Skocz do zawartości

17 kontra 20


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Od czasu kiedy popatrzyłem na ciemne niebo przez lornetkę na M42 i ponownie z balkonu na te ledwo widoczne resztki mgławicy. To mnie szlag trafia jak siedzę w domu a niebo jest pięknie rozgwieżdżone.

Przypominam, że w Strzelcu latem widzę z balkonu wszystkie M-ki przez BPC 20x60 (czyli nie jest aż tak źle) ale co to za widok w porównaniu z widokami z:

1. Puszczy Nadnoteckiej.

2. Kocień Wielki za Trzcianką - gościnnie u PiotraPe.

3. Jodłów.....

 

Z balkonu to tylko namiastka prawdziwych wrażeń.

Jak ktoś sie upiera to nie ma sprawy.

Ja się już przekonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, ale astronomia amatorska to nie tylko obiekty mgławicowe. A zaćmienia Słońca i Księżyca, a zakrycia gwiazd i planet przez Księżyc, a obserwacje aktywności słonecznej, a gwiazdy zmienne, których setki możesz obserwować w mieście, a gwiazdy podwójne, a zjawiska w układzie satelitów Jowisza, a zakrycia gwiazd przez planetoidy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie nie zapomnij że większym teleskopem można obserwować praktycznie wszystko i zawsze do specjalnych celów można go zblendować diafragmą a jak powiększysz dobry planetarny teleskop ale za mały do DS McGuiwerze :wink: :lol::lol::lol:

Wniosek jest prosty, lepiej mieć większy i czasem przysłaniać niż mniejszy lub wręcz za mały 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to mieć dobry duży teleskop w swoim prywatnym obserwatorium położonym na polanie leśnej, na południowym zboczu w sam raz wysokiej górki, oczywiście z dostępem do cywilizacji. :D

 

O wyższości wiejskiego nieba nad miejskim nikt mnie nie musi przekonywać od czasu, kiedy to będąc na wypoczynku 2 km od najbliższych świateł w samym środku Lasów Sieniawskich, najadłem się za dużo owoców i co godzinę biegałem do drewnianej wygódki. :lol:

Jaką wtedy widziałem Drogę Mleczną :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Łasuch Aquariusie, wybaczamy mu chwilę słabości :lol::lol::lol:

Owszem to prawda, robimy takie instrumenty Systemu RC na indywidualne zamówienia, dokładnie 330/8 z pełnym kryciem kadru o przekątnej 42mm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do dyskusji dość późno, ale lepiej późno niż wcale. Trudno zgodzić się z Adamem, że obserwacje z miasta są nic nie warte. Lepiej patrzeć z miasta niż wcale. Jak wskazał Robert jest wiele ciekawych obiektów które można zobaczyć z miasta. Oczywiście o DS można w zasadzie zapomnieć. Jednak pozostaje Księżyc, planety, gwiazdy zmienne, zakrycia, a więc całkiem sporo. Dlatego że głównie obserwuję z miasta wybrałem refraktor i nie żałuję. W mieście spisuje się bardzo dobrze. Jarosław ma dużo racji z refraktorem 100mm. Oczyiwście przy warunkach pozamiejskich wziąłbym raczej dużego newtona np. 20-25 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSy z miasta widać perfekcyjnnie - jeszcze lepiej niż w terenie. Wystarczy wejść www.hubblesite.org czy tam com i uruchomić galerię :slon: :Loveit:

Tak naprawdę może załapię się na jakieś gromadki - no co, to przecież też DS-y :wink:

A co do możliwości miejskich to ja się przekonam jak szanowny Łysy (nie do ciebie Andrzej :wink: ) przestanie tak świecić. Ostatnio widziałem 8.5mag - skandal!!!!:) Aż się nie chce wierzyć jak ten księżyc rozświetla niebo...... jakby nam było LP mało :roll: :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.