Skocz do zawartości

WASP-14 b - Supermasywna superplaneta


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ok. 160 parseków od naszego Słoneczka jest słusznych rozmiarów gwiazda (1.319 masy Słońca, 1.297 średnicy Słońca). Kobitka nieco bardziej goraca od naszej gwiazdy musiała mieć burzliwą przeszłość ;) Dorobila sie planetki... tia. nazwanie "planetką" tego swiata to co najmniej delikatnie niedopowiedzenie. To jest super-planeta!

 

WASP-14b to może nie kolos (1,2 średnicy Jowisza) ale ... ten swiat jest od naszego giganta prawie 8x masywniejszy! :blink: Masakra (7.725 Mj) Wiecie co, taka masa to nie w kij dmuchał . Jak do tego dodamy wysoką ekscentryczność orbity

 

WASP_14b.JPG

 

To wyglada na to, ze do końca normalna to ta rodzinka nie jest :szczerbaty:

 

Na ta chwile najbardziej popularnym wyjaśnieniem tego stanu jest jakaś kolizja w przesłosci tego układu która wepchnęła ten supermasywny świat na obecną orbitę.

 

Podgladałem ten układ dziś w nocy

 

WASP_14b_compare.JPG

 

Jak ktoś ma ochotę plik wynikowy (zamienić .pdf na .txt)

 

WASP_14.pdf

 

No i wykresy. To już hardcore dla mnie. Zmiana na poziomie 0.010 mag to wyzwanie przy moim sprzęcie. Ale o dziwo, wyszło całkiem przyzwoicie :)

 

Na początek klasyczny plot na gołych danych i na pomergeowanych paczuszkach:

 

WASP_14b_raw_plot.JPG

WASP_14b_merged_plot.JPG

 

I wariacja przy uzyciu Instrumental Magnitudes (wiecej o tej metodzie generowania wykresów tutaj: http://www.starlink.rl.ac.uk/star/docs/sc6.htx/node20.html ) również dla surowych danych i dla mergeowanych pakietów.

 

WASP_14b_raw_plot_instrumental_.JPG

WASP_14b_merged_plot_instrumental_.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam moje wczorajsze obserwacje WASP-14b. Z analizy wynika, że gwiazda była zbyt jasna na matrycy, a w moim sensorze powoduje to powstanie czegoś na wzór pionowych spików (nie bloomy), czego efektem jest lekkie zmniejszenie jakości pomiaru. Muszę pilnować, żeby gwiazda nie przekraczała 50 tys ADU, a wczorajsza wyszła mi ok. 60 tys. ADU.

 

Czas ekspozycji 20 sek. W załączniku także surowa fotometria (4 gwiazdy referencyjne). Jak widać, zacząłem sesję akurat w momencie początku tranzytu.

 

Obrazek_2.png

 

Wykres z Maxima po stackowaniu 5 klatek w grupy:

 

Obrazek_7.png

 

Oraz gwiazdy referencyjne użyte w badani:

 

Obrazek_3.png

WASP_14b.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemieliłem materiał pod maximem. Niestety musiałem wyciąć po ok. 30 klatek z początku i konca tranzytu. 310 fotek było ponad jego mozliwości na moim laptopie. Przy 250 zmulił, ale łyknął i policzył.

 

WASP_14b_maxim_plot.JPG

 

Dane poszły do AXA.

 

Dla porównania pliki wynikowe munipacka, maxima i submit w formacie AXA:

 

WASP_14b_maxim.txt WASP_14b_munipack.txt WASP_14b_MWK.txt

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.