Skocz do zawartości

Kolejne pytanie z serii - wybór montażu do astrofoto


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem prosić o pomoc w wyborze montażu. Wiem, że temat się powtarza, ale każdy ma inną rurkę i inne problemy.

Stoję przed trudnym wyborem, wyborem montażu do APO TMB 105.

Na początku myślałem o Losmandy GM8, po zlocie w Bieszczadach EQ 6 Syn Scan, później Losmandy G-11 i w końcu EM200. Wszystkie prócz EQ6 by były używane.

Jak łatwo się domyślić , montaż chciałem wykorzystać do astrofotografii.

Z pewnością będzie to mój docelowy montaż i docelowe APO, dlatego chciałem dobrego rozwiązania, rozmawiałem z kilkoma osobami, doradzali różnie , ale przewaga była po stronie EQ6.

Raz już nawet podjąłem stu procentową decyzję, wręcz nie odwracalną ale pytanie powróciło, co wybrać, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc, co doradzicie.

Droga do astrofoto z pewnością będzie długa, ponieważ nie rozumiem wielu rzeczy, a wyczytane w Internecie informacje nie wiele mi mówią. Najlepiej pochłaniam wiedzę usłyszaną, widzianą w praktyce, a tym czasem nie miałem okazji podglądnąć jak i co się z czym je.

Mam nadzieje, że wszystkie Wasze za i przeciw pomogą mi w podjęciu decyzji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych przez Ciebie montaży zdecydowanie najlepszy to EM200, jeśli myślisz poważnie o astrofoto i stać Cię na niego to kupuj a będziesz zadowolony. Jedyne jego minusy to cena no i może waga. Za to masz gwarancję przy tej rurce 100% wykorzystania materiału.

 

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupie EM200 to przez dłuższy czas będę jadł tylko suchy chleb, ale chcę kupić raz, a dobrze. Nie wiem tylko jak się mają takie montaże używane, jak ich kondycja, wyrobienie zębatek i innych ruchomych części, wiem że taki montaż nie pracuje dzień w dzień ale, jeżeli ma kilka lat (powiedzmy 5) i pracował w roku powiedzmy 30 dni to mamy 150 nocek, jak szacujecie zużycie materiału w takim montażu? Pytanie może być trudne z racji tego, że nie wiadomo co na nim wisiało, ale zapytać warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak (jako właściciel i tego i tego i tamtego): z EQ6 poprawnie ustawionym jesteś w stanie robić to samo co z EM200, może nawet "więcej" - dzięki większej nośności. Nie ulegaj legendzie (mitowi) sprzętu Takahashi, bo generalnie można to zastąpić sprzętem znacznie tańszym.

 

Jeżeli nie trafisz na "paździerzowy" model EQ6, to zrobisz wszystko, co trzeba. Z trzeciej strony, jeżeli celujesz w rynek wtórny, to szczególnie w PL, możesz trafić na taki EM200, który będzie gorszy od przeciętnego EQ6.

 

Na dwoje babka wróżyła. Mimo wszystko z EQ6 ryzyko mniejsze, bo zawsze możesz wymienić na nowy. Jak wpakujesz się w trefnego Taka z Astromartu (europa wschodnia jest rynkiem zbytu na sprzęt, którego AMER już nie lubi) to kaplica i będziesz musiał z tym żyć.

 

PS. Em200 to konstrukcja z lat 70 i tak też się czujesz, kiedy masz ten montaż. GOTO to coś, o czym japończyk dopiero rozmyślał, ale nie do końca potrafił zbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o EQ6, to o czym piszesz, zresztą w jednym wątku pisałeś, że jak się trafi dobry egzemplarz to będzie tak dobry jak EM200 (piszę z pamięci). Zbyt dużo odpowiedzi nie otrzymałem, ale Twoja odpowiedź pomogła mi podjąć dobrą decyzję, decyzję o zakupie EQ6, tu chylę czoła wszystkim, z którymi rozmawiałem i pytałem co wybrać, bo większość powiedziała właśnie EQ6.

Wracając do EM200, jak na konstrukcje z lat 70tych całkiem fajnie wygląda i pracuje.

Jeżeli chodzi o rynek wtórny, to już się kilka razy naciąłem, więcej nie chcę.

Dziękuję za naprowadzenie mnie na dobrą drogę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.