Skocz do zawartości

pierwszy teleskop do 3500zł


Asnyko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że to moje pierwsze pytanie na forum wiec prosze o wyrozumialosc, przeglądam to forum prawie od roku i wlasciwie od tego czasu interesuje sie astronomią, śledze sprzęt i czytam opinie użytkowników i coraz wiecej czasu poświecam na wybór własciwego pierwszego teleskopu. Wiem już że nie ma teleskopów uniwersalnych i każdy ma swoje plusy i minusy. Mieszkam na osiedlu podmiejskim i posiadam w miare ciemne niebo (czasem naprawdę pieknie widoczna cała droga mleczna a czasem widać tylko niektóre charakterystyczne obiekty nieba). Jestem zainteresowany zakupem trzech teleskopów: Messier R-152S EQ-5, Sky-watcher Dobson 12" BK7 305/1500, Meade LightBridge 10" Reflektor 254/1219 Dobson Deluxe, i oczywiście mam kilka pytań odnośnie tego sprzętu. Najważniesze z nich to którym z wymienionych teleskopów obserwowane obrazy są najlepsze jakościowo wizualnie? (astrofoto mnie nie interesuje), drugie pytanie czy dobson 12" nie jest zbyt duzy do podmiejskiego nieba i czy obraz nie bedzie zanieczyszczony zbieranym z okolicy światłem? trzecie pytanie to który z trójki jest najlepszy jakościowo. Oczywiście zdaje sobie sprawę że teleskop to dopiero początek i nalezy liczyć sie z dalszymi wydatkami ale chcialbym zacząć od jakiejs "bazy" i mam nadzieje że uzyskam fachową poradę w tej sprawie.

Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Asnyko1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jestem zainteresowany zakupem trzech teleskopów: Messier R-152S EQ-5, Sky-watcher ...

 

Poczytaj tu - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ier+R-152S+EQ-5,

ewentualnie na PW z właścicielami pisz, może wypowiedzą sie w tym wątku. Jeszcze z tego co pamiętam Petzwala kupił ktos z Wrocka na obserwacje balkonowe... jak dla mnie w tym Petzwalu zbyt duża abbera nawet do wizuala...

 

Co do Newtonów, to poczytaj to - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=24229&hl=

w tym wypadku brałabym 10 cali... bardzej mobilne :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tu - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ier+R-152S+EQ-5,

ewentualnie na PW z właścicielami pisz, może wypowiedzą sie w tym wątku. Jeszcze z tego co pamiętam Petzwala kupił ktos z Wrocka na obserwacje balkonowe... jak dla mnie w tym Petzwalu zbyt duża abbera nawet do wizuala...

 

Co do Newtonów, to poczytaj to - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=24229&hl=

w tym wypadku brałabym 10 cali... bardzej mobilne :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

 

 

Dziękuje za odpowiedz, to pierwsza odpowiedz na forum i bardzo pomocna szczególnie z tymi dobsonami

nadal jednak nie wiem jak te dobsony mają sie do messiera 152, gdzies wyczytalem ze w tym reflaktorze obrazy będa lepsze niz w newtonach czy to prawda?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na NE od Krakowa - dobrze widoczna łuna od miasta, w pobliżu (100 do 1000m) jest kilka luźno rozrzuconych latarń sodowych. Niebo dochodzi do 5m. Mam Syntę 12'' i nie narzekam. Przy dużych powiększeniach tło jest czarne, przy małych ( z SP 25) zaczyna być mleczne, ale da się wytrzymać. Na razie nie nam filtru anty LP, ale planuję jego zakup. Co do możliwości obserwowania w tych warunkach DS-ów to mnie niedoświadczonemu obserwatorowi udało się zobaczyć podobno trudną do odszukania M 97 (sowa) i pobliską M108.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na NE od Krakowa - dobrze widoczna łuna od miasta, w pobliżu (100 do 1000m) jest kilka luźno rozrzuconych latarń sodowych. Niebo dochodzi do 5m. Mam Syntę 12'' i nie narzekam. Przy dużych powiększeniach tło jest czarne, przy małych ( z SP 25) zaczyna być mleczne, ale da się wytrzymać. Na razie nie nam filtru anty LP, ale planuję jego zakup. Co do możliwości obserwowania w tych warunkach DS-ów to mnie niedoświadczonemu obserwatorowi udało się zobaczyć podobno trudną do odszukania M 97 (sowa) i pobliską M108.

 

Pozdrowienia

 

Dzięki bardzo, coraz więcej pomocnych odpowiedzi. Z tego co piszesz wynika że mieszkamy w podobnych odległościach od miasta (ja pod Poznaniem) coraz bardziej przekonuje się do dobsona 12"

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydujesz się na Syntę 12'' koniecznie kup do niej coś takiego http://deltaoptical.pl/szukacz-star-pointer,d915.html. Kosztuje niewiele, a przy takiej krowie, jak 12'' znacznie skraca czas nakierowania teleskopu na właściwy obszar nieba. Jeszcze jedna uwaga. Synata 12'', to sprzęt trudny do transportu (w Vectra C ledwie się mieści) i trzeba mieć chyba kombi aby go wygodnie przewozić. Za to jako stacjonarny - rewelacja.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydujesz się na Syntę 12'' koniecznie kup do niej coś takiego http://deltaoptical.pl/szukacz-star-pointer,d915.html.

Dorzucę swoje trzy grosze, bo stanowczo nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Star pointer nadaje się tylko do nakierowywania (jakkolwiek by to ująć) telepa na jasne obiekty i niczego poza tym. Nie będzie przydatny w odnajdywaniu DSów na niebie i IMHO szkoda na niego pieniędzy. Co innego Telrad.

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze, bo stanowczo nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Star pointer nadaje się tylko do nakierowywania (jakkolwiek by to ująć) telepa na jasne obiekty i niczego poza tym. Nie będzie przydatny w odnajdywaniu DSów na niebie i IMHO szkoda na niego pieniędzy. Co innego Telrad.

Pozdr,

:Beer:

Jestem początkujący astroamatorem i czy możesz mi wyjaśnić jaka jest zdecydowana różnica w użytkowaniu Star Pointer i Telrada. Testowałem oba i na korzyść używanego do testów telrada przemawiała jedynie większa szybka i możliwość zmiany kształtu kursora na krzyżyk i okrąg - co jest mi obecnie niepotrzebne. A kupiony za grosze Star Pointer w 75% zastępuje mi szukacz. Nie rozumiem, czemu nie nadaje się on do DS-ów. W znakomitej większości przez żaden Star Pointer, Telrad, czy szukacz ich nie zobaczysz, lecz za ich pomocą właśnie nakierujesz teleskop na interesujący fragment nieba.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkopuł tkwi w szczegółach czyli właśnie tych okręgach. Dorzuć do tego odpowiednią mapę (właśnie z okręgami od telrada) i masz użyteczne narzędzie.

Pozdr,

MB

P.S. IMO zdecydowanie łatwiej znaleźć obiekty na niebie nawigując przy użyciu dobrego szukacza który powiększa obraz i w efekcie zwiększa zasięg (czyli jak głęboko sięgniesz w niebo) niż starpointerem. Polecam przećwiczenie tego zwłaszcza pod zaświetlonym niebem.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Jeśli chodzi o refraktory, to owszem, konkurują kontrastowością obrazu z newtonami, ale raczej dotyczy to kosztownych APOchromatów. W przypadku refraktora achromatycznego (jak ten bresser) wprawdzie może obraz będzie bardziej kontrastowy, ale musisz się liczyć z bardzo dużą aberracją chromatyczną, a w mojej subiektywnej opinii jest to mankament, który przewyższa potencjalne korzyści z użytkowania takiego refraktora. Czyli w skrócie - jeśli refraktor, to nie achromatyczny, jeśli zależy Ci na jakości obrazu. Może warto pomyśleć o kupnie używanego APO albo ED? Jeśli zejdziesz z apertury, to można kupić w okolicach 3000 - 3500 dobry refraktor w okolicach 100 mm. Poszperaj w ogłoszeniach, może poczekaj na okazję...

 

2.

Jeśli nastawiasz się na DSy, to na pewno newton. Lepiej 12". Zastanów się nad konstrukcjami typu truss jeśli masz problem z transportem. Obecnie są dostępne zarówno Synty jak i Meady w wersji kratownicowej. Moja 12" wchodzi nawet do MINI jak się ją poskłada. Zwłaszcza, że na miejscówkę obserwacyjną przyjdzie ci taszczyć ze 2 walizki klamotów, jakieś krzesło, może też stolik itp...

 

Jeśli zastanawiasz się między Syntą a Meade - polecam Meade ze względu na jakość wykonania. Do 12" Deluxe dają też dość dobry okular 2" 26mm a także star pointer, który jakościowo przewyższa stokrotnie ten do Synty. Z własnego doświadczenia powiem Ci, że przy pomocy takiego star-pointera można wyhaczyć większość EMek bez większych problemów przy dobrej znajomości nieba. Sam przy tego typu obiektach korzystam tylko z KITowego star findera, a obok w walizce kurzy się dobry szukacz vixena.

 

Na tym forum znajdziesz też recenzję newtonów meade, jest też jedna na astro-nocach.

Jeśli miałbyś jakieś pytania co do tego sprzętu - chętnie podzielę się moimi doświadczeniami.

 

 

I jeszcze co do star findera - ten, którego posiadam, ma zarówno kropkę, jak i krzyżyk i jeszcze jakieś kółeczka i coś tam jeszcze. Szczerze powiem, że używam wyłącznie kropki i to w jak najmniejszej jasności (regulacja). Wszystkie inne po prostu za bardzo dają po oczach i przez szybkę nic nie widać.

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomocne informacje, szczególnie za wyjasnienie róznicy w jakosci obrazu pomiędzy achromatem a apochromatem - dla mnie jest to najważniejsza sprawa przy kupnie teleskopu, gabaryty nie mają większego znaczenia ponieważ posiadam ogródek i tam zamierzam stworzyć sobie małe centrum obserwacyjne a jeśli trzeba bedzie gdzieś pojechać to również nie będzie problemów bo posiadam duże kombi. Coraz więcej posiadam danych teoretycznych natomiast nigdy nie widziałem obrazu przez teleskop, moje dotychczasowe obserwacje prowadzę lornetką made in cccp 10x50 wiec nie mam żadnego porównania w jakości obrazów. Chciałbym kupic zestaw najbardziej optymalny jako baze wyjsciową pózniej oczywiscie powoli rozbudowywac.

pozdrawiam

Asnyko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej posiadam danych teoretycznych natomiast nigdy nie widziałem obrazu przez teleskop, moje dotychczasowe obserwacje prowadzę lornetką made in cccp 10x50 wiec nie mam żadnego porównania w jakości obrazów.

 

Nie wiem w jakiej części kraju mieszkasz, ale czesto forumowicze umawiają się na wspólne wypady - wystarczy, że wybierzesz się na taki wypad i będziesz miał przegląd przez cały szereg instrumentów. Są też zloty, tyle że musiałbyś poczekać nieco dłużej. Poszukaj forumowiczów z Twojej okolicy - możliwe że jeśli poprosisz, ktoś chętnie umówi się z Tobą żeby dać Ci zerknąć. A praktyczna wiedza jest bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakiej części kraju mieszkasz, ale czesto forumowicze umawiają się na wspólne wypady - wystarczy, że wybierzesz się na taki wypad i będziesz miał przegląd przez cały szereg instrumentów. Są też zloty, tyle że musiałbyś poczekać nieco dłużej. Poszukaj forumowiczów z Twojej okolicy - możliwe że jeśli poprosisz, ktoś chętnie umówi się z Tobą żeby dać Ci zerknąć. A praktyczna wiedza jest bezcenna.

 

Zgadzam się że wiedza praktyczna jest bezcenna (jestem kierownikiem serwisu i coś wiem na temat wiedzy praktycznej;-))

Bardzo chętnie umówiłbym sie na taki wypad tylko niestety nikogo nie znam z okolic Poznania z podobnymi zainteresowaniami

ale może faktycznie ktoś z forumowiczów pochodzi z Poznania lub okolic, chętnie przyłącze się na wspólne oglądanie nieba.

 

pozdrawiam

Asnyko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.