Skocz do zawartości

Dzisiejsza Wenus z Newtona 8"


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Hey robson999, wytłumacz co odwzorowuje to cienkie koło ... bo chyba nie pole widzenia uwana siódemki w syncie z 1200mm ogniskową :blink:

 

Tak to cienkie kołko, to pole widzenia uwana 7...ehhh z tym polem to zawsze jest jakiś problem :mellow: Ngc oświeć mnie i powiedz jak powinno wyglądać prawidłowe pole dla tego okularu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, oświecić jak oświecić ... :) to jest Twój szkic.

Przedstawia on Wenus i ona tutaj jest głównym cele szkicu. Strzelam, że pole jest tu poprostu rzeczą drugorzędną. Ja to rozumiem.

 

Ale niektórzy mogą pomyśleć że tak to wygląda w realu, a nie wygląda, co gorsze - jest duża różnica.

 

To co poniżej to tylko moje przybliżone szacowania, bo UWANa 7mm w ręce nie miałem.

Powiększenie 1200/7 = 171x

Pole widzenia 82/171 = pół stopnia = 30 minut łuku = 1800 sekund łuku

Średnica tarczy Wenus około 30 sekund łuku, czyli około 60 razy mniej niż średnica pola widzenia.

 

Aby więc naszkicować realny wygląd, kółko przedstawiające pole widzenia powinno mieć 60x większą średnicę niż tarcza Wenus ...

Da się ? Oczywiście że tak, ale poco ? Wg mnie - szkic wporządku, tylko mogłeś napisać że pole widzenia specjalnie zmniejszyłeś (nieważne ile razy) na rzecz realniejszego przedstawienia sierpa planety :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, oświecić jak oświecić ... :) to jest Twój szkic.

Przedstawia on Wenus i ona tutaj jest głównym cele szkicu. Strzelam, że pole jest tu poprostu rzeczą drugorzędną. Ja to rozumiem.

 

Ale niektórzy mogą pomyśleć że tak to wygląda w realu, a nie wygląda, co gorsze - jest duża różnica.

 

To co poniżej to tylko moje przybliżone szacowania, bo UWANa 7mm w ręce nie miałem.

Powiększenie 1200/7 = 171x

Pole widzenia 82/171 = pół stopnia = 30 minut łuku = 1800 sekund łuku

Średnica tarczy Wenus około 30 sekund łuku, czyli około 60 razy mniej niż średnica pola widzenia.

 

Aby więc naszkicować realny wygląd, kółko przedstawiające pole widzenia powinno mieć 60x większą średnicę niż tarcza Wenus ...

Da się ? Oczywiście że tak, ale poco ? Wg mnie - szkic wporządku, tylko mogłeś napisać że pole widzenia specjalnie zmniejszyłeś (nieważne ile razy) na rzecz realniejszego przedstawienia sierpa planety :)

 

Pozdrawiam.

 

 

No nieźle, nieźle...tylko że ja nigdy nie wykonuję tych przeliczeń, szkicuję tak, aby było w miarę realnie, w tym przypadku (pierwsze spojrzenie przez uwana), może rzeczywiście to duże pole trochę mnie zaskoczyło...na pierewszy rzut już chyba widać,że ta planetka powinna być trochę mniejsza w kole.

Dziękuję za cenne spostrzeżenia

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, czy Twoja Wenus robsonie jest taka 'chropowata' na szkicu bo tak ją wtedy widziałeś? :blink: Jestem ciekaw co wpłynęło tak na widoczność tego rogalika :)

 

Trudno powiedzieć...podczas oglądania tak to właśnie wyglądało, może widoczność nie najlepsza, może różnice temperatur, teleskop krotko się chłodził (za chwilę wszystko zaszło chmurami). Na początku to nawet zaobserwować się dało duże spajki, ale potem już się unormowało.

OOOOOOO...jakie zainteresowanie moim szkicem... :mellow:

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.