Skocz do zawartości

LXD 650 problem


ifo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym podzielić się z Wami problemem jaki nurtuje mnie od jakiegoś czasu, a który związany jest z posiadanym przeze mnie, dość chyba mało znanym w Polsce montażem LXD 650 .

Kupiłem go chyba około 7 lat temu z trzeciej, a może i czwartej ręki i problem, choć niewielki istniał zawsze.

A mianowicie: Co 8 minut przez dwie sekundy napęd porusza się z podwójną prędkością gwiazdową.

8 minut jest okresem obrotu ślimaka tego montażu.

Podejrzewam, że w system sterujący ślimakiem, wgrana została korekta jakiegoś błędu, o czym świadczyła by prawidłowość śledzenia gwiazdy, w długim okresie czasu. Być może jest to korekta błędu okresowego, z tym , że w jedną stronę korekta jest skokowa, a w drugą liniowa.

W instrukcji napisane jest o stałym programowym zredukowaniu błędów osi RA do poziomu 5 arcsec i mniej. Jeśli tak wygląda ta korekta, to jest to oczywista wpadka inżynierów z MEADE

 

Pytanie moje jest następujące: Czy tak może wyglądać kompensacja błędu okresowego?

 

Czy ktoś z Was dokonywał korekty tego błędu, w samej elektronice montażu, bez systemu guidowania ?

 

Czy pozbycie się tego dwusekundowego skoku możliwe jest tylko przez zmianę zawartości pamięci ?

 

Sam montaż jest wykonany bardzo solidnie z pancernych odlewów duralowych , posadowiony na trójnogu z dwucalowych rur stalowych. Napędzany jest dwoma silnikami prądu stałego z enkoderami, przez co pracuje niemal bezszelestnie.

Do tej pory służył mi wyłącznie do obserwacji, więc minimalny skok napędu nie miał raczej znaczenia.

 

Wykonuję pewien eksperyment na elektronice tego montażu i zależy mi na pozbyciu się tego zjawiska. Błąd okresowy może być większy, ale ruch ślimaka musi być płynny, bez żadnych skoków.

 

Wdzięczny będę za każdą odpowiedź i sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to dziwny błąd, ale skoro nie możesz skasować PEC'a z pilota, to może po prostu "nagraj" go jeszcze raz,

ale tym razem puść montaż na ślepo - i nie dokonuj żadnych korekt, w ten sposób powinieneś nadpisać PEC wartościami zerowymi korekt, więc tak, jakby go w ogóle nie było, przynajmniej dowiesz się, czy to jest powód tego problemu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pilocie nie ma funkcji "wgrywania" PECa, lub jest tak trywialna,że nie ma o niej żadnej wzmianki, a ja nie potrafię jej znaleźć.

Poza tym jak już wspomniałem, w instrukcji napisane jest o stałym programowym zredukowaniu błędów osi RA.

W samym zaś montażu jest tzw. Computer Drive System w którym zainstalowane są EPROMY i tam chyba jest źródło tego błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.