Skocz do zawartości

Odległości astronomiczne


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kiedyś czytałem takie porównania, że jeżeli słońce byłoby wielkości piłki futbolowej to ziemie byłaby ... i znajdowała by się w odległości, a księzyć, a do najbliżeszej gwiazdy byłoby, a do centrum galaktyki itd.

 

Drugie porównanie było do czasu życia/istnienia ziemi. Jeżeli żyje rok to pierwsze życie pojawiło się w sierpniu, dunozaury żyły w listopadzie a ludzie pojawili się 31 grudnia o 23:45. Jakoś tak to wyglądało.

 

Gdzie znaleźć coś takiego ?

 

Pozdrawiam,

 

arrton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znaleźć - nie wiem. A nie lepiej to samemu policzyć?

Możesz sam sobie wtedy dobrać odpowiedni czasokres interpolacyjny dla isnienia Ziemi albo rozmiary Słońca -  np. dla piłki plażowej, a nie futbolowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem za leniwy. Wiem że sam mógłbym to wszystko wyliczyć mając dostęp do danych, ale wiem że takie dane gdzieś są. Juz to ktoś kiedyś policzył. Nawet opublikował w Wiedzy i Zyciu - onegdaj - zdaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Onegdaj" znaczy "wczoraj". Chciałeś pewnie napisać "ongiś" czyli "kiedyś"   ;)

 

Ja też pamiętam, że było coś takiego w "Wiedzy i Życiu". Także w "Uranii" i podręczniku do astronomii w IV klasie liceum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoimar von Ditfurth - "Dzieci Wszechświata", jesli mnie pamięć nie myli, bo nie onegdaj jeno ongiś to czytałem   ;) , to tam dużo takich jest i w skali makro, i mikrokosmosu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to pomoze ;) :

"Żeby pomóc naszej wyobraźni, dokonajmy następującego przeskalowania. Załóżmy, że odległość Ziemia-Słońce, wynoszącą około 150 miliardów metrów, którą światło pokonuje w przybliżeniu w czasie 8 minut, zmniejszamy do rozmiarów 1 mm. W tej skali odległość do sąsiadujących ze Słońcem gwiazd jest rzędu 300m. Natomiast średnica Drogi Mlecznej, galaktyki składającej się z co najmniej 100 miliardów gwiazd (w tym Słońca), w tej skali wynosi około 6000 km. Jeżeli jeszcze raz dokonamy zmniejszenia rozmiarów wszechświata i założymy, że średnica naszej Drogi Mlecznej jest równa 1 cm, to w tej skali promień kuli stanowiącej obserwowalny wszechświat wynosi około 1500 m. Kula ta wypełniona jest prawie równomiernie co najmniej 100 miliardami galaktyk, z grubsza centymetrowej wielkości, oddalonych jedna od drugiej średnio o kilkadziesiąt centymetrów. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami na Discovery leci programik, w którym ludziu w skafandrze męczy się na rowerze obrazując odległości obiektów :) Jest podana skala porównawcza, itd. Najlepiej szukać w niedzielę z rana (od 9) na D. Science (coś tam)... ;) Na D. głównym też radzę szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest fajny artykulik o tych odległościach w majowym Sky&Telescope także przy uwzględnieniu galaktyk i ich grmad. Można zwariować jak się to poczyta. I tu refleksja? Po co to (DS) obserwować skoro jest tak bardzo nieosiągalne? A może właśnie daltego się je obserwuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion jak to jest, że ta astronomia prędzej czy później schodzi na temat kobiet  ;D . Jak nie lornetka do różnych celów to teleskop nie nadający się do astro, ale do sąsiadek- owszem   :D . W tych dziedzinach chyba jeszcze wiele do odkrycia  ;D ;D ;D ! W przenośni i dosłownie   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.