Skocz do zawartości

Wyłączenie noise reduction w lustrzankach Nikon, szczególnie tych ccd


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam aparat fotograficzny Nikon D 50, który jest wyposażony w matrycę ccd. Kupując ten sprzęt nie myślałem jeszcze o astrofgotografii, a tym bardziej nie miałem o niej żadnego pojęcia. Jak to bywa w życiu każdego astroamatora i w moim przyszła chwila gdy mocniej zainteresowałem się tym tematem. Wyposażony w aparat i jakiś tam teleskop na paralaktyku zacząłem próby no i pierwsze fotki jakie osiągnąłem na EQ3-2 i Newtonie o metrowej ogniskowej wydawały się całkiem niezłe. Próbując nieco bardziej zgłębić owo zagadnienie, wczytywałem się w forumowe teksty opisujące temat astrofotografii. Wszędzie gdzie nie spojrzałem pojawiał się Canon jako "guru" wszystkich lustrzanek i jedyny właściwy wybór i niestety jak na razie jest to niezaprzeczalny fakt. Cóż ja wydałem już raz pieniądze na sprzęt więc musiałem korzystać z tego co mam. Aparat Nikon D50 i jak sądzę, wszystkie lustrzanki niskobudżetowe tej firmy wyposażone są w funkcję Noise Reduction, której nie da się ot tak w pełni wyłączyć, nawet gdy zdeaktywujemy ten proces w ustawieniach aparatu. Dzięki uwadze jednego z użytkowników "sąsiedniego" forum zastanowiłem się głębiej jak to jest z tym sztucznym odszumianiem zdjęć długoczasowych w niskobudżetowych lustrzankach firmy Nikon.

Proces sztucznego odszumiania wygląda mniej więcej tak: aparat wykonuje zdjęcie o określonym czasie ekspozycji (załóżmy 120 sekund), po czym zamyka migawkę i przez kolejne 120 sekund odejmuje sztucznie (nie wiem dokładnie jak) stworzonego darka, jak łatwo się domyśleć, w ten sposób możemy stracić cenny materiał.

W menu aparatu jest opcja dzięki której możemy wyłączyć funkcję Noise Reduction, jak się jednak okazuje dezaktywacja procesu nie jest całkowita, świadczyć mogą o tym przykłady pokazane w linkach do darków wykonanych przeze mnie oraz link do strony z materiałem na ten temat, które umieściłem na końcu tego postu.

Pełne wyłączenie funkcji NR możemy uzyskać postępując zgodnie z procedurą: wykonujemy ekspozycję (załóżmy 60 sek) z włączoną funkcją Noise Reduction. Po zakończeniu ekspozycji aparat przechodzi do trybu odejmowania sztucznego darka (na wyświetlaczu powinien widnieć napis Job) i właśnie w tym momencie wyłączamy aparat (z pozycji ON przesuwamy przełącznik w pozycję OFF). Dzięki tej operacji aparat rejestruje nam naświetloną klatkę bez odjętego sztucznego darka. Oczywiście darki do takich klatek trzeba pozyskać w ten sam sposób.

Nie jestem dobry z angielskiego, ale jak sądzę więcej na ten temat można poczytać TU

A to są darki wykonane przeze mnie, aparat Nikon D50, ISO 1600, czas ekspozycji 30 sekund, temperatura otoczenia około 20 stopni C.

1. NR on

DSC_0209.jpg

2. NR off

DSC_0211.jpg

3. NR on z przerwanym procesem odejmowania sztucznego darka

DSC_0210.jpg

Mam nadzieję, że komuś to się przyda.

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pozwolę sobie na małą uwagę. Z mojego doświadczenia wynika(Nikon D70), że włączenie funkcji NR nie jest zabiegiem "sztucznym".

Aparat wykonuje ponowną ekspozycję z identycznymi parametrami i zamkniętą migawką(i opuszczonym lustrem). Następnie odejmuje uzyskanego w ten sposób najprawdziwszego darka od ekspozycji pierwotnej. Efekt jest IMHO przyzwoity i jeżeli kończymy zabawę na pojedynczej fotce, warto z tej funkcji korzystać. Jeżeli planujemy składanie wielu ekspozycji to procedura jest czasochłonna. Nie potrzebujemy odejmowania darków w terenie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.