Skocz do zawartości

poniedziałek wieczorem - Encke ustrzelony!!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Hop, hop, komeciarze!! :salu:

dzis wieczorem, o 18: 45 namierzyłem wreszcie komete Encke!

Pojechałem za Łódż na zachód, wziąłem ze sobą MTO i oriona 20x80 i do roboty. Seeing przyzwoity (epsolony lutni rozdzielają sie MTO bez problemu). Na początku nic (to znaczy Enckego) nie widziałem. Wiadomo - brak adaptacji oka. po 15-tu minutach. JEST!! :lol::lol:

Najpierw w MTO z okularem 40mm Soligora, potem również w lornetce. :Loveit:

 

potwierdził sie przy okazji prosty wniosek: nie ma to jak średnica. MTO nawet przy światłosile f/14 dobrze sobie poradził, lepiej niż typowo DS-owa lornetka.

Lusterko zenitalne 2 cale do genialny zakup do MTO :Ass: ze mnie, że go wczesniej nie kupiłem

 

Kometa jest wieksza niż przpuszczałem - porównywalna w średnicy z M57, ale baaardzo rozmyta....

 

No to za Enckego :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Kometa jest wieksza niż przpuszczałem - porównywalna w średnicy z M57, ale baaardzo rozmyta....

 

No to za Enckego :Beer:

 

W takim razie widziałeś tylko jej zgęszczenie centralne bo otoczkę (głowę) to ona ma rzędu 10 minut łuku :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że widziałem :shock: tylko zagęszczenie centralne....

Przy tej światłosile.... :roll: z Łodzi :roll: ...

Przyjedź Janusz do Łodzi, to "zaznasz" naszego powietrza...

Albo Ci kiedyś do firmy w słoiku przywiozę. Padniesz.... :cry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem kometę Enckego dwa dni temu. Obserwowałem z miasta, przy przejrzystości powietrza powyżej 5 mag. (w zenicie). Przez lornetkę 26x70 komety nie dostrzegłem. Ponieważ była ładna pogoda założyłem na statyw moją Syntę 200/1000 i dopiero przez nią wypatrzyłem kometę. Widziałem ją bardzo słabo, jako rozmytą mgiełkę o średnicy około 5'. Po rozogniskowaniu pobliskich gwiazd do tej średnicy oceniłem jasność komety na 8,7 mag. DC oceniam na 1.

Niestety wszystkie te wyniki mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości. Pod bardzo ciemnym niebem na pewno widać znacznie więcej.

 

Mam jednak pewne porównanie. Kometę T7 w podobnych miejskich warunkach widziałem, gdy miała jasność 10,5 mag. Kometę Enckego dopiero teraz jak ma zapewne około 8 mag.

Dodam jeszcze, że obserwowałem stosując powiększenie 50x, a w rejonie komety widziałem gwiazdki o jasności do 12 mag.

 

A więc bardzo duże znaczenie przy obserwacji tej komety będzie miało ciemne niebo i przejrzystość powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.