Skocz do zawartości

ASCT po mojemu


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ciągle mam w pamięci noc obserwacyjną ze zlotu w Jodłowie, gdzie w druga część nocy była poświęcona głównie walce z rosą, a w akcji były nawet kamienie z ogniska. Na tyle rzadko wypuszczam się poza miasto, że stwierdziłem, że wyjątkowo niefajnie będzie jak w końcu się wybiorę i trafi się taka sama (pod kątem rosy) noc i będę się zwijał po półtorej godziny, lub rozpalał ognisko ;)

 

O ASCT myślałem od dawna. Będąc ostatnio przykuty trochę do łóżka, poczytałem trochę artykułów z Bazy Wiedzy, parę linków - a szczególnie ten o grzałkach z rezystorków - i wydumałem.

 

Na początek sama pokrywa:

 

spienione pcv

DSC_9094.JPG

 

+ dwa krążki z karimaty jako uszczelnienie - większy krąg przypasowany do średnicy tuby... drugi do środkowego otworu:

DSC_9095.JPG

 

następnie z równolegle połączonych 16 rezystorów 330 ohm 0,5W i kawałka drutu zrobiłem taką oto grzałkę:

DSC_9096.JPG

 

którą następnie umieściłem wewnątrz obudowy ASCT jak na obrazku, wyciągając wtyczkę do zasilenia na zewnątrz:

DSC_9102.JPG

 

następnie przyszła kolej na wiatrak - wybór padł na 12cm - 3,1W - dmuchający 68,5 CFM. Wybierałem go z grona kilku wiatraczków w sklepie sfocusowanym na wyciszanie PC'tow i takie tam...

DSC_9098.JPG

...do tego za 9PLN'ów regulator obrotów i podkładka silikonowa do redukcji drgań

 

po zmontowaniu i utworzeniu otworów na śruby kolimacujne wygląda to następująco:

DSC_9103.JPGDSC_9104.JPGDSC_9105.JPG

pokrywa jest mocowana w oparciu o otwory w obudowie teleskopu

 

Do tego pozostało zrobić małe pudełeczko do włączania i wyłącznia systemu:

DSC_9148.JPGDSC_9149.JPG

 

zawartość pudełeczka :

 

1 wejscie 12V - gniazdo 3,5mm "jak do laptopa"

1 wyjście 12V -> wiatrak -> regulowane obroty metodą PWM

1 wyjscie 12V -> grzałka

1 otwór na dodatkowe wyjście, które niedługo zamontuję na grzałkę na szukacz i okular

 

1 włącznik całego urządzenia + czerwona dioda

włacznik wiatraka + dioda, włącznik grzałki + dioda, miejsce na włącznik i diodę dla grzałki na okular i szukacz

 

1 bezpiecznik 3A + kilka rezystorków

 

kilka słów o grzałce:

 

rezystancja: 20,88ohm, co przekłada się na moc 7,6W przy napięciu 12,6V (0,6A).

Wraz z wiatrakiem 3,1W można przyjąć, że ilość wydzielanej mocy cieplnej to ok. 8W

 

Stosując kilka obliczeń z termodynamiki, przeliczając dla ilości powietrza przepompowywanego przez wentylator, wyszło mi, że

grzałka powinna ocieplić powietrze o ok. 0,2 st. C przy pełnej mocy wiatraka, oraz ok. 0,4-0,5 st. przy najwolniejszych obrotach.

 

Wydaje mi się, że są to wystarczające wartości aby uchronić optykę przed roszeniem. Z drugiej strony wzrost temperatury nie będzie na tyle wysoki by zakłócić obraz podczas obserwacji.

 

Łączny pobór prądu przy obecnej konfiguracji:

 

Wiatrak: na max'a: 0,3A, minimum: 0,15A

Grzałka: 0,6A

Diody: 0,06A

 

Co przy uruchomionym wiatraku na minimum + grzałka daje: 0,81A, co przekłada się na 8,5h pracy na aku żelowym 7Ah 12V,

lub 111h przy pełnym naładowanym akumulatorze z Focusa TDDI :D

 

 

Mam nadzieję, że w przeciągu ok. miesiąca uda mi się sprawdzić teorię w boju.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy pomysł. Tylko dlaczego nazywa się ASCT? Przecież ma grzać, a nie chłodzić. Powinien nazywać się ASGT

 

pozdrawiam

 

Podejrzewam, że w 90% przypadków będzie chodził bez grzania i będzie służył przede wszystkim do szybkiego schłodzenia teleskopu.

Grzałka będzie raczej uruchomiona dopiero po schłodzeniu i myślę, że głównie używana będzie przy silniejszym roszeniu, więc traktuję ją bardziej jako bonus do wiatraczka... tak przy okazji w jednej obudowie.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem klima full wypas :)

gratulacje pomysłowości!

aa tak się zastanawiam, czy nie będzie Ci przeszkadzał ten wystający wentylator, żeby postawić teleskop na chwile na ziemi czy podłodze? może jakiś nóżki dokręć żeby wystawały poza obrys wentylatora

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa tak się zastanawiam, czy nie będzie Ci przeszkadzał ten wystający wentylator, żeby postawić teleskop na chwile na ziemi czy podłodze? może jakiś nóżki dokręć żeby wystawały poza obrys wentylatora

pozdrowienia

 

dobra myśl... nie przewidziałem tego... co prawda założenie dekla i jego zdjęcie zajmuje góra minutę, ale może wydłużę faktycznie sruby (choć nie wiem czy przy M3,5 znajdę coś dłuższego), ewentualnie, a może jakieś gałki do tego wymyślę. :)

 

Dzięki za pomysł.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.