Skocz do zawartości

NGC 2244 bo raczej nie Rosette Nebula


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

W odległości 5 tys lat świetlnych, w konstelacji Jednorożca rozkwitł wspaniały kwiat - mgławica Rosette. Jej pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że to pozostałość po supernowej, z której w wyniku wybuchu, z jej szczątek, narodziła się gromada otwarta NGC 2244 w centrum, składająca się z olbrzymów klasy O i B podświetlających mgławicę. Materia mgławicy wystarczyła by jeszcze do stworzenia ponad 100 tys Słońc

Wiek gromady NGC 2244 szacuje się na ok 3 mln lat, średnica to ok 40 lat świetlnych. Natomiast sam mgławica rozkwita na niemal 130 lat świetlnych i wybiega daleko poza kadr zdjęcia, ciągne napędzana przez promieniowanie gigantów, rozszerza się z prędkością ok 4 km/sek. Minie wiele mld lat, a zapewne rozpłynie się w pustce kosmosu, zostawiając samotną, starzejącą się gromadkę swych dzieci

 

NGC2244a2.jpg

 

to raptem dwie klatki po 600 sek w H-a, wymęczone, polowane przez 5 godzin miedzy chmurami, jak będzie chociaż ze dwie godziny nieba to dokręcę coś lepszego do tego wątku, bo wymęczyłem opis i jakoś szkoda mi i tego do kosza

porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojechane? nie, raczej nie, ale mocno zaszumione, bo nawet te dwie były pod koniec expozycji focone przez chmury, więc dlatego resize, a nie pełna klatka

gdyby nie te chmury, nocka wczoraj byłaby wspaniała, jaka niesamowita przejrzystość, tło czarne jakby LP w ogóle nie było, oj rzadko się takie zdarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojechane? nie, raczej nie, ale mocno zaszumione, bo nawet te dwie były pod koniec expozycji focone przez chmury, więc dlatego resize, a nie pełna klatka

gdyby nie te chmury, nocka wczoraj byłaby wspaniała, jaka niesamowita przejrzystość, tło czarne jakby LP w ogóle nie było, oj rzadko się takie zdarza

 

 

Nocka była wspaniała u mnie, gillette jak to się mówi :) Niebo było naprawdę bardzo ciemne, także klatki po 15minut w L pokazywały pazur. :blink: U Ciebie w Ha to raczej LP nie ma znaczenia, nie brak Ci LRGB? Mi Ha już zbrzydło, nie ma to jak porządna L i kolor :)

 

P.S. Jutro, tfu tfu, ma być powtórka z rozrywki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jutro, tfu tfu, ma być powtórka z rozrywki :rolleyes:

 

fajnie by było, dawno nie miałem tak dobrej nocki, udało mi się zebrać 9 godzin materiału.

 

Jacku obiekt jest wart tego żeby dozbierać chociaż te kilka godzin,

kadr mimo iż ciasny, prezentuje się ciekawie.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to Piotrze gratulacje, już nie mogę się doczekać kiedy zaprezentujesz te Twoje 9 godzin świecenia, noi co fociłeś :)

 

a jak dobra była nocka wczoraj pod względem przejrzystości, można zobaczyć tu:

 

2xeu_vs_anim.gif

animacja z serwisu http://www.wunderground.com/

 

oj chciałbym żeby to filetowe kiedyś do nas dotarło :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.