Skocz do zawartości

Zepsute tylne lusterko wtórne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam 300D i wczoraj ni z tą ni zowąd jedno zdjęcie wyszło dobrze drugie zostało naświetlone do połowy (no i każde kojne też) po zdjęciu obiektywu okazało się że migawka działa OK ale nie podnosi się tyle lusterko (przednie to które odbija d o wizjera działa ok ale to które odbija do układu AF wis i zasłania matryce) po otwarciu wypadła sprężynka z prawej strony i malutki plastikowy trzpień.

Co do diagnozy to znalazłem na necie:

http://www.lotek.nu/misc/EOS_300D_sub-mirror_repair/

i mam dokładnie to samo.

 

Czy ktoś miał już taki przypadek? jeśli tak to czy wchodzi w grę naprawa tylko na żytniej w warszawie czy może znacie jakiś serwis pogwarancyjny w Krakowie i ile zapłaciliście za naprawę.

 

A jeśli nie serwis to czy toś próbował to naprawić wg przepisu na wyżej zamieszczonej stronie?

 

pozdrówka

damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż pewnie złamał Ci się wodzik tegoż lusterka, taki plastikowy bolec. Można to samemu naprawić. Ja tak zrobiłem w niedawno kupionym EOSie 300D i działa :banan:TU masz link do takiego krótkiego przewodnika jak to zrobić. Jest w sieci bardziej dokładny opis ale nie mogę go w tej chwili znaleźć, jak wrócę do domu to wrzucę go tutaj ale to dopiero około 17. Może ktoś będzie szybszy.

Ups nie doczytałem do końca Twego posta widzę że Ty już to znalazłeś :Boink: Ja właśnie wg tego opisu naprawiałem swojego EOSa sprawa jest dość prosta, trzeba po prostu uważać na kabelki itp

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do diagnozy to znalazłem na necie:

http://www.lotek.nu/misc/EOS_300D_sub-mirror_repair/

i mam dokładnie to samo.

 

Niezła sekcja zwłok :blink: , dla ludzi o mocnych nerwach i tych co potrafią te puzzle potem złożyć w działający aparat...

Ciekawe ile serwis sobie winszuje za taką naprawę ?

powodzenia.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też chyba się wezmę za naprawę we własnym zakresie,

jedyny problem to ta sprężynką po prawej stronie (np na tym zdjęciu: http://www.lotek.nu/misc/EOS_300D_sub-mirr...irror_stuck.JPG)...

czy ktoś mógłby mi napisać jak ona powinna być tam zamontowana ewentualnie posłać jakieś fotki z których można by to wydedukować

 

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też chyba się wezmę za naprawę we własnym zakresie,

jedyny problem to ta sprężynką po prawej stronie (np na tym zdjęciu: http://www.lotek.nu/misc/EOS_300D_sub-mirr...irror_stuck.JPG)...

czy ktoś mógłby mi napisać jak ona powinna być tam zamontowana ewentualnie posłać jakieś fotki z których można by to wydedukować

 

pozdrówka

 

Jaka sprężynka, tam nie ma żadnej sprężynki, przeanalizuj jeszcze raz ten "poradnik", no chyba że w Twoim przypadku nawaliło coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka sprężynka, tam nie ma żadnej sprężynki, przeanalizuj jeszcze raz ten "poradnik", no chyba że w Twoim przypadku nawaliło coś innego.

 

ta sprężynka :)

 

05_Folding_up.JPG

 

jak na razie włożyłem ją w jedyny (wg mnie) pasujący sposób jakby ktoś mógł to proszę o fotkę wnętrza aparatu z opuszczonym lusterkiem wtórnym

Edytowane przez damian.j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd Ci ta sprężynka wypadła, u mnie wyłamany był ten mały bolec, który odpowiadał za podnoszenie lustra od AF. Zajrzałem do wnętrza korpusu i przy lusterkach jakoś nie mogę się dopatrzeć takich elementów. Dorzucam fotkę jak to u mnie wygląda, niestety nie da się zrobić z opuszczonym samym lusterkiem od AF.

DSC_0300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm zacząłem się mocno zastanawiać, czy w moim aparacie czegoś nie brakuje tzn tej sprężynki. Powiedz mi czy bez niej lustro główne podnosiło Ci się do góry po naciśnięciu spustu migawki? U mnie w tej chwili po naciśnięciu spustu, lusterko od AF podnosi się ładnie razem z głównym. Kurcze nie mam obiektywu z AF żeby sprawdzić czy wszystko poprawnie działa. Zaraz się okaże, że moja radość była przedwczesna :angry: Z drugiej strony ten Canon miał mi służyć przede wszystkim do astrofoto a więc autofocus jest mi zbędny przy pracy z teleskopem i obiektywami manualnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm zacząłem się mocno zastanawiać, czy w moim aparacie czegoś nie brakuje tzn tej sprężynki. Powiedz mi czy bez niej lustro główne podnosiło Ci się do góry po naciśnięciu spustu migawki? U mnie w tej chwili po naciśnięciu spustu, lusterko od AF podnosi się ładnie razem z głównym. Kurcze nie mam obiektywu z AF żeby sprawdzić czy wszystko poprawnie działa. Zaraz się okaże, że moja radość była przedwczesna :angry: Z drugiej strony ten Canon miał mi służyć przede wszystkim do astrofoto a więc autofocus jest mi zbędny przy pracy z teleskopem i obiektywami manualnymi.

 

bez niej lusterko główne się podnosiło ale AF wisiało sobie swobodnie, choć to wina raczej bolca, ciężko stwierdzić w którym momencie ta sprężynka mi spadła, wydaj mi się ze już po oberwaniu bolca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak:lusterko glowne na czas trwania ekspozycji (czyli po nacisnieciu spustu migawki)podnosi sie wraz z lusterkiem od AF.I tak ma byc co chyba jest jasne z jakich powodow.Jak pewnie tez jest wiadomo lusterko glowne w miejscu gdzie znajduje sie za nim to od AF jest polprzepuszczalne tak, aby obraz po odbiciu od mniejszego lusterka (nazywanego tutaj lusterkiem od AF)mogl padac na czujniki AF.W profesjonalnych EOS serii 1 lusterka glowne sa na calej powierzchni polprzepuszczalne ale to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lusterka AF, to działa tak samo dobrze bez sprężynki jak i z nią, nie wiem poco ona tam jest.

 

Co do bolca to właśnie przed chwilą skończyłem składać aparat i wszystko działa bez problemowo :D :D

naprawiłem go zgodnie z przytaczanym już wyżej przepisem,

więc gdyby ktoś miał taki sam kłopot z przyjemnością mogę pomóc

 

pozdrówka

damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.