Skocz do zawartości

20 stycznia - ISS blisko Wenus


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jak tak patrzę na heavens-above, to widzę, że dla mojej lokacji 20 stycznia ISS w jasności 0,2mag przeleci bardzo bliziutko Wenus po czym wejdzie w cień tuż obok niej.

Jak to wygląda dla Waszych miast? Z pewnością ciekawe to zjawisko to fotografii, obserwacji i nawet szkicowania.

Czy ktoś z Was obserwował już podobne przeloty?

 

http://esa.heavens-above.com/esa/iss_step5...0064&Mouse=

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak bez żartów, to może być spory problem przy obserwacji i ewentualnym szkicowaniu tego przelotu.

O ile podczas przelotu przez niebo można go śledzić w polu widzenia i skorygować ostrość oraz skupić wzrok na detalach, to w przypadku utrzymywania Wenus w polu widzenia, ISS tylko mignie na sekundę przelatując przez nie. "Szybki ołówek" to tak, ale czy "szybkie oko"? Ciekawe czy wystarczy na rozróżnienie jakiś detali.

Druga sprawa: Ostrość. W okularze 25mm i powiększeniu 50x lekka nieostrość nie jest szczególnie brzydka, ale ustawienie jej aby uzyskać ostrość Wenus spowoduje nieostrość ISSa.

W fotografii chyba ma się to tak samo? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekka nieostrość nie jest szczególnie brzydka, ale ustawienie jej aby uzyskać ostrość Wenus spowoduje nieostrość ISSa.

W fotografii chyba ma się to tak samo? :rolleyes:

Wydaje mi się, że przy tej odległości od obserwatora oba obiekty powinny być ostre po ustawieniu ostrości na którymś z nich. Przy fotografii można posłużyć się kalkulatorem głębi ostrości (np. http://www.dofmaster.com/dofjs.html) z kalkulacji wynika, że np. taki zestaw Synta 1200mm + 350D od odległości celu 6280.1 m i większej ostrzy w nieskończoność, więc wszystko co jest dalej, powinno być już ostre na tym samym ustawieniu focusera. Ja to tak przynajmniej rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jako ze jestem dosc poczatkujacy i ciagle jest sporo obcych pojec czy sytuacji astronomicznych to zapytam wprost jak obserwowac tego ISS (czy dobrze kojarze ze to jakis "sprzet latajacy"?) posiadam teleskop meade lb 10' czy na nim da sie cos zobaczyc? posiadam do tego standardowego meade series 4000 QX wide angle 26mm oraz Tele Vue Type 6 Nagler 5mm nie mam natomiast jeszcze szkiel posrednich... Dobra czego sie spodziewac i jak sie na niego zasadzac?

Dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jako ze jestem dosc poczatkujacy i ciagle jest sporo obcych pojec czy sytuacji astronomicznych to zapytam wprost jak obserwowac tego ISS (czy dobrze kojarze ze to jakis "sprzet latajacy"?) posiadam teleskop meade lb 10' czy na nim da sie cos zobaczyc? posiadam do tego standardowego meade series 4000 QX wide angle 26mm oraz Tele Vue Type 6 Nagler 5mm nie mam natomiast jeszcze szkiel posrednich... Dobra czego sie spodziewac i jak sie na niego zasadzac?

Dzieki za info

 

Nie jest to najlepszy przelot do pierwszej obserwacji ISSa (międzynarodowa Stacja Kosmiczna - spory kawał sprzętu i nawet ludzie tam siedzą ;) ). Ten przelot będzie ciekawy ze względu na bliskie mijanie Wenus, ale zaraz potem ISS wejdzie w cień i stanie się niewidoczny.

Do pierwszych obserwacji lepiej wybrać jasny przelot (około -2mag) przez całe niebo, najczęściej z kierunku WSW. Dostępne przeloty znajdziesz w moim linku powyżej. Nie jest to łatwe, bo ISS porusza się dość szybko i żeby zaobserwować jego szczegóły trzeba podążać za nim teleskopem i w razie potrzeby skorygować ostrość.

Na pierwszy raz ten Meade 26mm byłby dobry. Przy tym powiększeniu powinieneś wyraźnie dostrzec baterie fotowoltaiczne i ich pomarańczowe światło, oraz jaśniejsze radiatory.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.