Jump to content

Zapraszamy na publiczny pokaz nieba w Lęborku


Piotr P
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich miłośników astronomii :rolleyes: i zapraszam na organizowany w Lęborku w ramach obchodów MRA 2009, publiczny pokaz nieba w dniu 2 czerwca 2009r. (wtorek).

Pokaz odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych przy ul. Marcinkowskiego 1.

Impreza rozpocznie się o godz. 20:30 w wielkiej sali audiowizualnej (ok. 150 miejsc) prezentacją multimedialną przygotowaną i zaprezentowaną przez kmdr ppor. Dariusza Żołnieruka z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (El_Capitano).

Tematem prezentacji będzie "Czerwcowe niebo nad Lęborkiem".

Po prezentacji zebrana publiczność przejdzie na boisko szkolne, gdzie rozstawiony będzie sprzęt obserwacyjny i rozpoczną się obserwacje Księżyca znajdującego się w 2 dniu po I kwadrze, Saturna z zanikającymi pierścieniami (rzadkie zjawisko!) i jaśniejszych obiektów niebieskich.

Całość zakończy się prawdopodobnie ok. godz. 22:30 - 23:00.

W przypadku braku warunków do obserwacji, zaprezentowane będą filmy popularno-naukowe o tematyce astronomicznej, oraz zapoznanie publiczności ze sprzętem do obserwacji astronomicznych.

W Lęborku mamy w dyspozycji 5-6 teleskopów.

Jeśli ktoś może, niech przywiezie swój sprzęt obserwacyjny, bo spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców miasta i okolic.

Na imprezie pojawią się lokalne media, które wcześniej ją nagłośnią.

Mamy zamiar zaprosić Burmistrza Lęborka, który jest miłośnikiem astronomii, choć z racji pełnionego urzędu ma teraz mało czasu na to hobby.

Jutro podam przepis jak dojechać na imprezę.

Do zobaczenia 2 czerwca w Lęborku !!! :banan:

 

Organizatorzy:

Piotr P,

Geograf40 (Romulus67),

Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku,

Zespół Szkół nr 3 w Lęborku.

Link to comment
Share on other sites

Witam! Przedstawiam dziś, jak dojechać na pokaz:

Jadąc obwodnicą Lęborka dojeżdżamy do jedynego ronda.

Jadąc od strony Gdyni na rondzie skręcamy w prawo (na Łebę).

post-3574-1242588467_thumb.jpg

 

Jadąc od strony Słupska objeżdżamy 3/4 ronda (też na Łebę).

post-3574-1242588673_thumb.jpg

 

Jedziemy prosto i wjeżdżamy do tunelu

post-3574-1242588775_thumb.jpg

 

Za tunelem jedziemy prosto, a potem skręcamy w drugą ulicę w prawo (ul. Węgrzynowicza - na zdjęciu wyjeżdża z niej czerwony samochód)

post-3574-1242588888_thumb.jpg

 

 

Jedziemy prosto przez skrzyżowanie z ul. Targową (uwaga na znak STOP)

post-3574-1242589030_thumb.jpg

 

Za skrzyżowaniem widać już szkołę (gmach z czerwonej cegły), przed nią skręcamy w ulicę w lewo (ul. Marcinkowskiego)

post-3574-1242589236_thumb.jpg

 

Można zaparkować po prawej stronie ulicy, lub na nieutwardzonym parkingu po lewej stronie (na zdjęciu stoją na nim dwa samochody).

I jesteśmy na miejscu :banan: .

Link to comment
Share on other sites

Witam! :rolleyes: Samochody ze sprzętem będą mogły wjechać na miejsce obserwacji.

 

Podam jeszcze współrzędne geograficzne miejsca obserwacji (przydatne dla posiadaczy nawigacji samochodowej, systemów GoTo i chcących obejrzeć to miejsce na zdjęciach satelitarnych):

 

54o 32' 30" N

 

17o 45' 12" E

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Witam !!! :D Jesteśmy w połowie imprezy. Wczoraj odbyła się piękna i zajmująca prezentacja multimedialna przedstawiona przez Darka Żołnieruka, następnie odbyła się prezentacja sprzętu astro na boisku szkolnym (chmury przeszkodziły w obserwacjach - jak to przeważnie bywa na takich imprezach planowanych z dużym wyprzedzeniem). Publika była lekko zawiedziona brakiem możliwości obserwacji Księżyca i Saturna, o których była mowa na prezentacji. W związku z tym wpadłem na pomysł, aby obserwacje przeprowadzić w najbliższym możliwym terminie. Poprosiłem ludzi o podanie swoich namiarów. Dziś w okolicy godz. 13:00 okazało się, że dzisiejszy wieczór będzie w miarę pogodny, więc powiadomiłem zainteresowanych, że spotykamy się o 21:30 koło basenu. Jak dobrze pójdzie to impreza będzie zaliczona do bardzo udanych (program zrealizowany w 100% i ludzie usatysfakcjonowani). Relację z całej imprezy postaramy się jak najprędzej umieścić w nowym wątku. :rolleyes: Dodam jeszcze, że imprezę zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Lęborka i była lokalna telewizja "Kanał 6", przez co wzrosła znacznie ranga tej imprezy. :D

Link to comment
Share on other sites

Witam,

miałam już okazję nie raz posłuchać wykładu P. Darka Żołnieruka w Gdyni w Akademii Marynarki Wojennej i przyznam, że brak pogody również został zrekompensowany ciekawymi informacjami, które zapodał. Wiadomości były okraszone prezentacjami multimedialnymi, filmami, programami o tematyce astronomicznej i dzięki "słownej instrukcji" lepiej przez to zostały przyswojone.

Widać, że i Wam się spodobało.

 

Dla tzw. pierwszaków te informacje i opowieści z ust osoby kompetentnej - to wielki skarb, który procentuje i jeszcze bardziej zapala "nowych" do zainteresowania się tą tematyką. Ci bardziej doświadczeni tą wiedzę pewnie posiadają, ale i tak z przyjemnością słuchają, bo jest profesjonalnie podana.

 

 

Żałuję, że nie mogłam być z Wami.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.