Skocz do zawartości

Biurokracja w kontekście internetu


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się podzielić informacją, która mnie trochę podłamała. Kolejna ustawa, która komplikuje prowadzenie serwisów internetowych, w tym for. Wiadomo już, że trzeba "wydawnictwu" nadać nr ISBN, zarejestrować je, to jeszcze teraz sprawa rejestracji baz danych. To wszystko utrudnia życia, podnosi koszty działalności i ogólnie demotywuje :(.

 

http://www.webhosting.pl/Wysokie.kary.za.n...bazy.e_mailowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają, najlepsze jest to: http://www.giodo.gov.pl/319/id_art/1426/j/pl/

 

Adres poczty elektronicznej bez żadnych dodatkowych informacji umożliwiających ustalenie tożsamości osoby, co do zasady nie stanowi danej osobowej w rozumieniu powołanej wyżej definicji. Natomiast w wyjątkowych przypadkach, jeżeli elementy treści adresu poczty elektronicznej pozwalają bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań na ustalenie na ich podstawie tożsamości danej osoby, można uznać go za daną osobową.

 

czyli adres akuku@gmail.com - nie

ale już jan.nowak@gniezno.cicha132m16.pl jak najbardziej

aa żeby nie było że ujawniłem czyjeś dane osobowe, tu jest oryginał: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ska_Mailbox.jpg ;)

 

ale co to oznacza? że wystarczy jeden podobny adres w bazie, by całą uznać jako wymagającą rejestracji?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem na forach jest taki, że można w wielu przypadkach ustalić osobę. Z tego słynie nasze AF, bo taka była nasza wizja, żeby tu nie było anonimowo.

 

Nie ma co panikować, trzeba będzie się dostosować. Za chwilę może trzeba będzie S.A zakładać, żeby prowadzić forum w Internecie ;). Z jednej strony te pomysły mają sens, bo niby chronią obywateli, ale z drugiej są bez sensu - w obliczu specyfiki Internetu.

 

Pytanie, czy wg tej ustawy, te bazy trzeba będzie przekazywać organom? Ciekawi mnie też obowiązek rejestrowania zmian (30 dni na to mam). Czy jak zmienię userowi maila, to muszę to zgłaszać? Abstrakcja - kolejna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kawałek jest jeszcze lepszy:

"To jak ja w moim programie e-mailowym mam ileś tam adresów moich byłych i obecnych klientów to powinienem zarejestrować te dane?"

 

- Jeżeli wykorzystujemy kontakty do celów biznesowych, formalnie powinniśmy zarejestrować taką bazę danych. Co ciekawe, jeżeli używamy laptopa mamy poważny problem, gdyż wymogi ochrony fizycznej takiego komputera – na którym znajdują się dane osobowe – są praktycznie nie do spełnienia w przypadku laptopa ;)

czyli tak na oko mamy w kraju kilka milionów przestępców i genialne przepisy które jeżeli by chcieć je traktować poważnie, nie pozwalają na używanie emaila na laptopie. aż strach się bać co będzie gdy GIODO dowie się o istnieniu komórek - przecież tam sa numery telefonów i esemesy, praktycznie nie zabezpieczone przed złodziejami danych osobowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) najlepsze jest to:

Adres poczty elektronicznej bez żadnych dodatkowych informacji umożliwiających ustalenie tożsamości osoby, co do zasady nie stanowi danej osobowej w rozumieniu powołanej wyżej definicji. Natomiast w wyjątkowych przypadkach, jeżeli elementy treści adresu poczty elektronicznej pozwalają bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań na ustalenie na ich podstawie tożsamości danej osoby, można uznać go za daną osobową.

 

Eeee... sumasie, najlepsze jest dopiero zestawienie Twojego cytatu z tym poniżej:

 

"analiza (...) stanu faktycznego doprowadziła GIODO do wniosku, że informacje – zdjęcie, imię, nazwisko, szkoła i jej adres, lata, w których dane osoby do niej uczęszczały, i informacje, w jakiej klasie – nie są danymi osobowymi. GIODO powołał się tutaj na klauzulę z art. 6 ust. 3 ustawy o ochronie danych osobowych, która mówi, że informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osób, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań."

(źródło)

 

Grunt to konsekwencja! Brawo dzielni urzędnicy! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest najciekawsze:

 

Od kary tej nie będą przysługiwały środki odwoławcze. Sankcje finansowe mogą sięgnąć nawet 100 000 euro. Co więcej, GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) zyska prawo nakładania kary pieniężnej na osoby zarządzające daną firmą.

 

Przepis jest sztuczny, nierealny... ale jak ktoś będzie chciał, to cyk myk i po ptakach. Nie ma odwołania, 100 000 euro w plecy. I wtedy można sobie gadać, że przepis jest głupi - bo jest. Ale jeżeli ta ustawa przejdzie, a wszystko na to wskazuje, to naprawdę nieciekawie. Nie ma opcji, trzeba ponieść koszty i porejestrować gdzie się da - włącznie ze stowarzyszeniem kupców z dalekiego kosmosu, bo kto wie, czy za rok nie będzie takiej konieczności.

 

A może powinienem zarejestrować AstroForum w cechu wróżek i mistrzów astrologii? Może na to trzeba koncesję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może powinienem zarejestrować AstroForum w cechu wróżek i mistrzów astrologii? Może na to trzeba koncesję?

 

Obowiązek zgłaszania baz zawierających dane osobowe istnieje od dawna. Po prostu nie jest egzekwowany. Zgłoszenie do GIODO jest proste, trzeba wypełnić jeden formularz - dostępny na http://www.giodo.gov.pl/389/ - i wysłać go do biura. Na wszelki wypadek warto to zrobić - chwila zmarnowanego czasu, a spokój na całe życie ;)

 

ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.