Skocz do zawartości

Okulary do Skyluxa


Chodak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakie okulary kupić do Skyluxa (Bresser 70/700)?

Podobno te w zestawie (Kellery 20, 12 i 4mm) są słabe, a 4mm do niczego się nie nadaje.

Czy kupić Plossle Vixena 20, 12 i 4mm?

Znalazłem post http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16017 w którym kolega sugeruje:

"Dokupiłbym Plossle Vixena 9 i 6 mm. Zresztą- wszystkie okulary są do stopniowej, ale raczej szybkiej wymiany. Powinno być w zestawie coś szerokokątnego (UWA Sky Watchera!)- 15-20 mm. Te trzy wymienione okularki będą dużo lepszym kompletem, niż te... kieliszki."

Czy podzielacie tą opinię?

 

Jest jeszcze w zestawie takie coś jak "soczewka odwrotna 1,5x", też podobno badziewie, ale przynajmniej przy obserwacji naziemnej widać obraz prawidłowo, tzn. nie odbity/odwócony.

Czy ta soczewka to to samo co soczewka Barlowa?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie okulary kupić do Skyluxa (Bresser 70/700)?

Podobno te w zestawie (Kellery 20, 12 i 4mm) są słabe, a 4mm do niczego się nie nadaje.

Jeżeli zasada dobieranie pierwszych okularów jast taka sama w Newtonach i refraktorach to polecałbym klasyczny zestaw 25mm+ 10mm . Ale... Ten keller 20mm może nie jest taki zły. Najpierw pooglądaj coś tymi okularkami a dopiero potem zadecyduj czy trzeba coś dokupić czy nie. Najkrótszy okular z zestawu raczej będzie nadawał sie do kosza ale te dłuższe może nie są takie złe.

 

 

Jest jeszcze w zestawie takie coś jak "soczewka odwrotna 1,5x" (...) Czy ta soczewka to to samo co soczewka Barlowa?

 

To nie jest to samo. Soczewka Barlowa nie odwraca obrazu. Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Po co w refraktorze soczewka odwracająca?? Takie coś przydatne jest w Newtonach(reflektorach) a nie w tym co Ty masz.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Kellner 20mm rzeczywiście może nie być zły, ma oznaczenie "RK 20mm", to jest chyba Reversed Kellner (Pozostałe mają oznaczenia "K 12mm" i "K 4mm"). Nic jeszcze przez te okulary nie widziałem, bo osatnio niebo zachurzone cały czas.

 

Soczewka odwracająca jest po to, żeby przy obserwacjach naziemnych obraz był "normalnie" widziany, a nie "do góry nogami".

 

A jakbym dokupił sobie 2 Plossle Vixena 6 i 9mm, do tego jeszcze Barlowa x2 też Vixena?

I może ewentualnie jeszcze jednego Plossla Vixena 25mm?

 

Czym różnią sie okulary Vixen: Plossl i NPL (Plossl)? Cena podobna.

Edytowane przez Chodak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka odwracająca jest po to, żeby przy obserwacjach naziemnych obraz był "normalnie" widziany, a nie "do góry nogami".

 

Okej zgadzam się ale mi chodziło o to, że w refraktorach soczewka odwracająca nie jest potrzebna, bo w tych teleskopach mamy obraz prosty (nie odwrócony) i soczewka odwracająca nie jest potrzebna. Bo po co odwracać już odwrócony obraz?? :Boink:

Tak jest w przypadku gdy kątówka ma lusterko a nie pryzmat (w Twoim teleskopie jest ta pierwsza chyba).

 

A jakbym dokupił sobie 2 Plossle Vixena 6 i 9mm, do tego jeszcze Barlowa x2 też Vixena?

I może ewentualnie jeszcze jednego Plossla Vixena 25mm?

 

Po co kupować dwa prawie identyczne okulary??

Wystarczy Ci 6mm i to bez soczewki Barlowa. Dlaczego?? Już wyjaśniam. Okularem 6mm będziesz miał power 116x. Maksymalne powiększenie(użyteczne) Twojego teleskopu to 140x, bo 2x70=140 (średnica obiektywu pomnożona przez 2). Okular 6mm+ barlow 2x= 232x. Za duże powiększenie jak na Twój teleskop.

Okularu 9mm nie opłaca się kupować bo powiększenie jest tylko trochę mniejsze. Lepiej zainwestować w długoogniskowy okular, np.

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=79

 

Mam nadzieję, że nie wprowadziłem nikogo w błąd i choć trochę pomogłem.

 

 

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej zgadzam się ale mi chodziło o to, że w refraktorach soczewka odwracająca nie jest potrzebna, bo w tych teleskopach mamy obraz prosty (nie odwrócony) i soczewka odwracająca nie jest potrzebna. Bo po co odwracać już odwrócony obraz?? :Boink:

 

pozdrawiam

Mateusz

 

No nie wiem, w moim Skyluxie jak włożę tylko okular to mam obraz "do góry nogami", jak włożę kątówkę i okular to mam "odbicie lustrzane", a jak włożę soczewke odwracającą i okular to obraz jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, w moim Skyluxie jak włożę tylko okular to mam obraz "do góry nogami", jak włożę kątówkę i okular to mam "odbicie lustrzane", a jak włożę soczewke odwracającą i okular to obraz jest OK.

 

Aha. Ale ja jestem inteligentny!! :Boink: Zapomniałem o kątówce, która odwraca obraz :Boink: Już poprawiam :lol:

Napisz czy Twoja kątówka jest lekka czy ciężka. Jeżeli jest lekka to ma lusterko a nie pryzmat i odwraca obraz i dlatego jest potrzebna soczewka odwracająca. :rolleyes:

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tylko okular - "obraz do góry nogami"

2. Okular + kątówka (w instrukcji obsługi nazywa sie to "zwierciadło zenitalne") - obraz "do dołu nogami" lecz odbicie lustrzane

3. Okular + "soczewka odwrotna" - obraz OK, tak jak go widać "oczami"

4. Okular + soczewka odwracająca + katówka - obraz "do góry nogami" i w dodatku odbicie lustrzane

Edytowane przez Chodak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy Twoja kątówka jest lekka czy ciężka. Jeżeli jest lekka to ma lusterko a nie pryzmat i odwraca obraz i dlatego jest potrzebna soczewka odwracająca

a co tu ma do rzeczy kątówka?

soczewka odwracająca jest potrzebna przy obserwacjach naziemnych bez kątówki (bo w pobliżu horyzontu)

nie sprawdzałem jak wygląda obraz z tą soczewką ale mam podejrzenia, że jest raczej badziewna. Poza tym zwiększa ramię zginające wyciąg, który nawet bez tego radzi sobie słabo

 

co do okularów to mam niewielkie doświadczenie ze SkyLuxem ale zdecydowanie wolałem obraz z Plosslem 9 mm. Przy powiększeniu około 80x obraz jest jeszcze dobrej jakości (ostrość, kontrast), przy większym było zdecydowanie gorzej. Muszę jednak przyznać, że to kwestia indywidualnych upodobań

 

okulary jakie dostałem ze swoim teleskopem są badziewne. Również ten K20. Warto kupić coś lepszego. Niestety może to oznaczać wydatki znacznie przekraczające wartość samego SkyLuxa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten RK 20 daje rade jako tako, jako jedyny z tego "towarzystwa". Ja bym radzil poszukac jakichs okularkow z demobilu, od starych lornetek. Czasem cos takiego lezy w szufladzie w domu, czasem mozna gdzies cos wyszperac na gieldzie, czy "pchlim targu". Ja tak pozyskalem calkim "sympatyczny" okular z polowki jakiejs starej lornetki (chyba ruskiej), ogniskowa okolo 15 mm. Daje calkiem przyzwoite obrazy, a juz na pewno zostawia daleko w tyle oryginalne okulary. Do tego dokupilem Soligora PE 6mm i mysle, ze wiecej do tego teleskopu nie potrzeba. Za to na pewno duzo pomoze wyczernienie wnetrza np. czarna matowa farba, lub czarnym papierem sciernym. Mozna tez zamontowac jakis wiekszy krazek na pokretlo wyciagu, znacznie latwiej ustawia sie ostrosc. Zreszta na temat tuningu Lidloskopow jest masa materialow w sieci. Zycze ciemnego nieba, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.