Skocz do zawartości

Lornetka Celestron 25x100


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

1. Opakowanie.

Lornetka jest zapakowana w mało estetyczne szare kartonowe pudełko. Po jego otwarciu w środku jest kolejne pudełko, tym razem bardzo ładne, z cieńszego papieru z kolorowymi zdjęciami. W nim znajduje się materiałowy futerał z jeszcze jednym pudłem i lornetką. Wyjęcie lornetki z futerału zajęło mi parę minut bo jest on wykonany jakby celowo miał utrudnić jej wyjęcie. Niestety nigdzie nie znalazłem instrukcji z jakimikolwiek danymi technicznymi lornetki. Jest za to pasek (pewnie do noszenia na ramieniu podczas spacerów p górach he, he) i szmatka do tarcia optyki. Z pewnością jednym z pierwszych moich udoskonaleń lornetki będzie drewniane pudło do przechowywania bez tych wszystkich kartonów i futerałów, których nie można otworzyć.

 

2. Lornetka.

Jest duża i ciężka. Robi wrażenie. Na oko waży z 5 kg. Niestety napisy na niej są wołowate i zrobione czerwoną farbą. Okulary są zeszpecone jakimiś szlaczkiem z aluminiowych kresek. Może mam wypaczony gust ale rosyjskie lornetki wydają mi się estetyczniej i solidniej wykonane. Ponieważ lornetka jest zbyt ciężka aby trzymać ją w rękach podczas obserwacji, wyposażona jest w uchwyt statywowy o pomysłowym mocowaniu. Rozpakowałem stary statyw Soligora (na mrozie popękały w nim niemal wszystkie plastikowe elementy) aby przykręcić do niego lornetkę. Po paru chwilach kręcenia i przymierzania okazało się, że mocowanie lornetki ma inny gwint niż śruba w statywie. Kolejnym udoskonaleniem będzie solidny statyw lornetkowy.

 

3. Optyka.

Zdejmuję zakrywki obiektywów i oczom ukazują się wielkie 100 mm obiektywy pokryte trójwarstwowymi powłokami przeciwodblaskowymi (zielonej barwy). Powłoki na szkłach okularów i pryzmatach są najprawdopodobniej tanie jednowarstwowe bo dają lekko-niebieskie odbicia. Wszystkie szkła są idealnie czyste i bez rys. Patrząc przez obiektyw na jasną powierzchnię ściany obraz jest lekko zażółcony więc dla porównania wyjąłem moją starą poczciwą rosyjską lornetkę Berkut 25x70. W rosyjskiej obraz jest wyraźnie żółciejszy. Prawdopodobnie przyczyną są powłoki, które w rosyjskiej są dwuwarstwowe i mocno odbijają barwę niebieską i czerwoną nadając soczewkom fioletowy odcień. Ale ku mojemu zaskoczeniu obraz białej ściany w Brkucie 25x70 wydaje się być jaśniejszy! Albo to subiektywne odczucie wywołane żółciejszą barwą albo straty światła w Celestronie 25x100 są większe!

 

4. Obrazy.

Niestety całe niebo jest pochmurne więc na obiekt obserwacji wybrałem blok mieszkalny znajdujący się w odległości około 1 km. Pierwszy był oczywiście Celestron 25x100. Trzymając lornetkę w rękach z trudem wyregulowałem ostrość jako, że jest bardzo ciężka i nie posiada centralnej regulacji. Niemniej po wyregulowaniu obraz był ostry i czysty. Na krawędziach o dużym kontraście (np. lampy) wyraźnie widoczne są efekty aberracji chromatycznej – zielonkawe lub fioletowe obwódki. Przy krawędzi pola widzenia obraz jest nieostry. Zmieniam lornetkę na Berkut 25x70. Szybko reguluję ostrość (ma centralną regulację) i oczywiście natychmiast dostrzegam różnicę. Po pierwsze obraz jest wyraźnie ciemniejszy(w końcu celestron ma obiektywy o 2xwiększej powierzchni), po drugie na krawędziach o dużym kontraście aberracja chromatyczna wydaje się być większa niż w Celestronie. Niemniej pole widzenia Berkuta jest sporo większe!

 

Prawdę mówiąc spodziewałem się większej różnicy na korzyść Celestrona. Może wyjdzie ona przy obserwacjach DS.

 

Jak kupię statyw i dopisze pogoda to zrobię test porównawczy DS. Może znajdzie się ktoś z 30x90 chętny do bezpośredniej konfrontacji? Po weekendzie dorzucę parę zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu i nie mogę się doczekać dalszych opinii. Też się do niej przymierzam, chociaż 2100zł wydaje się trochę wygórowaną ceną. Ciekaw jestem zwłaszcza jak wypadną gwiazdki. Ja w swoim Bresserze 20x60 osiągnąłem 10,5 mag, liczę że dojdziesz Celestronem do 12 mag!

No i widok M31 - co będziesz w stanie dojrzeć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą aberracją chromatyczną nie jest tak źle.

Jest widoczna jedynie na krawędziach o dużym kontraście np. jasne lampy uliczne w nocy ( i to tylko te białe nie sodowe). Zauważyłem jednak, że mogę tak ustawić oko, że aberracja ta całkowicie znika! Niestety oko ma naturalną tendencję do wykonywania ruchów.

 

Lornetki nie kupiłem do obserwacji lamp ulicznych ale do DS. W piątek przez moment widoczne było niebo a na nim Mars. Ponieważ udało mi się przymocować lornetkę do statywu mogłem dokładniej ocenić jej aberracje:

Obraz Marsa (w centrum pola widzenia) a jest to wciąż jasny obiekt, jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek aberracji w tym chromatycznej. szczegółów na planecie żadnych nie widziałem ale wyraźnie widać jej "ścięcie" od strony terminatora. Obserwacje bardzo trudne bo jej jasność powierzchniowa jest bardzo duża i powoduje efekt irradiacji.

 

Gwiazdy sąjak szpilki. W porównaniu z 25x70 rożnica zasięgu jest miażdżąca. Jak pogoda się poprawi natychmiast jadę na działkę polować na DSy.

 

Barwy są rewelacyjne. W załączeniu zdjęcia porównawcze 25x70 i 25x100. Na jednym z nich zrobionym z dużej odległości w obiektyw widać, że choć można dopatrzyć się pożółknięcia obrazu to jest ono minimalne.

 

Co do stwierdzenia, że są to wyrzucone w błoto pieniądze to nonsens.

Mam już dobry teleskop planetarny, którego używam wyłącznie stacjonarnie na balkonie. Teraz potrzebowałem bardzo mobilnego sprzętu o możliwie dużej średnicy i małym powiększeniu no i najlepiej dwuocznego co znacznie zwiększa dostrzegalność słabych obiektów. Od dawna przymierzałam się do tej lornetki.

 

Biorąc pod uwagę powyższe nie mogłem dokonać lepszego wyboru.

zażółcenie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chojrak, do oceny na aberrację chromatyczna zamiast czerwonego Marsa który sie po prostu do tego nie nadaje weź np Syriusza lub białego Jowisza lub Wenus i wtedy pogadamy o teście na jej chromatyzm :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z justowaniem. Kiedy kupiłem Berkuta 25x70 to pierwsza rzecz, którą musiałem zrobić to była kolimacja bo obrazy były podwójne. W Celestronie 25x100 obraz od razu jest pojedynczy choć pewnie dałoby się co nieco poprawić. Jestem jednak zwolennikiem niedotykania się do optyki o ile nie jest to koniczne. W przypadku Celestrona 25x100 nie ma takiej potzrzeby.

 

Fotkę obu lornetek w przelocie dam jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpus i soczewki do złudzenia przypominają moją lornetę którą kupiłem pod nazwą Burges Optical . Taką samą tylko pod inną nazwą ma Michał z Wrocławia . W S&T występuje też pod nazwą Apogee . Zarówno moja lornetka jak i Michała były niestarannie poskładane i wymagały kolimacji . Moją naprawił Janusz . Cena to 299 $ w Stanach . Być może robione są w tej samej wytwórni i dla Celestrona solidniej składane

 

lor1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż :?: jakość mechaniki tych chińskich lornet jest wprost proporcjonalna do ich ceny czyli niska ale z optyką o dziwo jest całkiem nieźle choć do zachwytu nad ich fioletowym widmem wtórnym to mi naprawdę daleko :?

Miałem do czynienia na warsztacie już z 3 egzęplarzami, każdy inaczej opisany i wszystkie wymagały solidnej ingerencji w mechanikę (tulejowanie luźnego przegubu osi, regulacji pryzmatów, justowania)

To wbrew pozorom delikatny sprzęt i wymaga ostrożnej eksploatacji bo w przeciwnym wypadku wizyty w serwisie bedą chlebem powszednim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doliczysz koszt przesyłki,do tego Wat i od tego wszystkiego dopiero Cło naszego pazernego fiskusa plus marża sprzedawcy to cena 2100 nie wydaje sie naprawdę wygurowana, takie są w tym kraju realia prowadzenia Businesu jeśli ktoś oczywiscie nie chce uprawiać Filantropii :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.