Skocz do zawartości

SkyMaster Celestron 15x70 lornetką dla kobiety?


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem całkowicie początkująca i rozważam zakup właśnie tego modelu lornetki. Po przeczytaniu Twojego postu, Aniu, aż nie mogę się doczekać, kiedy dostanę ją w swoje łapki :D I tylko utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że dla początkującego nie będzie za dużym kłopotem, skoro obserwacje 'z ręki' są możliwe a nawet bardzo przyjemne! :)

Z tą przyjemnością przy obserwacji z ręki to uważaj, bo szybko [po ok.10 sekundach] zatęsknisz za statywem. Ale na początek [i nie tylko] rzeczywiście możesz się obyć bez niego, o ile sprytnie pokombinujesz z odpowiednim podparciem lornety [lub rąk na łokciach] -to wystarczy, by ustabilizować obraz i odciążyć ręce. Ze sprawdzonych sposobów: dach samochodu, płot, murek, drabina itp. dla obiektów leżących niezbyt wysoko nad horyzontem. Do obserwacji zenitalnych [mniej więcej pionowo w górę] idealny jest leżak albo ławka, lornetę opieramy na łokciach. Co ciekawe, przy tych ostatnich obserwacjach to dla tej lornetki [bo mimo wszystko jest lekka, a 15x to nie za dużo] może to być nawet wygodniejsze od statywu -na zwykłym statywie obserwacja bardzo "wysokich" obiektów to koszmar, stąd różne wynalazki jak chociażby żuraw.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Ja bardzo lubię tę lornetę -70mm szkła dają naprawdę sporo w porównaniu do np. 10x50, przy tym nie ma jakiś gigantycznych gabarytów, wagi, pójdzie na zwykłym statywie foto [a i bez niego da się jakoś tam użyć], no i jest relatywnie niedroga w stosunku do możliwości. Nieprzesadzone powiększenie daje wciąż spore pole widzenia, co dla początkujących ma bardzo duże znaczenie. Udanych zakupów i pogodnego nieba!

 

EDIT: Stary wątek. Własnie przewinąłem i wychodzi,że się powtarzam, ech...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja również zakupiłem tą lornetkę. Długo czekałem na niebo, żeby można było obserwować. Ale w końcu się udało. Może warunki nie były super (musiałem robić przerwy aż chmury się rozejdą) ale parę obiektów udało mi się dostrzec. Poza Księżycem (a taki był tej nocy: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25454&view=findpost&p=375821) były to M-ki - M31, M42, M45. Obserwacje prowadziłem niemal w centrum Warszawy a więc warunki bardzo słabe.

 

Największą radość sprawiła mi obserwacja M31. Po pierwsze brak u mnie doświadczenia i trochę miałem zabawy, żeby ją odnaleźć na niebie. A może dlatego, że w mieście widać ją jako lekko widoczną mgiełkę. Ale zajmująca dość spory fragment widocznego nieba. Najdłużej wpatrywałem się w ten obiekt... aż w końcu zszedł tak nisko nad horyzont, że znikł...

 

M42 to trochę rozczarowanie. Słabo widoczny był obiekt, i ciężko mi było dostrzec szczegóły. Ale wynikało to z tego, że Orion wisi mi nad centrum Warszawy, dodatkowo Księżyc i oświetlenie z klatki schodowej (następnym razem muszę odkręcić żarówki) utrudniały obserwacje. Szybko wtedy przeszedłem na drugą stronę, żeby obserwować M31.

 

M45. Długo czekałem aż będę miał widok z bloku (jakoś między 2 a 3 mogłem prowadzić obserwacje). W lornetce Plejady robią również niesamowite wrażenie.

 

I oczywiście Księżyc. Byłem zaskoczony jak świetnie widać szczegóły (znacznie lepiej jak zrobione zdjęcie lustrzanką na ogniskowej 300mm!).

 

Ale ta lornetka robi wrażenie przy obserwacji obiektów naziemnych.

 

To oczywiście pierwsze wrażenia z testowych miejskich obserwacji (i w ogóle na taką skalę, dotychczas więcej fociłem jak obserwowałem), już nie mogę się doczekać wyjazdów poza miasto!

 

Co do samej lornetki, wygląda dość solidnie. Irytuje mnie tylko zaślepka na muszle oczne. W ogóle się nie trzyma i spada. A może ja nie umiem założyć? Natomiast co do uchwytu statywowego. Jeśli dają taki uchwyt jak w zestawie to również dobrze mogło by go nie być. Do niczego się nie nadaje. Chyba popracuję na autorskim rozwiązaniem a chwilowo ten fabryczny spróbuję usztywnić. Pomijając te mankamenty jestem bardzo zadowolony z zakupu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.