Skocz do zawartości

Moje początki obserwacji


mazuro1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,jestem nowy na forum i dopiero zaczynam obsarwacje nieba.Ściślej mówiąc moja 9-cio letnia córka zaczyna.Jesteśmy całkowitymi laikami w tym temacie i bardzo proszę o wyrozumiałosć.Na poczatek cos o sprzęcie-dostała w prezencie Celestron PowerSeeker 127.Skończyłem go montować (oczywiście z wielkim trudem) .W tej chwili stoi na balkonie od 30 minut ,to jest narazie jedyna możliwosć w tej chwili,i staram się postępowac według instrukcji.Niestety nic z tego nie wychodzi.Mam problem z ustawieniem go nawet na gwiazdę.Jeżeli pojawi się już cos w tym tzw.szukaczu to wszystko co widać.Nic więcej nie moge ustawic na tym głównym obiektywie(jeszcze nie znam fachowej nazwy).Może znajdzie sie ktoś kto mi wytłumaczy na dobry początek co i jak.Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie ustawiłeś dobrze szukacza. Włóż okular o najdłuższej ogniskowej i nastaw na Ksieżyc lub na jakiś prosty obiekt naziemny, tak abyś widział go w okularze. Wtedy ustaw szukacz, abys widział w nm ten sam obiekt co w okularze.

 

Gdy szukasz obiektów to zaczynaj od okularu z najdłuższą ogniskową (daje najmniejsze powiększenie i największe pole, przy krótszych jest trudniej trafić). Ostrośc regulujesz pokretłami przy wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja przygode z obserwacja zaczalem raptem 2 tygodnie temu... wiec jako zaawansowany laik pare slow Ci moge w sumie rzec :P

 

ustaw dobrze szukacz.. ja to robie tak ze celuje teleskopem w jakis odlegly punkt (szczyt slupa, swiatelko na kominie, wskaznik temperatury w oknie sasiadki)... blokuje statyw... i potem celuje szuczem az ten sam punkt znajdzie sie w jego centrum... potem poruszam lekko teleskopem do jakiegos innego charakterystycznego punktu i sprawdzam czy w okularze mam dokladnie ten sam punkt (dokladnie w centrum)... jak wspomnial kolega wyzej.. zaczynaj od najwiekszego okularu.. ja mam 25mm, 15, 10 i barlowa... 25mm daje mi powiekszenie 40x w moim telepku i jest to mysle dobre powiekszenie do szukania czegos... ... zmieniamy na mniejsze okularki dopiero gdy juz cos konkretnego ogladamy w zaleznosci od potrzeb... no... i co jeszcze... aha.. w zasadzie to poki co widzialem tylko saturna i jeden obiekt messiera.... i polecam.. zacznij od saturna.. jest w dogodnej pozycji... (widzisz wielki woz... od spodu - kółek?) jedziesz w dol i zobaczysz cos co przypomina sfinksa - to bedzie konstelacja lew, a pod tylnymi nozkami mniej wiecej zobaczysz bardzo jasna gwiazdę, ... tak okolo 22 calosc znajduje sie w obecnym momencie na poludniu... znajdziesz bez problemu...

 

hmm.. co jeszcze.. nie wiem.. :P

duzo czytaj forum.. ja dzieki temu narazie wiecej wiem o astronomii niz widzialem.. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.Narazie to w tej chwili staram sie dopasowac do tego sprzętu .Zagladam ludziom w okna :rolleyes: i probuję ustawiac sobie rózne pozycje ale powiem szczerze ze nie jest to proste.Ja mam w zestawie tylko okular 20 mm i barlowa.Jest jeszcze jeden 4 mm z taką chromowaną końcówką ale nie bardzo orientuję sieczy on tez jast przydatny.Poczekam do wieczora i sprobuje coś dojrzec.Chciałbym na początku zobaczyc księżyc.Prosze,jezeli macie jakąc stronke skąd mozna sciagnac taka przystepna mape nieba podajcie adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaopatrz sie w program stellarium.. bedziesz wiedzial co gdzie i jak.. sprawdz kiedy bedziesz mial ksiezyc.. na pczoatek proponuje ksiezyc i saturn.. probuj.. a mapki nieba. .pogrzeb po stronie.. gdzies tutaj ludzie dawali dobre linki.. . zresta i tak najlepiej bedzie jak kupisz sobie atlas nieba... taki... bardziej wyjsciowy ^^...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Masz tu linka do instalki Stellarium http://www.instalki.pl/programy/download/f.../Stellarium.php

Jest do beardzo dobry program dla początkujących i nie tylko. Ja większość swojej wiedzy o polożeniu obiektów na niebie czerpalem z tego programu. Po ustawieniu w nim miejsca z którego obserwujesz i daty uzyskasz obraz nieba w czasie rzeczywistym tzn. że na niebie widać to samo w tym momencie co na ekranie. program bardzo łatwy w obsłudze. Duzo korzystaj z obcji szukaj. Po wpisaniu tam nazwy obiektu pokazuje Ci go na ekranie łącznie z gwiazdozbiorem w którym się znajduje. Naprawdę bardzo łatwy w obsłudze. Korzystaj też z opcji szukaj na forum gdyż tam znajdziesz odpowiedzi na większość męczących Cię pytań ( inni też kiedyś zaczynali). Często zaglądaj też do www.wikipedia.pl i do www.celestia.pl tam też jest dużo informacji astronomicznych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystko,mam juz ten programik zainstalowany.Poradziłem sobie tez ze zgraniem szukacza i całej reszty.Chciałbym jeszcze uzyskac informacje jaki dokupic okular do tego sprzetu bo ten co był w zestawie to jak sądzę jest jakis uniwersalny chciałbym dokupić taki który byłby najbardziej wydajny i ktory pasuje do mojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Chciałbym jeszcze uzyskac informacje jaki dokupic okular do tego sprzetu bo ten co był w zestawie to jak sądzę jest jakis uniwersalny chciałbym dokupić taki który byłby najbardziej wydajny i ktory pasuje do mojego teleskopu.

Ile chciałbyś wydać na okulary?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj na razie żadnych okularów, napatrz się przez to co masz, a dopiero jak będziesz znał możliwości i ograniczenia to pomyśl o nowych.

Ten 20mm w zestawie Powerseekera to kellner. 4mm to Ramsden. Przy tych okularach oczy aż bolą od patrzenia :szczerbaty: . Plossl za 100zł da o wiele więcej frajdy. Zainwestowałbym te 100zł. Nawet jeśli okaże się, że teleskop najwięcej czasu spędza w kącie, to okular łatwo sprzedać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie co udało mi sie zobaczyc to księzyc.Naprawde jak na pierwszy raz to widok jak dla mnie i córki wspaniały.Bez mapy nieba starałem sie znalezc Saturna ,podobno też jest łatwy do ujrzenia,ale nie udało mi się to.Pozatym po godzinie zagladania i ustawiania to już mało co widziałem ,wszystko mi się zlewało.Tak na marginesie,jaki ten okular Plossla można za 100 dostać bo to co znalazłem w necie to poniżej 300 stów nie schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez mapy nieba starałem sie znalezc Saturna ,podobno też jest łatwy do ujrzenia,ale nie udało mi się to.

Ok. 21 patrzysz na południe i jedziesz "do góry". Jasny żółty obiekt ok. 45-50 stopni nad horyzontem to Saturn. Przez Twój teleskop zobaczysz pierścienie.

Tak na marginesie,jaki ten okular Plossla można za 100 dostać bo to co znalazłem w necie to poniżej 300 stów nie schodzi.

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath.../page/1/sort/4a

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath.../page/1/sort/4a

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=176

http://www.astrokrak.pl/index.php?cPath=28...e=1&sort=3a

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie co udało mi sie zobaczyc to księzyc.Naprawde jak na pierwszy raz to widok jak dla mnie i córki wspaniały.Bez mapy nieba starałem sie znalezc Saturna ,podobno też jest łatwy do ujrzenia,ale nie udało mi się to.Pozatym po godzinie zagladania i ustawiania to już mało co widziałem ,wszystko mi się zlewało.Tak na marginesie,jaki ten okular Plossla można za 100 dostać bo to co znalazłem w necie to poniżej 300 stów nie schodzi.

 

Zajzyj do Stellarium a dowiesz się gdzie i co się znajduje, a potem spróbuj odnaleźć na żywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajzyj do Stellarium a dowiesz się gdzie i co się znajduje, a potem spróbuj odnaleźć na żywo.

poszukaj w necie programu na komórkę MobileStarChartjest bardzo prosty i moja 8 letnia córa sobie z nim radzi bez problemu jak go dobrze poustawiasz to masz wszystko jak na dłoni gwiazdki do 6m planety i M1-110 szybko miło i przyjemnie,warto właczyć tryb nocny wtedy tak nie świeci po oczach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.