje" fotkę go do koloru... dziś natomiast odkrylem, że można wywołać tylko czerwony kanał "zabijając" zielony i niebieski do zera ... tak więc maska Bayera istnieje, ale jakby nie fukcjonuje przy wywoływaniu - dzięki temu unikam dodawania szumu z kanału zielonego i niebieskiego w ktorym prawie nic sie nie rejestruje w przypadku stosowania filtra UHC ....

 

Więc dostaje zdjecie w pełnej rozdzielczości ( 3500x3400 ) które jest totalnie czerwone ( "biały" kolor jest zupelnie czerowny ) ... i przerabiam je na B&W

Generalnie to to samo co wyciągnięcie z RAWa w Irisie komendą SPLIT CFA czerownego kanału ... tyle że tam dostaje się połowe rodzielczości a tu niby pełną "oszukaną" ...

 

Troche to zakręcone... ale generalnie chodzi o to, zeby dostajć tylko czerowny kanał bez mieszania go z zielonym i niebieskim... i tyle... w sumie to czyste Ha-alpha jest w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh...

1. Niestety mój nowy laptop Dual Core na którego bardzo liczyłem w foceniu nie zastąpi mi starego HP PIII 500Mhz ... z bliżej nie określonego powodu, po wyniesieniu go na dwór co 10 minut wyskakiwał tzw "blue screen" ... nie wiem co mu nie pasuje.... moze nie lubi jak mu zimno w dupcie... - 2H w plecy

2. Zasugerowałem się ładną pogodą i obniżyłem temperaturę grzałek na telepie .... no i zaparowała optyka kiedy ja sobie oglądałem film - 2H w plecy

3. Po raz kolejny zawiesza mi się Canon przy inicjacji z Maximem - ale już wiem co robić aby było OK .... dość "swoisty" błąd leżący, jak sie okazuje, po stronie aparatu a konkretnie kolejności podłączania kabelków i włączania go... zanim odkryłem w końcu jak sobie z tym poradzić - 45 min w plecy

4. Oś deklinacji w moim EM200 to jakiś horror ... wymiana silników to pkt nr 1... po prostu to nie działa ... guiding robi to chce ... zanim doprowadziłem go do porządku ( jeśli tak można to nazwać ) - 1H w plecy

 

Philips, widzę, że poznałeś smak prawdziwego astrofocenia :) Co do dopieszczania setup'u to zazwyczaj tak jest, że jak już wszystko dopracujemy to zachce nam się któryś element wymienić i procedura zaczyna się od nowa. Co do fotek to fajnie, że ciągle walczysz Canonem :) Po doświadczeniach z kamerą muszę przyznać, że zmiana detektora na CCD jest tym co daje prawdziwego kopa w poziomie zdjęć. Takiego kopa nie da ani lepsza optyka ani montaż, choć oczywiście wszystkie elementy są istotne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... to jest tak... z Canona spływa obraz w RAW do maxima, który to zapisuje do FITa... po kalibracji "wywołuje" fotkę go do koloru... dziś natomiast odkrylem, że można wywołać tylko czerwony kanał "zabijając" zielony i niebieski do zera ... tak więc maska Bayera istnieje, ale jakby nie fukcjonuje przy wywoływaniu - dzięki temu unikam dodawania szumu z kanału zielonego i niebieskiego w ktorym prawie nic sie nie rejestruje w przypadku stosowania filtra UHC ....

 

Więc dostaje zdjecie w pełnej rozdzielczości ( 3500x3400 ) które jest totalnie czerwone ( "biały" kolor jest zupelnie czerowny ) ... i przerabiam je na B&W

Generalnie to to samo co wyciągnięcie z RAWa w Irisie komendą SPLIT CFA czerownego kanału ... tyle że tam dostaje się połowe rodzielczości a tu niby pełną "oszukaną" ...

 

Troche to zakręcone... ale generalnie chodzi o to, zeby dostajć tylko czerowny kanał bez mieszania go z zielonym i niebieskim... i tyle... w sumie to czyste Ha-alpha jest w tym momencie.

 

Hmm to ciekawe co piszesz.

Tzn ze traktujesz klatki jako czerwone i maxim sam sobie sam wycina pixele zielone i niebieskie ?

 

Ja nie mam fitsow tylko natiwy canona . Maxim jest je w stanie wczytac. W uproszconej wrsji podejemy mu darki w Set calibration a potem chce skalibrowac pojedyncza klatke i ... nic. Wypisuje ze nie znalazl plikow pasujacych i odsyla do opcji Set calibaration <_<

Czy czas pojedynczych klatek i darkow musi byc idealnie taki sam i stad ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim otwiera RAWy ... nie ma problemu

 

A teraz są dwie drogi do Ha w Canonie :

 

=== Pierwsza droga - Maxim->IRIS->Maxim: ===

1. Kalibrujemy fotki darkami, biasami itd ....

2. Zapisujemy do FITsów

3. Każdy z pojedynczych FITSów otwierami w IRISie

4. Każdemu dajemy komende:

>SPLIT CFA R1 G11 G12 B1

>SPLIT CFA R2 G21 G22 B2

itd

Dzięki temu dostajemy w folderze TEMP Irisa pojedyncze FITSy ( lub CFA, zalezy kto jak ma ustawionego Irisa ) z pojedynczymi kanałami ( oczywiście B&W).... zielonych FITsów jest po dwa bo tak to wynika z natury maski bayera.

5. Stackujemy sobie klatki tylko R1, R2, itd ....

 

i mamy fotkę w Ha zbudowana z czerwonych pixeli.

Oczywiście fotka będzie w połowie rozdzielczości bo i czerwonych pixeli jest tylko połowa na matrycy ( znaczy jedna czwarta, ale nie wnikajmy w szczegóły )

 

=== Druga droga - tylko Maxim:===

1. Kalibrujemy fotki darkami, biasami itp ..

2. "Wywołujemy" zdjęcia z RAWa do kolorowego (Convert RGB ) ... jednak przy kanałach zielonymi niebieskim podajemy wartości Scaling % - 0 (zamiast 100 czy 135).... czyli je wyłączamy ....czerwonemu dajemy 100%

3. Stackujemy i gotowe

 

Tu zdjecie będzie w pełnej rozdzielczosci ale wyjdzie jednolicie czerwone - a to dlatego, ze czerowny kanał został, jak to sie dzieje w masce bayera, wymieszany z zielonymi niebieskim .... a ponieważ te były czarne... wiec fotka pewnie straciła troche na ADU, ale olewamy to.. i tak będziemy wyciagali zdjecie krzywymi.

Zdjecie jest w tonacji - czerwono-czarnej więc zamieniamy je na B&W ...

 

O "wywoływaniu" do koloru w Maximie proponuje poczytać na : http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=297126

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam fitsow tylko natiwy canona . Maxim jest je w stanie wczytac. W uproszconej wrsji podejemy mu darki w Set calibration a potem chce skalibrowac pojedyncza klatke i ... nic. Wypisuje ze nie znalazl plikow pasujacych i odsyla do opcji Set calibaration <_<

Czy czas pojedynczych klatek i darkow musi byc idealnie taki sam i stad ten problem?

 

Hm... szczerze mówiąc nigdy nie otwierałem natiwów Canona wiec nie wiem jak jest z kalibracją....

Ja bym zrobił także w SET CALIBRATION wybrał te darki/biasy itd ... i wcisnał guzik "Create Master" ... i jak tego nie wczyta do kalibracji CALIBATE ALL... to znaczy, ze darki muszą być tej samej długości naświetlania co lighty.... tzn tak myśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.