Skocz do zawartości

Bolid, 17:45 naszego czasu


tinek15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj około godziny 17:45 naszego czasu (16:45UT) wracałem do Wawy objazdem Serocka i mniej więcej na wysokości wsi Górka Powielińska zza przedniej szyby samochodu wyleciał mi niezbyt szybki bolid, lecący na południe.

Od momentu pokazania się w szybie do momentu zgaśnięcia leciał około 2 sek. Ile czasu leciał wcześniej - nie widziałem. Skończył lot 20 stopni nad horyzontem, jakieś 5 stopni na zachód i 5 stopni na południe od Jowsza. Nie było rzadnych fragmentacji i pojaśnień (na odcinku, który obserwowałem). Co do koloru to "chyba" biały, wpadający w żółć. Jasność oceniłem na jakieś -6. Niebo było jeszcze szarawe i oprócz Jowisza nie było wiać żadnej gwiazdy.

Ktoś może wdział to zjawisko? Może ktoś coś złapał na kamerce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj też zaobserwowałem przelot dosyć jasnego bolidu miał gdzie około -4.5 może -5 mag. czasu zjawiska dokładnie nie znam grałem wtedy z piłkę na boisku z kolegą ale była to jakoś 17:25 ... dokładnie trasy przelotu też wyznaczyć nie potrafię z gwiazd widoczna była wtedy tylko Wega bo latarnie dawały po gałach ale z pomocą stellarium udało mi się określić że przelot zaczął się gdzieś w Orle i skończy w Wodniku ... całego zjawiska też nie widziałem więc nie mam 100% pewności ... dodam jeszcze że nie zauważyłem fragmentacji ale bolid ten pojaśniał bardzo potem przygasł i znów pojaśniał ... no i jeszcze był barwy zółtej ...

Edytowane przez AstroLamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków zaczął rejestrację dopiero po 20 UT :angry:

 

Pozdrawiam:

MK

 

PS.

Podawajcie również miejscowość (lub pobliskie większe miasto), kierunek świata i wysokość nad horyzontem.

tinek15 - okolica Wawy, kier. na południe, koniec 20 st nad hor. - czyli widoczny w okolicy Krakowa - ten opis pozwolił mi na "zlokalizowanie" zjawiska :D

AstroLamka - wiem, że nic nie wiem <_< (brak miejsca obserwacji - nie podałeś go, ani w poście, ani w Twoim profilu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.