Skocz do zawartości

Lornetka Celestron 25x100


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Daję odpowedź tu, gdzie był powojony post echo:

 

Im jaśniejszy achromat przy niewielkich ogniskowych typu lornetkowego tym silniejsze ma aberracje szczątkowe i coraz mniej się nadaje do planet i gwiazd podwójnych (wszak nie do tego te wielkie i tanie lornety konstruowano)

Duża lorneta jest z założenia instrumentem o dużym polu z niewielkim powiększeniem, skupiajacym maksymalną ilość światła od dalekich i słabych obiektów, np mgławicowych.

Można sobie w niej pozwolić na większe aberracje (z powodu małego powera) aby nie zmniejszać w projekcie jej średnicy czynnej obiektywu czyli niejako mówiąc obrazowo"siły zbierania światla".

Drugie rozwiazanie w lornetach to droga w kierunku obiektywów APO lub Semi APO ale to już zncznie zmienia cenę nabywczą i końcowego użytkownika 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk - po prostu chodzi o to, że jasne i wielkie lornety mają sporą aberrację chromatyczną, dlatego posiadają niski power i nadają się tylko do obserwacji obiektów mgławicowych i galaktych, ponieważ ich głównym zadaniem jest zbieranie jak największej ilości światła, a nie obserwacje gwiazd czy planet.

Coś spodobała mi się ta lorneta, czy można nią zobaczyć wszystkie obiekty Messiera w miarę przyzwoicie pod czystym i czarnym niebem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, a ja myślałem, że taki mądry jestem :D .

Dzięki, spróbuję ją przesłonić, tylko jeszcze pomyślę jak, ciekaw jestem co to da.

Obiekty z katalogu Messiera myślę, że spokojnie wszystkie. Zasięg maksymalny 20 marca, przy widoczności gołym okiem pomiędzy 5.5 a 6 mag miałem 12.4 mag, więc tylko kwestia znalezienia. Dzień później przy widoczności maksymalnie 5.5 , zasięg wyciągałem 11.9 mag i w godzinę (między 20-21) złapałem 40 obiektów widocznych w tym czasie. Zapomniałem tylko o czterech, ale to dlatego, że nie byłem nastawiony na taki "wyczyn".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Messiera, gdy przymierzałem się do zakupu i przeglądałem sieć, to w którymś opisie znalazłem taką informację, że wszystkie obiekty katalogu Messiera można zobaczyć i myślę iż nie powinno z tym być problemu.

A Mizar rozdzielił się bez żadnego przysłaniania i sam byłem zdziwiony bo Kronosem 20x60 nie udało się, może dlatego, że bez statywu.

Henryku Ty pisałeś na sąsiednim forum (przynajmniej tak zrozumiałem), że M-ki oglądałeś trzymając lornetkę w rękach. To sam Schwarceneger nie dałby rady utrzymać jej stabilnie, pewnie dlatego Mizar się Ci nie rozdzielił.

pzdr

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem. Nie mam problemów z utrzymaniem jej w rękach (lata ćwiczeń :D ) i w ten sposób szybko szukam obiektów. Jednak, gdy oceniam jasność, albo czemuś się przyglądam - wspieram ją na samochodzie i jest wtedy równie nieruchoma jak na statywie.

Statyw zresztą mam i go wykorzystam, jak znajdę ślusarza, który potrafi zrobić małą przejściówkę. Poprzedni zrobili, owszem, tylko zamontowali głowicę odwrotnie :? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To w takim razie statyw masz O.K. ale jakiej głowicy chcesz użyc pod tę wielką lornetę ???

Może lepiej zrobicć widełki z lornetą w ich środku ciężkości (osi obrotu w elewacji) aby nie opadała w żadnej pozycji zamiast kupować fabryczną i drogą głowicę do aparatu foto lub kamery ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!

Proszę o "podpowiedź" w następującej kwestii. Niektórzy producenci lornetek, jako jeden z parametrów swoich wyrobów stosują termin "sprawność zmierzchowa". Domyślam się, że najogólniej biorąc chodzi o jasność przyrządu, im większa liczba wyrażjąca ten parametr tym światłosiła przyrządu jest mniejsza. Chciałbym móc jakoś bardziej "namacalnie" poznać istotę tego określenia. Na przykład jak się to ma do tzw. "źrenicy wyjściowej" układu optycznego.

Będę wdzięczny za parę słów wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To dość dziwny parametr liczbowy i trzeba by się zastanowić nad jego fizycznym sensem :?:

Dla nas większa średnica i większe powiększenia oznacza większy zasięg ale po co ten pierwiastek z iloczynu tych wartości, i jaki to ma sens :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dokładniej po zrobieniu większych przeciwwag i wzmocnieniu osi obrotu poprzez jej wymianę na o wiele solidniejszą i wytoczoną z jednego kawałka materiału wraz z podstawą (lifting) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Najlepiej zapytaj firmę Celestron, nie znamy ich polityki cenowej, chyba że ktoś z was po cichu zasiada w jej zarządzie i tylko się tu tajniaczy dla niepoznaki rozpoznając rynek :?: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Janusz_P.

Szara obudowa to lekki stop malowany proszkowo, regulacja jest centralna na mostku okularowym, Optyka razem z pryzmatami w komplecie pokryta warstwami przeciwodblaskowymi, pryzmaty z BAK-4 oczywiście, profilowane do oka osłonki gumowe okularów, oddalenie źrenicy wyjściowej na 20mm 8)

Wszystko tak samo jak w modelu 25x100 tylko tutaj z mniejszym obiektywem 80mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.