Skocz do zawartości

Polecane na zimę


Rekomendowane odpowiedzi

Hu hu ha! hu hu ha! idzie zima zła

więc czas najwyższy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do zimowych obserwacji:

 

36e7aec6df79dfaa.jpg

 

Zbiór tematów na forum dotyczących zimowych obserwacji:

 

 

Jak zachować ciepło w trakcie obserwacji ...

Grzałka do teleskopu na wilgotne i mroźne noce.

Zimowe obserwacje

Moje projekty zimowe, Czyli odchudzanie, wydłużanie i split-tube

Grzałka - czy ja to dobrze obmyśliłem?

Walka z wilgotnością w obserwatorium, Osuszanie atmosfery

Grzałka (odraszacz) do... np. MTO

Odrośnik, Do maka 150

Ogrzewacz katalityczny :-)))

 

 

może ktoś jeszcze przypomni sobie inne i dopisze do tej skromnej listy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo, nie ma sie co przejmowac. Tak wygladajacy teleskop to normalna żołnierka w wilgotne, ale mrozne noce. Nic mu nie bedzie. Adrenalina mocno jednak rosnie, gdy dokladnie tak samo zaczyna wygladac twoj laptop...

 

Z dowiadczenia, to moge smialo powiedziec, ze najwazniejszy dla twojej kondycji jest stan twoich stop. Jezeli cieplo ci w nogi, to nie ma takich warunkow ktore mogly by cie zlamac. Dobrze jest tez wspierac swoja kondycje psychiczna czyms goracym z termosu. To jednak jest tylko dzialanie dla twojego samopoczucia. Jak ci marzna stopy, 5 futer i trzy termosy nie wystarcza, aby utrzymac cie w polu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dowiadczenia, to moge smialo powiedziec, ze najwazniejszy dla twojej kondycji jest stan twoich stop. Jezeli cieplo ci w nogi, to nie ma takich warunkow ktore mogly by cie zlamac. Dobrze jest tez wspierac swoja kondycje psychiczna czyms goracym z termosu. To jednak jest tylko dzialanie dla twojego samopoczucia. Jak ci marzna stopy, 5 futer i trzy termosy nie wystarcza, aby utrzymac cie w polu.

 

Pozdrawiam.

 

Hans, masz 100% racji, sam niejednokrotnie tego doświadczyłem. Nawet wczoraj, dwie pary polarowych skarpet i zimowe buty Chiruca, a w stopy było mi ziiiimno i zmusiło mnie to do kapitulacji po 4h... Pytanie: jak się przed tym uchronić? Jakie buty będą odpowiednie (konkretnie modele)?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. Nawet wczoraj, dwie pary polarowych skarpet i zimowe buty Chiruca, a w stopy było mi ziiiimno i zmusiło mnie to do kapitulacji po 4h... Pytanie: jak się przed tym uchronić? ..

zdalne obserwatorium ;)

 

buty zimowe, ostatni wynalazek to Thinsulate ( http://www.etc24.pl/ )

z grubą, ale miękką podeszwą, można też dokupić wkładki do butów z izolacją termiczną z foli aluminiowej

bardzo sprawdza się również płyta pod nogi z twardego styropianu grub. 5-10 cm (ma bardzo duże ciepło właściwe - po prostu "sama grzeje")

choć można i kupić nawet podgrzewane buty na baterie: http://www.militaria.pl/verney-carron/buty...i003)_p4615.xml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian sprawdza się świetnie, rzeczywiście stopy są najważniejsze. Jak jest ciepło w nogi, to jest OK. Dlatego izolacja przed zimnym podłożem jest bardzo ważna, inaczej najcieplejsze buty nie pomogą jak się stoi przy telepie. Ja stosuję styropian - jest idealnie.

P.S.

Mam zrobiony taki pokrowiec ~1x1m na płytę styropianu 10cm grubości. Zapobiega to unoszeniu się naelektryzowanych drobin styrpianu i ich osiadaniu gdzie niepotrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.