Skocz do zawartości

Pierwsze szkice


mattman12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowiłem zabawić się trochę w szkicowanie gwiazdozbiorów widocznych ode mnie z domu. Na razie tylko dwa udało mi sie narysować ale to z braku czasu...

Jak już skompletuję wszystkie konstelacje to po zaznaczeniu DSów będe miał swoją własną mapę nieba:)

 

no więc na początek perseusz i kasjopea

 

kasjopea.jpg perseusz__gotowe.jpg

 

PS. Proszę o komentarz do szkiców ale i pomysłu z tym atlasem

 

pozdrawiam

Mateusz

 

edit. kurcze perseusza mało co widać...

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje gwiazd i jasnosci w Kasjopei są mocno niedokładne. Przy takim poziomie odwzorowania twój atlas bedzie nieporozumieniem, wprowadzac cię tylko bedzie w błąd. Perseusz pod wzgledem pozycji gwiazd oddany jest lepiej, ale tu czyha na ciebie jeszcze inna pułapka, zmienności części gwiazd. Na razie , generalnie masz problem z poziomem wierności odwzorowania jasności, ale jak juz to opanujesz wpadniesz na ściane zmiennosci części gwiazd. Widzę też, że oba gwiazdozbiory nie trzymają tego samego poziomu odwzorowania jasności, Alpha Perseusza ma ok 1.8M Alpha Casjopei to mniej więcej 2.2M, a na twoich szkicach mają praktycznie taką samą "jasnośc/rozmiar" z przewaga dla Alphy Cas. To cie bedzie mylic, jezeli tak odwzorujesz w swoim atlasie. Powodzenia w walce, moja rada, dopracuj wiernośc odwzorowania pozycji, potem wypracuj metode wiernego oddawania jasności i dopiero ruszaj z nanoszeniem DSów. Inaczej szkoda robty moim zdaniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za konstruktywna ocene. Jakos nie nastawialem sie na to, ze od razu bedzie super, wiec to oczywiste, ze jeszcze bede musial sporo popracowac nad tymi rysunkami. Jednak mysle, ze za jakis czas bedzie duzo lepiej- wiadomo, ze trzeba troche popracowac na koncowy efekt i nie da sie za pierwszym razem zrobic idealnego szkicu. Chyba ze ktos ma szczescie albo niesamowite wyczucie.

 

 

 

 

pozdrawiam

mateusz

 

ps. Sory za polskie znaki ale pisze z telefonu i pisanie ich zajelo by mi zbyt duzo czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić idealnego szkicu za pierwszym razem. Amen. Próbuj dalej. Mogę ci zaproponowac, żebyś porównywał swoj szkic z jakimś atlasem nieba lub programem astro. Pozwoli to na korekcję swoich błędów. Zachęcam i pozdrawiam.

 

ciemnego nieba i lekkiego ołówka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje gwiazd i jasnosci w Kasjopei są mocno niedokładne.(...) Na razie , generalnie masz problem z poziomem wierności odwzorowania jasności, ale jak juz to opanujesz wpadniesz na ściane zmiennosci części gwiazd. Widzę też, że oba gwiazdozbiory nie trzymają tego samego poziomu odwzorowania jasności, Alpha Perseusza ma ok 1.8M Alpha Casjopei to mniej więcej 2.2M, a na twoich szkicach mają praktycznie taką samą "jasnośc/rozmiar" z przewaga dla Alphy Cas.(...) (...)potem wypracuj metode wiernego oddawania jasności...

 

Pozdrawiam.

 

Ja mam takie pytanko odnośnie odwzorowanie jasności. Jaki jest najlepszy sposób aby jasności gwiazd były jak najlepiej odwzorowane?? Można w jakiś sposób ,,na oko" zmierzyć jasność gwiazdy i potem dokładnie to odwzorować na papierze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyszedł czas na rzucenie rękawicy Orionowi. Twardy z niego koleś ale dałem rade B)

Myślę że ten szkic jest przynajmniej troszkę lepszy od dwóch poprzednich :Boink: ale Wy będziecie efekt mojej pracy oceniali(mam nadzieję :rolleyes: )

Dość długo siedziałem nad jasnością gwiazd ale trudno mi było dokładnie to odwzorować bo gwiazdki w Orionie strasznie mrugały... szczególnie w pasie... ale coś udało mi się naskrobać B)

 

 

 

 

PS. jakbyście mogli to podpowiedzcie mi nad czym muszę jeszcze popracować solidnie a z czym jest już w miarę dobrze.

 

Mateusz

gotowy_orion.jpg

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.