Skocz do zawartości

TCM i amator


śledzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem Łukasz i od kilku lat chodziła mi po głowie chęć spojrzenia w gwiaździste niebo. Jednakże w tamtym czasie moimi sprzętami obserwacyjnymi był tylko oczy i aparat uzbrojony w teleobiektyw, więc cała przygoda skończyła się tylko na przeczytaniu kilki książek i prymitywnej mapie nieba. Wczoraj kupiłem urzywany teleskop firmy TCM. Co o nim sądzicie, czy można dokupić do niego jakieś soczewki. Z chęcią nawiążę kontakt z osobami z okolic Poznania.

Dziękuję za wszelkie informacje i porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Jedyny sensowny link jaki znalazłem to link do aukcji z ebay. Jeżeli można to pozwolę sobie go zamieścić. Ja mam dokładnie ten sam model i soczewkę o oznaczeniu H20MM oraz przed soczewka jest coś w rodzaju tele konwertera (nie wiem czy to dobra nazwa, bynajmniej w fotografii taką się stosuje) o mocy 1,5 x. Mój tlelskop nie posiada jednej śrubki do mocowania "odważników" ale to zabieg praktycznie kosmetyczny. Poniżej link o którym wspominałem.

http://cgi.ebay.pl/Reflektor-Spiegel-Teles...%3A1|240%3A1318

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, już wiadomo o jakim sprzęcie mowa.

Pozwól mi być do bólu szczery; ten sprzęt jest kiepski, bardzo kiepski. 76mm w systemie newtona to pomyłka. Statyw jest bardzo lichy i przysporzy wiele kłopotów. Soczewki masz prawdopodobnie plastikowe i ten 'telekonwerter' jest też plastikowy. Nie dokupuj nic do tego 'teleskopu', szkoda pieniędzy. Wykorzystaj go na maksa, możesz powalczyć z obiektami z mojej tabeli - patrz link w mojej stopce (albo na mojej stronie w dziale opracowania).

I jeżeli chcesz pooglądać niebo, to zacznij myśleć o nowym sprzęcie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że przynajmniej wiem na czym stoję:) O nowym sprzęcie na pewno pomyślę, może nawet prędzej niż mi się zdaje, jednakże ten na początek chyba wystarczy? Jak będę mógł obserwować przez niego księżyc to i tak dobrze:) Dziękuję za info. Jak nad Poznaniem pojawi się czyste niebo, które pozwoli na jakiekolwiek obserwacje to natychmiast o tym doniosę:)

Dziękuje raz jeszcze.

Edytowane przez śledzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze dużego doświadczenia nie mam, ale też uważam, że nie warto go rozwijać, lepiej już troszkę poczekać i pozbierać grosza i kupić cosik lepszego.

Sam jestem właścicielem Synty 8" i jak na razie zadowolony :)

 

Najlepiej to sam się przekonaj czy on Cię zadowoli jak się pokaże czyste niebo.

 

Pozdrawiam i życzę czystego nieba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam do recenzji sporządzonej przez użytkowników AF:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...69&hl=synta

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...14&hl=synta

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...43&hl=synta

 

Poczytaj forum, w recenzjach dużo ciekawych informacji znajdziesz i na pewno się zdecydujesz na coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta jest bardzo ciekawym sprzętem o ile masz warunki żeby go wykorzystać.

Napisz może jakie masz warunki (centrum miasta, obrzeża, wieś), skąd zamierzasz prowadzić obserwacje (np.duży taras czy mały ciasny balkon), czy jesteś zmotoryzowany (duży sprzęt dużo może, ale jeśli masz do dyspozycji rower i mieszkasz na 4 piętrze w bloku... cóż, Synta niekoniecznie będzie trafnym wyborem), co Cię najbardziej interesuje (planety, Księżyc, DSO)

Wtedy łatwiej będzie określić w jaki sprzęt powinieneś celować. Im więcej rozeznania wcześniej, tym trafniejszy zakup gdy pojawi się gotówka

 

pozdrawiam

Maras

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury odpuściły na jakieś 15 minut, księżyca niestety nie było więc próbowałem podpatrzeć gwiazdy. Powiem Wam, że strasznie trudno je wypatrzyć przez to ustrojstwo:)

Co do moich warunków obserwacyjnych to tak: mieszkam na obrzeżach miasta więc uliczne oświetlenie i temu podobne mi nie przeszkadza. Zmotoryzowany jestem i nie mieszkam w czteropiętrowym bloku, do dyspozycji mam duży ogródek. Jeżeli chodzi o obiekty które chcę obserwować to jest to księżyc, jakieś większe gwiazdy no i miło by było zobaczyć chociaż najbliższe planety. Nie wiem czy to wygórowane warunki. Jeżeli istniała by możliwość fajnie by było podpiąć pod to aparat, obecnie posiadam Fuji Finepix 5600, poza tym w domu jeszcze jest Canon z teleobiektywem 300mm.

Edytowane przez śledzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury odpuściły na jakieś 15 minut, księżyca niestety nie było więc próbowałem podpatrzeć gwiazdy. Powiem Wam, że strasznie trudno je wypatrzyć przez to ustrojstwo:)

Co do moich warunków obserwacyjnych to tak: mieszkam na obrzeżach miasta więc uliczne oświetlenie i temu podobne mi nie przeszkadza. Zmotoryzowany jestem i nie mieszkam w czteropiętrowym bloku, do dyspozycji mam duży ogródek. Jeżeli chodzi o obiekty które chcę obserwować to jest to księżyc, jakieś większe gwiazdy no i miło by było zobaczyć chociaż najbliższe planety. Nie wiem czy to wygórowane warunki. Jeżeli istniała by możliwość fajnie by było podpiąć pod to aparat, obecnie posiadam Fuji Finepix 5600, poza tym w domu jeszcze jest Canon z teleobiektywem 300mm.

 

Księżyc pokaże sie dopiero za pare dni :)

Synta do obserwacji wizualnych była by bdb.

to taki typowy sprzęt do obserwacji wizualnych, a do tego masz możliwość stałego rozwoju jej, kupno okularów, filtrów itd.

chociaż nie wiem jakby było z podłączeniem aparatu. tu byłby raczej problem.

przeglądaj forum a na pewno coś sobie upatrzysz, jest masa tematów odnośnie robienia zdjęć oraz wyboru teleskopu :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję na początek przebić się przez Celestię i dział Mój pierwszy teleskop.

I nie oczekuj łatwych, szybkich i jednoznacznych odpowiedzi, dobór sprzętu zawsze będzie jakimś kompromisem

Ponadto - poczytaj o tym, co w ogóle można zobaczyć, bo pisząc o "większych gwiazdach" mam wrażenie, że nie do końca wiesz czego się po tej przepięknej otchłani kosmosu spodziewać... I przede wszystkim - daj sobie czas na lekturę - na Celestii i AF można wsiąknąć na długie tygodnie tylko czytając

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, dokładnie, powiem Wam że nie do końca wiem czego się spodziewać po niebie i czego tam szukać jednak jest to wielka frajda:)

 

dlatego najlepiej zacznij czytać te artykuły które są tutaj na forum.

one na prawdę pomagają się zdecydować. i dają zarys tego co możemy oczekiwać od danego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze, czy jest jakaś metoda na to aby wyregulować ten teleskop. Chodzi mi o to, jak wyregulować to lusterko, które odbija obraz ze zwierciadła do soczewki, tak aby to co widzę w "celowniku" było też widoczne w okularze?

Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość dla mojego "fachowego" słownictwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyregulować to lusterko, które odbija obraz ze zwierciadła do soczewki, tak aby to co widzę w "celowniku" było też widoczne w okularze?

 

to akurat się robi w drugą stronę - czyli musisz wyregulować szukacz ("celownik") tak, aby pokazywał dokładnie to, co widzisz w okularze. Czyli - nakierowujesz teleskop dokładnie na jakąś jasną gwiazdę (tylko nie Słońce! :P) a następnie pokrętłami/śrubkami (różne są rozwiązania) nastawiasz obraz w szukaczu. I wtedy możesz używać szukacza :)

A w kwestii "regulowania" teleskopu - poczytaj o kolimacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Dziś podglądałem naszego satelitę:) Powiem wam, że w tym moim pseudo teleskopie księżyc ładnie się prezentuje i czuję że zmienię teleskop prędzej niż przypuszczałem. Wiem, że pełno takich wątków na forum, ale może doradzicie coś niedrogiego z możliwością przypięcia aparatu. Czy wspominana tu wcześniej Synta jest naprawdę takim dobrym teleskopem?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeszcze z tym justowaniem, czyli zgraniem osi optycznych szukacza i teleskopu. To nie może być jakaś jasna gwiazdka, chyba że będzie to Polaris. Szybkość przemieszczania się obiektu w okularze zależy / przy stałych innych parametrach / od cosinusa deklinacji obiektu . Regulacja tymi śrubkami nieco trwa. Najpierw ustawiasz teleskop na wybraną gwiazdę / a dobrze jest w czasie procedury stopniować powiększenie, co zwiększy dokładność justacji/. Gdy już to masz, manipulujesz tymi śrubkami, by gwiazda znalazła się w centrum szukacza. Przy "jakiejś " gwieździe wprawdzie możesz ją naprowadzić śrubkami w szukaczu na środek, ale gdy popatrzysz do okularu - gwiazdki niet ! I tak mógłbyś justować całą noc...

 

Dlatego proponuje się też justowanie za dnia, na jakimś bardzo odległym obiekcie; im dalej, tym lepiej...

 

Ale to są sprawy ogólnie znane, zapewne jest to też na Celestii...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Dziś podglądałem naszego satelitę:) Powiem wam, że w tym moim pseudo teleskopie księżyc ładnie się prezentuje i czuję że zmienię teleskop prędzej niż przypuszczałem

Bardzo się cieszymy, ze obserwacje wciągają...

 

Wiem, że pełno takich wątków na forum...

...ale chyba nie odrobiłeś zadania domowego. Naprawdę, wątków o pierwszym teleskopie jest mnóstwo, poczytaj dział Mój pierwszy teleskop, jest też mnóstwo świetnych wskazówek na Celestii.

Określ przynajmniej, czy zależy ci na teleskopie do planet i księżyca, czy do DSów, czy mobilny itp... I naprawdę poczytaj trochę przed napisaniem kolejnego posta.

Odnośnie samej Synty 8" - tu masz świetną recenzję.

A tu: coś niedrogiego z możliwością podpięcia aparatu :P

 

Regulacja tymi śrubkami nieco trwa

Oczywiście, że lepiej na obiekcie nieruchomym lub Polarnej itd, ale nie przesadzajmy w drugą stronę - nie wiem jak wygląda regulacja przy teleskopie śledzika, ale korekta ustawienia w Syncie zajmuje aż 3-4 sekundy :P (mniemam, że skoro śledzik dysponuje sprzętem z niższej półki, to albo ma porównywalne mocowanie szukacza albo ma go przyklejonego na stałe bez możliwości regulacji :Boink:), tak więc nie ma problemu z uciekaniem obiektu (tym bardziej, że przy dużym powiększeniu dokonujesz tylko drobnej korekty)

Ostatnio justowałem na Saturnie i było bardzo dobrze.

Ale w zasadzie trudno odmówić Tobie racji, tym bardziej, że śledzik nie ma jeszcze wprawy w justowaniu.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.