Skocz do zawartości

Co z tym zrobić


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie mi co warto zrobić w sytuacji w której jestem. Mam Nikona D40 oraz 1600 zł. Chciałbym z tym zacząć przygodę z astrofoto. Obecnie mam synte Dobson 8" i właśnie zamierzam przesiąść się na coś mniejszego ale żeby umożliwiało w miarę zdjęcia (wiadomo że nie mistrzowskie ale takie żeby można sie było chociaż czymś pochwalić). Rozważałem następujące możliwości:

1) montaż EQ 5 ale aluminiowy (http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq5-al,d742.html) oraz jakiś refraktorek mały albo coś innego jak zaproponujecie

2) zestaw EQ3-2 z syntą 150/75 za około 1200 zł i mieć jeszcze coś na napęd i coś jeszcze być może

3) kupić za 1400 zł EQ 5 stalowe i jakiś refraktorek krótki w stylu 400mm ogniskowej (http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skywatcher-synta-sk804a-ota,d1437.html)

 

albo jeszcze coś innego - proszę o Wasze opinie.

 

Fociłem trochę w ognisku ostatnio (bez obiektywu i bez okulara) jednak na iso800 po jakichś 5-10 sekundach miałem bardzo jasne tło - mam latarnie niedaleko a zasięg jest w porywach 6mag. Mam teraz UHCs 1.25' - jak go wykorzystać ? (czy oznacza że nie kupując innego filtru i chcąc odciąć sobie światła z latarni zmuszony jestem do kupowania adapterów do projekcji okularowej co jest chyba droższe od zwykłej przejściówki używanej do projekcji w ognisku głównym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukuj giełdy astronomiczne na tym i sąsiednich polskich forach a montaż klasy CG5/EQ5/MON2 znajdziesz nowy za 600-800 zł z napędami. Masz jakiegoś zooma do Nikona ?? Mój "astrograf" to Celestron CG5 (z drugiej ręki za własnie 650 zł) z napędami w obu osiach i Nikon D80 z Obiektywem Nikkor AF 70-300 i narazie na tym poprzestaję.

Narazie inwestuję w wizuala ale w jakiejś tam przeszłości myślałem o ED80 w połączeniu z tym Nikonem ale to nie ta kasa. Popytaj innych użytkowników bo szczerze to nie wiem jaki refrektorek mógłbym Ci polecić.

Edytowane przez krecik380
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie kombinować to od montażu musisz zacząć i nie myśl o niczym niżej EQ5.

Jakieś szkło do Nikona masz. No to pierwszy astrograf gotowy.

Pocykaj szerokie pola. Pobaw się obróbką. Trochę to czasu zajmie.

W między czasie czatuj na giełdzie na np. tubę 150/750 lub zbieraj na ED.

Ten achromat 80mm będzie raził aberką. W ostateczności można nim coś ustrzelić potem przeznaczyć na guider.

Jest jeszcze opcja z obiektywami M42 , ale z Nikonem trzeba stosować adaptery z soczewką, przez co obawiam się efekt będzie dużo gorszy niż w Canonie.

Są też bardzo dobre obiektywy Nikkor ED , ale ich cena jest wysoka.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.