Skocz do zawartości

AZ3 i SK804 - jak połączyć


Tomi

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zakupiłem refraktorek Synty 80/400, który chciałem powiesić na posiadanym przeze mnie montażu AZ3. Jednakże pojawił się problem z połączeniem montażu z teleskopem. W sprzedawanym w DO zestawie tuba jest przymocowana do montażu przy pomocy mocowania Piggyback, którego niestety nie mam.

 

Wiem, że jest możliwość bezpośredniego zamocowania obejm do "szyny" montażu, jednak otwory w niej są zbyt oddalone i obejmy nie obejmują zbyt krótkiej tuby. Możecie coś doradzić?

 

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy jest możliwość zdjęcia odrośnika z SK804, czy jest on zamocowany na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służy do tego odpowiedni adapter, tak jak tutaj.

W tym wątku masz zdjęcie jak to wygląda w praktyce.

Odrośnik moim zdaniem jest raczej zamocowany na stałe. Na siłę nie próbowałem wyciągać, a wydaje mi się, że przednia soczewka jest zamocowana gdzieś w połowie długości "odrośnika".

 

Pozdrawiam

 

PS. Ale się kiełbasi wstawianie linków.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym przypadku to byłby mały strzał w stope, bo konstrukcja zrobi się mało sztywna i piętrowa. Powstanie taki spory stosik: adapter foto do AZ3, adapter obejmy-foto który ma Tomi, obejmy na tubie. Robi sie masakra.

Najprostszym rozwiazaniem byłoby zrobienie nowych otworów pod obejmy w samej głowicy AZ3, ale Tomi mowił mi już, że boczne występy profilu głowicy nie pozwalają na przykrecenie obejm w tym miejscu. Nie pamiętam dokładnie, ale to jest chyba coś podobnego, jak w głowicy mojej wersji EQ3-2 [tej gdzie nie ma jak wpiąć dovetaila]. Te występy schodza sie w kierunku środka tej płaskiej szyny-listwy montażowej na głowicy pod kątem ok. 45st., więc nie pozwalają na dociśniecie stopek obejm do szyny, bo te sa dość szerokie [2.5-3cm w tych pod tuby 130-200mm, które mam]]. Czy tak?

Moje pomysły:

1. Spróbuj Tomi przeprofilować te stopki obejm, ścinajac je po bokach pod takim kątem jak te wystepy w głowicy, wtedy wejda głebiej.

2. Drugi pomysł taki: weź zamiast oryginalnych śrub 1/4", którymi sie przykręca obejmy długie śruby M5 ze stożkowym łbem, wsadzone w otwory stopek obejm od środka. Potem przykrecasz to do listwy na nowych otworach o węższym rozstawie, ale między obejmy a listwę dajesz tulejki dystansowe [w formie przewierconego wałka srednicy takiej jak da sie wsadzić miezy te występy głowicy o wysokosci 0.5-1 cm. Wtedy stopki obejm nie będa zahaczać o te boczne elementy głowicy. Minusem tego drugiego rozwiązania jest to,że montaż trzeba będzie przenosić ze stale założonymi obejmami.

3. Z płaskownika Al grubości 0.5-1cm robisz listwę z 2 kompletami otworów: węższy rozstaw gwintowane M5, tu wkręcasz obejmy jak w wariancie 2. stożkowymi śrubami , drugi komplet otworów M5 rozstaw jak w głowicy AZ3 wkręcasz dowolne śruby M5 długie na tyle, by wystawały na druga stronę z zapasem pozwalającym na ich przełożenie przez otwory listwy głowicy montażu i przykręcenie nakrętek motylkowych. Zaletą tego rozwiazaniaa jest brak ingerencji w konstrukcję głowicy montażu i samych obejm, oraz możliwość zdejmowania obejm wraz z takim adapterem z montażu.

4. Mocowanie boczne. Bierzesz kawałek grubego katownika z Al. W jednym boku robisz na środku wycięcie, tak aby obejmował środkowa część głowicy montażu, a pozostawione końcówki sięgały do standardowych otworów mocujacych w głowicy. Przykręcasz to do głowicy na śruby. W drugim boku kątownika robisz otwory na żądany rozstaw obejm i przykręcasz je w tym miejscu. Tuba bedzie wisiec obok głowicy, przy okazji lepiej wyważając montaż w osi podniesienia. Mozna też oczywiście użyć 2 krótkich kawałków kątownika, to będzie mniej sztywne, za to nieco prostsze i mniej materiału.

Zrób może szkic z wymiarami głowicy tego AZ3 na kolejne piątkowe zebranie, przeprowadzimy projektowa burzę mózgów, narysuję Ci dokładnie te pomysły j. w.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzypu, Jarku dziękuję za pomoc. Raczej nie planowałem zakupu adaptera, bo może to być, tak jak napisał Jarek, mało sztywne rozwiązanie.

 

Najprostszym rozwiazaniem byłoby zrobienie nowych otworów pod obejmy w samej głowicy AZ3, ale Tomi mowił mi już, że boczne występy profilu głowicy nie pozwalają na przykrecenie obejm w tym miejscu. Nie pamiętam dokładnie, ale to jest chyba coś podobnego, jak w głowicy mojej wersji EQ3-2 [tej gdzie nie ma jak wpiąć dovetaila]. Te występy schodza sie w kierunku środka tej płaskiej szyny-listwy montażowej na głowicy pod kątem ok. 45st., więc nie pozwalają na dociśniecie stopek obejm do szyny, bo te sa dość szerokie [2.5-3cm w tych pod tuby 130-200mm, które mam]]. Czy tak?

 

Te występy są prostopadłe do płaskiej szyny i wystają nad nią ponad 1cm. Dopiero na ostatnich 3mm są wyprofilowane pod kątem 45st.

 

1. Spróbuj Tomi przeprofilować te stopki obejm, ścinajac je po bokach pod takim kątem jak te wystepy w głowicy, wtedy wejda głebiej.

 

Niestety stopki są zdecydowanie zbyt szerokie, aby je odpowiednio wyprofilować. Między występami jest ok. 3cm, zaś stopki obejm mają 1cm więcej.

 

Myślę, że zastosuję jeden z pozostałych wariantów.

 

Zrób może szkic z wymiarami głowicy tego AZ3 na kolejne piątkowe zebranie, przeprowadzimy projektowa burzę mózgów, narysuję Ci dokładnie te pomysły j. w.

 

Ok, postaram się.

 

Co do odrośnika jak najbardziej jest on zdejmowalny, jest wciśnięty na tubę, nie nakręcany, więc wystarczy odpowiednio mocno pociągnąć ;)

 

Próbowałem go zdjąć z użyciem dość dużej siły, ale nie chce oddzielić się od tuby. Chyba zrezygnuję z jego zdejmowania, bo nawet z odrośnikiem spokojnie mieści się do plecaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedawanym w DO zestawie tuba jest przymocowana do montażu przy pomocy mocowania Piggyback, którego niestety nie mam.

 

W czasie gdy ja kupowałem tubę to w przypadku zestawu z AZ3 był właśnie dokładany ten adapter o którym wspomniałem wyżej, niejako "fabrycznie".

 

Ale w tym przypadku to byłby mały strzał w stope, bo konstrukcja zrobi się mało sztywna i piętrowa. Powstanie taki spory stosik: adapter foto do AZ3, adapter obejmy-foto który ma Tomi, obejmy na tubie. Robi sie masakra.

 

Qrcze, za bardzo nie czaję co to za adapter obejmy - foto który ma Tomi. Rozumiem że chcesz posadzić na barana aparat fotograficzny ? Za dużo mi tu o jeden element.

Widzę że z Jarkiem się widujecie, więc jest on bardziej zaznajomiony z Twoim sprzętem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, za bardzo nie czaję co to za adapter obejmy - foto który ma Tomi. Rozumiem że chcesz posadzić na barana aparat fotograficzny ? Za dużo mi tu o jeden element.

Widzę że z Jarkiem się widujecie, więc jest on bardziej zaznajomiony z Twoim sprzętem.

Tak, widziłem toto, jest to po prostu stopka z 3-ma gwintami 1/4" pod statyw i z listwa z otworami pod zwykłe obejmy na tubę. Można to kupić opcjonalnie razem z SW 80/400 jako adapter do statywu foto -a może jest w komplecie? [ja mam inne 80/400, z własnym dovetailem z gwintem pod statyw, bez obejm].

Ten element bylby potrzebny, gdyby chciec łączyc tubę SW80/400 z AZ3 przy pomocy adaptera AZ3-foto, ktory podlinkowałeś. No i robi się niezła piramidka.

Troche martwi mnie to co Tomi pisze o tym wyprofilowaniu wystepów głowicy -wyglada to ciut gorzej, niż w moim EQ3-2. Jako podkładkę-adapter trzeba by użyć zatem kawałka Al o conajmniej centymetrowych przekrojach. Ale to nadal wykonalne, najlepiej wariant 3. Albo całkiem alternatywnie to boczne zawieszenie [w. 4.]. Tomi, bierz ołówek i parę kartek na zebranie :D

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.