Skocz do zawartości

Kolo filtrowe Atika a winetowanie


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie zdecydowalem sie na zakup kamery Atik 4000.Teraz zastanawiam sie nad kolem filtrowym.Jak podaje producent z kamera ta mozna uzywac filtrow 1.25"(sporo tansze niz 2").Najtanszym jest wiec kolo filtrowe rowniez firmy Atik.I tutaj pojawia sie problem z winetowaniem.Przekatna chipa w tej kamerze to 23mm.Ze strony http://www.teleskop-express.de/shop/produc...m-diagonal.html dowiadujemy sie ze odleglosc od chipa kamery do filtra wynosi ok.30mm.Dalej czytamy ze graniczna jasnoscia obiektywu, ktora nie powoduje (lub powoduje w bardzo malym stopniu) winetowanie jest f/5.Ponizej tej wartosci nie zaleca sie uzywania filtrow 1.25".Niestety moje teleskopy maja jasnosci odpowiednio f/4.5 i f/4 a wiec wartosci przy ktorych uzycie filtrow 1.25" jest niewskazane.Jak duze bede mial winetowanie przy tych jasnosciach? Jaka jest zaleznosc pomiedzy jasnoscia teleskopu a winetowaniem?Zastanawiam sie tez jak wytrzymale jest to kolo Atika gdyz rozwazana kamera Atika wazy niecaly kilogram,a wiec sporo.Pewnie Sumas moglby tutaj sporo na ten temat powiedziec z racji uzywania tegoz kola filtrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sztywnością koła Atika niema sobie co zaprzątać głowy, to solidna obudowa, toczona CNC, a nie "wydmuszka" z blachy,

grubość ścianek, taka jak większości porządnych złączek, więc raczej pancerna

 

natomiast odnośnie winietowania, to najlepiej sobie rozrysuj stożki światła, jakie dają Twoje teleskopy i umieć w skali, jako przesłonę ramkę, filtra 1,25"

wtedy zobaczysz czy będzie występowało winietowanie czy nie, ale w/g mnie raczej niestety tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak - moja kamera FLI ma podobnej wielkości chip i z doświadczeń poprzedniego właściciela i za jego radą kupiłem do niej koło 2". Mówił, że 1,25 znacząco winietowało i nawet wysyłał mi sample, ale niestety - nie znajdę już ich.

 

Obawiam się, że jednak najlepiej będzie sprawdzić empirycznie - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wiem sie zabrac do rysowania tych stozkow swiatla.Chodzi tutaj o pole widzenia teleskopu?Roznica w cenie pomiedzy 2" a 1.25" filtrami jest spora dlatego musze to sprawdzic zanim sie zdecyduje na zakup.Z drugiej strony kupno 2" kola i filtrow zalatwia sprawe na przyszlosc gdybym chcial zmienic kamere na wieksza.Tylko jakie kola 2" sa na rynku?Oprocz tych dedykowanych (jak SBIG,FLI) ktore sa drogie, z firm niezaleznych znam tylko True Tech (skad innad znakomite kola) i QHY ktore jeszcze nawet nie trafilo do sprzedarzy.Jakies inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi tu o nachylenie stożków światła w zależności od światłosiły optyki, a maluje się je w przekroju, czyli otrzymujesz trójkąty:

 

sto_ki__wiat_a.png

 

i chodzi o to, żeby w taki rysunek wmalować w ognisku teleskopu rozmiar matrycy (jej przekątną), oraz otwór filtra koła filtrowego w odpowiedniej skali i odległości, oczywiście interesują cię tylko skrajne promienie, czyli te na skraju matrycy i krawędzi otworu

 

winietowanie_filtr_w.png

 

 

 

o zresztą mam fachowy rysunek, to tak powinno wyglądać:

 

nosepcs2.jpg

obrazek z http://www.fli-cam.com/FLIsupport/tmount.htm

 

wtedy zobaczysz czy skrajny promień na matrycy, przy danej światłosile, nie zahaczy o krawędź otworu filtra

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Sumas za te rysunki.Juz prawie wszystko wiem.Narysuje sobie stozki swiatla dla danej swiatlosily (w moim przypadku f/4i f/4.5) w odpowiedniej skali.Ale nie za bardzo wiem co to znaczy wrysowac w ognisku teleskopu matryce (jej przekątną).Czyli gdzie?W ktorym miejscu?Dla przykladu-swiatlosila f/4,ogniskowa 800mm,srednica teleskopu 203mm.Po kolei:

1.rysuje srednice zwierciadla 203mm w skali

2.na osi zwierciadla odkladam odcinek 4x srednica zwierciadla (bo f/4).W ten sposob otrzymuje stozek (trojkat) swiatla dla swiatlosily f/4

3.teraz w odpowiednim miejscu (czyli gdzie?) wrysowuje w to wszystko moja matryce (jej przekatna) wraz z przekatna filtra i jego odlegloscia od matrycy rowniez w tej samej skali

4.sprawdzam stopien przysloniecia matrycy przez filtr przy danej swiatlosile

Rys. nr2 jest tym ktory potrzebuje narysowac w skali i tylko nie wiem w ktorym miejscu umiescic na nim matryce(przekatna).Przepraszam za moje moze glupie pytania,ale chce byc pewien jakie bedzie winetowanie przy uzyciu filtrow 1.25" zanim zdecyduje sie na ich zakup lub bede zmuszony wydac znacznie wiecej za 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę powinieneś namalować ten trójkąt na każdym pixelu, ale z oczywistych względów interesują Cię tylko te skrajne w rogach, ponieważ to one są najbardziej oddalone od osi optycznej,

rysujesz jak na rysunku drugim, trójkąt (światło stożka) swoim wierzchołkiem pokrywa sie ze skrajnym pixelem matrycy, bo matryca da ostry obraz tylko wtedy, jak będzie przecież umieszczona w płaszczyźnie ogniska teleskopu

więc dla Atika 4000 te oznaczenia na rysunku, to:

m= 23mm

a = 30mm

fi=1 1/4" czyli ok 31,8mm

a linia łącząca krawędź matrycy z krawędzią średnicy filtra, ma być nachylona mniej niż 1/8 w stosunku do osi optycznej a 8 stąd że wysokość tego trójkąta to połowa średnicy teleskopu

 

tylko inna sprawa, że to nie sam filtr może winietowac tylko nosek koła filtrowego, to też powinieneś sobie rozrysować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz juz wszystko jasne.Wielkie dzieki Sumas!Co do filtrow juz zwrocilem uwage na rzeczywista srednice.W moim przypadku interesujace mnie filtry (Baader 1.25") posiadaja czysta aperture okolo 27mm.No teraz musze to sobie wszystko rozrysowac i przemyslec czy 1.25" czy 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.