Skocz do zawartości

Lornetka Fomei -errata


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Swego czasu opisywałem tu albo na sprzętowym forum [nie moge namierzyć postu wyszukiwarką >:(] niedawno zakupioną czeską lornetkę 10x50 Fomei, b. podobną parametrami i wyglądem do Soligora 10x50 Advanced. Niedawno zabrałem ją na wyjazd w góry i do moich opis ów musze dorzucić małe sprostowanie: jednak jest małe winietowanie źrenic wyjściowych, tzn. pojawia się patrząc od strony okularów pociemnienie krawędzi źrenicy nadające jej kanciasty kształt, podobnie jak we wspomnianym Soligorze. Efekt [typowy dla lornetek z pryzmatami ze szkła BK7] jest jednak widoczny w ostrym, dziennym świetle, dlatego nie spostrzegłem go wcześniej, oglądając sprzęt w sklepie i u siebie wieczorami w pokoju [soligora oglądałem w MM przy znacznie lepszym oświetleniu]. Dodam, że od strony obiektywów nie widać krawędzi pryzmatów, czyli z ich rozmiarami i ustawieniem jest O.K.  Pociemnienie "w kwadrat" jest widoczne tylko z 2 sąsiednich boków źrenicy, nie ze wszystkich 4 stron.

Biorąc pod uwagę b. duże pole widzenia tej lornetki [7.0 st.] nie jest to nic niezwykłego wg. mnie. W polu lornetka sprawuje się znakomicie, aczkolwiek nie robiłem szczegółówych badań ostrości obrazu na krawędziach pola widzenia -lepiej, by to zrobił ktoś z wiekszym doświadczeniem i lepszymi oczami  ;D. Przy normalnym użytkowaniu nie dostrzegam jednak żadnych problemów z ostrością. W czwartek 1V miałem okazję wyszaleć się w Bieszczadach na rozpogadzającym się niebie, co prawda przy  światłach schroniska Jaworzec, bo nie byłem w stanie doczekać wyłączenia agregatu  >:(, ale widoki były znakomite: M3, M5, M13, M92, chi ksi Persei [między drzewami], Jowisz z M44, M81/82. Na M10 i M12 nie dało się zapolowac przez te światła :( Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Nie wytrzymałem i gdy wśród łażących wokół schroniska napatoczył się jakiś gość zaciągnąłem go, by zerknął przez lornetkę na Jowisza i M44 a potem na M13 itp. Okazało się, że był czający, nawet na jakieś fora astro w internecie zaglądał, zadał mi fachowe pytanie o powłoki rubinowe na szkłach lornetek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.