Skocz do zawartości

Super Ploss: 10mm, 20mm; Plossl: 6.3mm


Gość Arek_P

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Arek_P

Mam do sprzedania dwa okulary Super Plossl: 10mm i 20mm z zestawu Synty oraz okular Plossl 6.3mm.

Cena każdego 40zł plus wysyłka. Hurtem oddam wszystkie za 100zł plus przesyłka.

 

Zdjęcia:

01.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

 

Okulary wystawiłem niedawno w wątku z Orionem 80 ED. Tuba trochę przysłoniła okulary więc tym razem wyeksponuję je bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Zasugerowałem się innymi wątkami sprzedaży. Tam pewnie zachodzi ta sama sytuacja ale z braku zdjęć trudno to na 100% potwierdzić. Skoro jednak dałem zdjęcia i napisałem, że to okulary z zestawu Synty, to chyba widać, że nie wprowadzam nikogo celowo w błąd. Jak dla mnie te okulary o nazwie SUPER dawały lepsze obrazy niż plossl 6.3 i byłem z nich zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Zasugerowałem się innymi wątkami sprzedaży. Tam pewnie zachodzi ta sama sytuacja ale z braku zdjęć trudno to na 100% potwierdzić. Skoro jednak dałem zdjęcia i napisałem, że to okulary z zestawu Synty, to chyba widać, że nie wprowadzam nikogo celowo w błąd. Jak dla mnie te okulary o nazwie SUPER dawały lepsze obrazy niż plossl 6.3 i byłem z nich zadowolony.

Niestety z przykrością stwierdzam, że nadal nie rozumiesz.. nie chodzi o to, że to okulary z zestawu synty. Do synty 130/900, 130/650, 6" dobs, niektórych maków SW dają szerokokątne kellnery (52 st.) pod marketingową nazwą "Super" by laik instynktownie kojarzył nazwę z "super plossl"(coś na zasadzie pierwszego skojarzenia jak: narzędzie=młotek). Do synty 8", 10", 12" dodają zaś plossle pod nazwą marketingową "super plossl", które wyglądem ale przede wszystkim sprawnością optyczną, różnią się od oferowanych przez Ciebie.

Nic dziwnego że obrazy wydają Ci się lepsze od oferowanej 6-tki. 20 i 10 tka z Twoim teleskopem mają zdecydowanie większa źrenicę wyjściową, i ten pozorny wzrost jakości wynika tylko z różnicy ogniskowych. Gdybyś teraz porównał z zestawem plossli swój zestaw zobaczył byś o czym mówię.

Generalnie cena, za którą je sprzedajesz jest Ok - tyle są warte. Ważne by nadmienić, że sprzedajesz kellnery. Dlaczego?

Bo ludzie pomyślą że to jakaś niebywała okazja na plossle.

 

Pisze to wyłącznie dla dobra młodych kupujących i nic do Ciebie nie mam.

 

POZDRAWIAM Ignis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Nie wiem dlaczego wywnioskowałeś, że czegoś nie rozumiem. Przecież przyznałem Ci rację. Napisałem, że zasugerowałem się innymi okularami wystawianymi na sprzedaż z zestawu z Syntą. Też uległem marketingowej propagandzie zawartej w wiele sugerującej nazwie "SUPER". Nie napisałem jednak, co sugerujesz, że upieram się przy tym, że skoro okulary pochodzą z zestawu Synty, to wynika z tego że, że moje okulary to jednak super plossle. Nic podobnego. Czy różnica między "kitowymi" kellnerami a "kitowymi" plosslami jest dla początkującego astroamatora aż tak wielka jak dla Ciebie, to osobna sprawa. Zresztą, jak przeczytałem właśnie szukając informacji o okularach SUPER na astro-forum, to nie są to kellnery ale RKE czyli Reversed Kellner Eyepiece o polu takim jak w plosslach. Na zdjęciach widać dopisek "wide angle". No i jeszcze jedno na koniec spostrzeżenie. Kolejny raz dajesz do zrozumienia potencjalnym czytelnikom, że kogoś tu chciałem oszukać. Moją ofertę nazwałeś "niebywałą okazją na plossle" za którymi czają się jakieś nic nie warte kellnery. Sugerujesz jakąś przepaść oddzielającą plossle od kellnerów (raczej od RKE). I po co ta cała dyskusja. Zraziłeś ludzi czepiając się słówek. Doszukałeś się przekrętu w nazwaniu jednego taniego okularu nazwą innego równie taniego okularu.

 

I jeszcze małe uzupełnienie, którym będzie cytat z innego forum użytkownika jimix:

"Właśnie rozebrałem SUPER 10, ma achromatyczny element od strony tuleji.

 

Porównywałem go wiele razy z Soligorem Plossl 9 na Saturnie gdzie dawał bardzo dobry obraz, chyba bardziej ostry niż Soligor, ale o innej charakterystyce bardzo chłodny przypominający ortho.

Także nie widziałem różnicy w powiększeniu ani polu obu okularów mimo różnicy ogniskowych 9 i 10."

 

Pozdrawiam,

Arek

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Jak już dałeś upust swojej złości to Ci jeszcze powiem, że Twoje okulary "Super" to nie żadne RKE ale ordynarne kellnery.

Okulary RKE to odwrócone Kellnery (czyli zupełnie inna konstrukcja optyczna) o lepszej skuteczności.

 

Tu masz RKE

http://www.optyczne.pl/52-s%C5%82ownik-Okular_RKE.html

 

Tu masz Kellnera

http://www.optyczne.pl/51-s%C5%82ownik-Okular_Kellnera.html

 

Podobno E-Lux Celestrona są RKE ale funkcjonują pod inną nazwą ...marketingową zupełnie niepotrzebnie.

 

Będę reagował identycznie gdy ktoś wystawi na którymś forum chińskie kellnery pisząc że sprzedaje plossle. Masz to jak w banku.

 

PS. A prywatnie Stary nie nakręcaj się, tylko rozważ na spokojnie to co napisałem.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Ach.. jeszcze jedno Janusz Płeszka pisze tu...

 

W temacie (Piątek 17 Paź, 2008 12:29 ) Odszukaj proszę ten fragment. Cholera, Janusz to gość o wiedzy dalece wykraczającej poza moja mikro wiedzę. Jeśli to Cie nie przekona to Stary normalnie wymiękam.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Te "ordynarne" kellnery dawały jak dla mnie bardzo dobre obrazy (w tej klasie cenowej). Potwierdza to opinia, którą dopisałem do poprzedniego postu. Skoro widać to samo to.... po co się tak bardzo czepiać.

 

>Będę reagował identycznie gdy ktoś wystawi na którymś forum chińskie kellnery pisząc że sprzedaje plossle. Masz to jak w banku.

 

Niby plossle to nie są w Chinach produkowane? Użyłeś "chiński" jakoś mocno pejoratywnie. Przecież produktów z tego kraju mamy wokół tyle, że nie ma sensu się na to obrażać.

 

Zostań więc strażnikiem niechińskich plossli i dbaj by nikt nie próbował używać tej nazwy dla chińskich kellnerów. Będziesz miał sporo pracy, bo SUPER podziałało na wielu. Jakoś do wcześniejszych ofert okularów SUPER się nie czepiałeś. A tu proszę, zobaczyłeś zdjęcie i wszcząłeś alarm.

 

Ja się nie nakręcam. Nikt nie lubi jak ktoś mu się wcina w wątek i przemądrzałym tonem poucza, mimo iż przyznało mu się rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Nie kolego...to nie jest oferta handlowa a Ty uczestniczysz w życiu społeczności.Giełda ma za zadanie migrację sprzętu pośród astrospołeczności. Ty zdecydowanie wypaczyłeś rzeczywistość - nazywając coś tym czym nie jest. I do tego jeszcze w sposób bezkrytyczny wobec własnej niewiedzy obstajesz przy swojej racji.

Wszystko jest dobrze gdy.. ktoś się pomyli, sprostuje i jest Ok. Schody zaczynają się dopiero gdy prawdę przysłaniasz własną ambicją. A racjonalne argumenty chcesz zakrzyczeć, by wyjść z twarzą z opresji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Używasz mocnych słów "wypaczyłeś rzeczywistość". Ale czy adekwatnych do sytuacji? W pierwszej odpowiedzi napisałem wyraźnie, że się zasugerowałem innymi wątkami stąd tak nazwałem te okulary. W kolejnym dopisałem, że "SUPER" podziałało również nam mnie. Czy nie jesteś na tyle domyślny, by z tego wnioskować, że przyznałem Ci rację? Potem znalazłem na Astro-forum informację, że okulary SUPER to RKE. Ktoś mógł się mylić. Możesz mieć rację, ze to jednak kellnery. Twój atak byłby uzasadniony tylko wtedy gdybyś miał okazję kiedyś porównać któryś z wymienionych okularów SUPER z odpowiadającym mu ogniskową plosslem. Nie napisałeś nigdzie, że tak było. Cały czas sugerujesz, że jest między nimi wielka różnica i o nią zawzięcie walczysz. Czy jednak porównywałeś je jeden po drugim w wyciągu? Moim zdaniem zarówno kellner jak i plossl to najniższa półka i nie ma sensu się tak bardzo czepiać jak Ty to uczyniłeś. Może ktoś kto porównywał plossla 10/20mm z kellnerem SUPER 10/20 się wypowie to będziemy wiedzieć czy różnica jest warta tej dyskusji.

Nigdzie się nie zasłaniałem, od początku przyznałem się do pomyłki. Dlaczego wmawiasz mi coś czego nie zrobiłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Dla tych co się zdążyli pogubić:

 

- okulary Super 10 i 20 to kellnery o szerokim jak na nie polu - 52*, czyli tyle co plossle - 50*,

- okulary Super 10 i 20 dają obrazy prawie identyczne jak plossle (przynajmniej wg opinii użytkownika jimix dla Super 10),

- za 100 zł można mieć 3 okulary na dobry początek, które z powodzeniem służyły mi przez kilka lat, a po jakimś czasie zainwestować w wielokrotnie droższe w porównaniu do proponowanej ceny okulary z wyższej półki,

- używałem okularów Super myśląc, że to plossle, co w połączeniu z tytułami podobnych ofert sprawiło, że tak je nazwałem,

- było to niezamierzone działanie.

 

Na koniec jeszcze raz kluczowa opinia jimixa o SUPER 10:

"Porównywałem go wiele razy z Soligorem Plossl 9 na Saturnie gdzie dawał bardzo dobry obraz, chyba bardziej ostry niż Soligor, ale o innej charakterystyce bardzo chłodny przypominający ortho. Także nie widziałem różnicy w powiększeniu ani polu obu okularów mimo różnicy ogniskowych 9 i 10."

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba kompletnie zielona w tych tematach chcialbym zwrocic uwage moderatorow (jesli takowi sa) na prawo do rzetelnej informacji

jesli cos jest kellnerem a nie plosslem to chcialbym zeby to bylo powiedziane zgodnie z prawda

jesli ktos sie pomylił, to winny jest sprostowanie, iz sa to kellnery (dalej moze juz pisac o swoich odczuciach podczas patrzenia przez te okularki)

i w zasadzie na tym powiino sie to skonczyc

dalsze dywagacje i sprzeczki sa w mojej opini niepotrzebne

tak wiec Panie Arku P po 3 poscie w tym watku powinien Pan napisac sprostowanie a nie tlumaczyc sie, ze nikogo Pan nie chciał w bład wprowadzic

doprawdy nie widze kiedy ktos sugerował celowe wprowadzanie w bład

 

PS: jesli w pierwszym zdaniu nie mam racji to ten dział forum mozna spokojnie zamknac, badz zrobic przekierowanie na allegro

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

W 3. poście napisałem wyraźnie że zasugerowałem się innymi postami. Co potwierdzało słowa ignisdei. Nie zaprzeczyłem jego słowom. Skoro napisałem, że nikogo nie chciałem wprowadzić w błąd, to chyba jest w tym też jakaś autokrytyka i przyznanie do błędu. Dopisałem jeszce, że sam się zasugerowałem słowem SUPER. Rozumiem, że dla niektórych osób to wszystko było niewystarczające. Dla tych co mieli problem z interpretacją napisałem już wyżej w punktach to, co mogło komuś umknąć między wierszami. Następnym razem będę bardziej precyzyjny. Niepotrzebnie traciłem czas na wyjaśnianie, że szukanie różnic między okularami super a plossl to porównywanie jabłek z gruszkami. W tym przypadku to raczej porównywanie dwóch najtańszych rodzajów jakiegoś produktu w dyskoncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież w pierwszym poście są fotki okularów (co moim skromnym zdaniem wystarczy) i ktoś kto będzie chciał je kupić, prędzej czy później znajdzie tu, lub u posiadaczy takowych, lub gdzieś indziej w necie info odnośnie typu tych okularków na podstawie napisu na obudowie. Nie rozumiem po co ta cała dyskusja. Nie każecie chyba Arkowi_P rozbierać ich na tajle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
No ale przecież w pierwszym poście są fotki okularów (co moim skromnym zdaniem wystarczy) i ktoś kto będzie chciał je kupić, prędzej czy później znajdzie tu, lub u posiadaczy takowych, lub gdzieś indziej w necie info odnośnie typu tych okularków na podstawie napisu na obudowie. Nie rozumiem po co ta cała dyskusja. Nie każecie chyba Arkowi_P rozbierać ich na tajle :)

Pomyślałem że nie będę zabierał więcej głosu w tym temacie Arek sprostował sprawę, cena jest ok.

Ale Twój post mnie normalnie zdezintegrował. :Boink:

A co jeśli użytkownik właśnie zaczyna przygodę z astronomią i kompletuje tani zestaw np. synta 130/900 , astro3 i szuka pod niego okularów. Myślisz, że przedtem widział kellnera albo plossla ?

A jak by wstawił, nie wiem...np. fotę wyciskarki stomatologicznej i napisał, że to wyciąg okularowy to gość z pewnością by łyknął. Kto kupuje okulary za 40 zł?? Ludzie zaczynający podróż, którzy po pierwszym szoku: że dobry okular kosztuje tyle ile cały teleskop z montażem szukają tanich substytutów by zacząć przygodę z astro, by już zacząć obserwować mają bawic sie zgaduj zgadula? Co to za okular? To może wstawić fotę "sprzedam taki okular"? Szerszych informacji udzieli dr. Googl :D

Po wrzuceniu do przeglądarki słowa okular pojawi się masa erfli, plosslów, kellnerów, lantanów, huygensów i ramsdenów, mikroskopowych, naglerów, ortosów hybryd i Bóg jeden wie czego jeszcze...

Fotka ma informować o faktycznym stanie przedmiotu a nie zmuszać kupującego do poszukiwań internetowych.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojce! :szczerbaty: Proszę się nie kłócić! Wszystko można normalnie wyjaśnić.

 

1. Czy ktoś to moderuje? Sami moderujemy. Ty też możesz. Jak jest źle, to dajesz minusa, a jak dobrze, to dajesz plusa :)

2. Skoro sprzedawane są kellnery, to trzeba napisać, że są to kellnery i już. Nie ważne, jakie dają obrazy. Jak sprzedajemy samochód, to nie ma po co tłumaczyć jak fajnie jeździ i jak mało pali, tylko podać markę, rocznik, przebieg itp. Fakty.

3. Różnica w obrazie jest. Widoczna. Ale może rzeczywiście nie dla początkującego.

4. Na pewno ma 52°? A nie 47-48?

5. Nie czepiamy się. Rozumiemy, że się pomyliłeś, że źle się zasugerowałeś, ale postaraj się nas zrozumieć ... patrz pkt. 2

6. Igni, nie męcz Arka :P

 

pozdrawiam

peace!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
4. Na pewno ma 52°? A nie 47-48?

 

Tylko do tego punktu wtrącę słowo .. to rzeczywiście szerokokątne kellnery o deklarowanym polu 52°, polem zatem odpowiadają syncianemu plosslowi..... o polu deklarowanym 52°. Niestety powalają sporą dystorsją szczególnie w teleskopach z małym F.

Takie fajne okularki wkładają w lornetek z pryzmatami Bk-7 i monstrualnym pociemnieniem brzegowym. :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Gdyby nie chodziło o czepianie to ignisdei napisałby do mnie na priva z tą uwagą i prośbą o sprostowanie by nie wprowadzać użytkowników w błąd. Zamiast tego popisał się i rozpoczął dyskusję, która była stratą czasu. Gdyby napisał na prv od razu bym sam zamieścił sprostowanie. Stało się inaczej. Ignisdei sam sprostował publicznie, po czym nie zrozumiał mojej wypowiedzi a ja trochę jego. Mógł przynajmniej napisać, że czepia się dalej bo nie napisałem wprost że ma rację i że są to kellnery. Gdyby napisał na prv. wątek skończyłby się na moim sprostowaniu bo wtedy ja zamieściłbym informację o tym że są to kellnery. Gdyby można było edytować posty byłoby jeszcze prościej.

 

>4. Na pewno ma 52°? A nie 47-48?

 

Po co było to pytanie? Ignisdei w tym samym wątku to napisał wcześniej. To jest typowe czepianie, bo nawet gdyby było tak jak piszesz (a nie jest) to 4* nie robi na pewno różnicy początkującym użytkownikom.

 

>Nie ważne, jakie dają obrazy. Jak sprzedajemy samochód, to nie ma po co tłumaczyć jak fajnie jeździ i jak mało pali, tylko podać markę, rocznik, przebieg itp. Fakty.

 

Początkujący astroamatorzy bardziej są zainteresowani obrazami niż rodzajem okularu, który nic im nie mówi. Jeśli dla Ciebie nie ważne jakie okular daje obrazy to ok, ale Ty pewnie masz wiedzę o tym jakie okulary dają jakie obrazy, a skoro tak bardzo dbacie o początkujących to pozwólcie by się dowiedzieli o obrazach, co moim zdaniem ma dla nich znaczenie zasadnicze.

 

Nie mam ochoty z Wami dalej gadać. Taką postawą zrażacie ludzi do forum. Mnie na pewno. Wydaje Wam się, że jak wiecie więcej od innych to możecie się popisywać i dyskredytować publicznie innych.

 

Efekt jest taki, że choć okulary są warte tej ceny nikt ich nie kupi, choć mogłyby komuś z powodzeniem służyć. Będą sobie leżeć na półce a ja będę z niesmakiem wspominać próbę ich sprzedania na tym forum.

 

I jeszcze jedno, skoro te okulary za 33zł/sztuka "powalają sporą dystorsją" a montowane w lornetkach dają "monstrualne pociemnienie brzegowe" to może warto by napisać, że jeśli chce się kupić okulary, które są wolne od tych wad to trzeba zapłacić za nie co najmniej 10 razy tyle. Tak dla uczciwości wypowiedzi. A najlepiej to zacznijcie dopisywać we wszystkich wątkach jakie są wady sprzedawanych sprzętów.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie chciałem się czepiać. Z mojej perspektywy to nie jest czepianie, tylko potrzeba uściślenia pewnych rzeczy. Z Twojej perspektywy jest to czepianie - rozumiem Cię. Tak to może wyglądać.

Nie martw się, ktoś kto będzie chętny, to kupi. Przynajmniej podbiliśmy Ci mocno "oglądalność" ;)

W ramach porozumienia, gdybyś chciał, to za jakiś czas mogę sam wystawić ogłoszenie o sprzedaży tych okularów z wszystkimi informacjami, jakie to one nie są kellnery :) I, że sprzedaję w ramach przeprosin, że przyczyniłem się swoją dociekliwością do unieatrakcyjnienia Twojej oferty i zdyskredytowania Ciebie.

pozdrawiam.

 

P.s: Ta 20stka jest niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Jutro wystawię tubę optyczną newtona firmy Takahashi 130/900 jest w kolorze niebieskim z takim rysunkiem galaktyki spiralnej.. pod spodem jakiś znaczek ..brzmi trochę jak nazwisko głównego bohatera z filmu Gwiezdne Wojny. To chyba wybieg marketingowy - taki outscoolowy design. Położony jest na takim fajnym czarnym montażu EM200....no wiecie jest czarny wazy z 6 kilo ma prowadzenie na jedną oś i aluminiowy statyw. Z boku wychodzi taki biały kabelek na pięć pin i ma pilota z napisem SINGLE AXIS DRIVE z prędkościami x 2 i x 4 to na 100% EM200.

Można spokojnie powiesić na moncie 10kg i focić 10min ekspozycje bez guidingu

Jak macie jakieś obiekcje to tylko na PW..........Ciiiiiii między nami jest tu malutka nieścisłość ale nikt się nie może dowiedzieć.

Jak przejdzie ......to inni będą mogli sprzedać Opticona 114/900 jako vixena albo Spinor Optics jako Celestrona

 

Może ktoś zaprzeczy??

 

Jak gość zaprzeczy to go zjadę na forum.. i napisze miodny tekst, że mi interes psuje.

A inni będą się płaszczyć i przepraszać by tylko na forum nie podpaść...Nie ujść za mąciciela i karmy nie stracić.

 

Kurde.. gdybym nie rozdmuchał tej sprawy wiecie ilu ludzi kupiło by ten "kellnerowy rarytas" w czasie późniejszym jako plossla z zadowoloną miną, że oto taka okazja mnie spotkała. Stworzył by się precedens.

Ludzie przecież nie można pisać bzdur a potem dorabiać do tego ideologii.

A gdy ktoś zwróci uwagę ustawiać polityki w stylu: ma rację a jednak nie ma.

 

 

Teraz możecie minusować....

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...Verguetung.html

 

i po co te uszczypliwości? nawet nie będę pisał jak to znalazłem bo dla chcącego nic trudnego :szczerbaty:

PS. Ignis, sorry ale to co napisałeś to już jest kabaret, i na pewno najmniej będzie się śmiał Arek bo o ile się nie mylę :szczerbaty: to "parodia" jego oferty. Ehh... pozdrawiam :D

 

ja jestem ogólnie mówiąc początkujący i jakbym coś kupował to się najpierw dowiem co to jest i czy na pewno to jest to co w opisie, sam się Ciebie radziłem Ignis w sprawie okularów i jestem wdzięczny za porady.

producenci nazywają okulary np Super Plossl a one są w rzeczywistości zwykłymi Plosslami, w przypadku tych jest inaczej a Arek mógł się po prostu pomylić, ot co :)

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

dajmy teraz szansę tym, którzy chcą napisać jakieś kilka słów, typu rezerwuję, kupuję itp banalne ;) odpowiedzi w wątku.

Sprawy nie ma co ciągnąć dalej, wg mnie dobrze, że Ignis sprostował na forum, Arek_P przyznał się do nieświadomego wprowadzenia w błąd (wynikłego z jego stanu wiedzy), wg mnie wszystko już zostało wyjaśnione. Skoro dział "sprzedam" ma służyc migracji sprzętu, to dobrze się czegoś o nim dowiedzieć - dlatego uważam, że dyskusja - choć nieco zbyt gorąca - coś pozytywnego jednak wniosła. A skoro się wyjaśniło - patrz zdanie nr 1.

 

pozdrawiam

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.