Skocz do zawartości

Herodotus i Aristarchus z lotu ptaka


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

na You Tube

 

Krater Herodotus to stosunkowo stary krater, którego dno jest zalane lawą. Na północ (na filmie na lewo) od Herodotusa zaczyna się Vallis Schröteri, dolina długości 160 kilometrów i o głębokości blisko kilometra. Dolina zaczyna sie małym kraterem około 25 km od krawedzi Herodotusa (krater widoczny z lewej strony). Dolina jest najszersza w miejscu tego małego krateru dlatego to miejsce nazywane jest czasem "Głową Kobry".

1.JPG

Krater Aristarchus jest zlokalizowany na skalisym wzniesieniu wznoszącym się do 2km ponad Oceanus Procellarum po południowej stronie (na prawo). Aristachus jest względnie młodym kraterem i dwukrotnie głębszym od sąsiedniego Herodotusa. Na północy znajduje sie kilka małych kraterów, które są prawdopodobnie kraterami wtórnymi, jeden widoczny z lewej strony.

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz nam kilka słów co jak i do czego. Jak powstaje, co jest problemem, co potrzebne, itd. itd.

 

Jeśli chodzi o opis metody to opisałem pokrótce w wątku Papierowy Księżyc . Co jest problemem? Nie ma problemów, traktuje to jako zabawę więc się specjalnie nie spinam. Zresztą chyba był to ostatni krater jaki ulepiłem, więc nie zdobyłem nawet znaczącego doświadczenia, a biorąc naukę z przysłowia "Uczył Marcin Marcina ..." nie będę uczył ;).

 

Ważniejsze jest chyba dlaczego to zrobiłem? Dlatego, że lubię wiedzieć. Swego czasu zacząłem się zagłębiać w historię geologiczną Księżyca, żeby wiedzieć na co patrzę podczas obserwacji. I trafiłem na opis tego obszaru (Aristarchus Plateau).

Cechy krajobrazu jakie tutaj się znajdują pozwalają prześledzić pokrótce historię Księżyca. Poza tym łatwiej sobie wszystko wyobrazić jeśli ma się trójwymiarowy model. Pamiętam, że kiedyś podczas obserwacji kolega zapytał jak duże są kratery które obserwujemy, jak głębokie i jak strome. Dlaczego mają płaskie dno a nie "jajowate" a centralne wzniesienie jest albo go nie ma, dlaczego jedne są jasne a inne ciemne. Na większość pytań nie potrafiłem odpowiedzieć. Teraz odpowiedziałbym na wszystkie, bo przygotowując się do utworzenia modelu spędziłem około 10-cio krotnie więcej czasu na zgłębianiu procesu powstawania kraterów.

 

HA.jpg

 

Jak kogoś to zaintrygowało to króciutki opis poniżej.

 

Aristarchus należy do młodych kraterów uderzeniowych. Jego średnica wynosi 40km a głębokość 3,2km. Prawdopodobnie powstał w wyniku uderzenia planetoidy o średnicy około 2km miedzy 100 a 900 milionów lat temu.

 

Vallis Schroteri szeroka na około 8-10km i długa na 150 km dolina to pozostałość po aktywności wulkanicznej na Księżycu ok 3-4 miliardy lat temu.

 

W okresie aktywności wulkanicznej doszło do częściowego stopienia płaszcza Księżyca. Część powstałej magmy w trakcie erupcji wydostała się na powierzchnię, tworząc ogromne, pokryte bazaltem obszary, zalewając również dno krateru Herodotus. Przyjmując, że Herodotus był głęboki jak Aristarchus to lawa wypełniła nieckę o głębokości ponad 1,5km.

 

Samo zaś Aristarchus Plateau wygląda jak tratwa, która została uniesiona na morzu lawy i tak zastygła nieruchomo na wieki. Zdjęcie na APOD.

 

Żeby jednak uciąć spekulacje, czy to palec, czy render ;) to poniżej zdjęcie z warsztatem pracy

warsztat.jpg.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.