Skocz do zawartości

QSI 583 WSG


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na relację na żywo z first lighta z mojej kamerki.

Dziś nic mi się nie zepsuło w obserwatorium i wszystko (odpukać) działa prawidłowo.

Ustawiłem montaż, fokus, gajder, nic sie nie zepsuło...

 

Naświetla się pierwsza klatka...

JustBefore.jpg

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no super! wygląda świetnie :)

a mógłbyś pokazać pełną klatkę tego wiatraczka?

i jeśli można, dość dziwnie wygląda u Ciebie obraz gwiazdki guidującej, że nie jest okragła, może spróbuj wybrać inną, bo ta może być podwójna, albo ją trochę jeszcze rozostrzyć, powienieneś mieć jeszcze lepszy tracking, możesz też kliknąć na zdjęciu autoguidera prawą mychą i zaznaczyć "Crosshair", może Ci się przyda taki krzyż celowniczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no super! wygląda świetnie :)

a mógłbyś pokazać pełną klatkę tego wiatraczka?

i jeśli można, dość dziwnie wygląda u Ciebie obraz gwiazdki guidującej, że nie jest okragła, może spróbuj wybrać inną, bo ta może być podwójna, albo ją trochę jeszcze rozostrzyć, powienieneś mieć jeszcze lepszy tracking, możesz też kliknąć na zdjęciu autoguidera prawą mychą i zaznaczyć "Crosshair", może Ci się przyda taki krzyż celowniczy

 

No właśnie nie wiem z czego to wynika. Nie jest to chyba błąd trackingu bo korekcje nie są duże, montaż wygląda, że prowadzi znośnie.

To moja pierwsza sesja guide tą kamerką, lecę na domyślnych ustawieniach maxima.

A może to kwestia braku korekcji pola? Bo przecież chip jest kawałek od środka. Ale żeby aż tak bardzo? też mi sie nie chce wierzyć.

Tak czy owak gwiazdka ma pojechanie na większości klatek.

 

Pełna klatka z głownej kamery będzie za moment.

Zaraz mi się 5 klatek wypali więc zarzuce jedną i stacka.

Dwie juz zwaliłem sobie wchodząc do obserwatorium :) Trójnóg na podłodze to rozwiązanie wybitnie niepopisowe.

 

Stay tuned ...

 

 

... I jesteśmy.

Łącznie 2.5h materiału (15 x 600) z simple dark calibration.

Dla porównania surowa klatka i stack zestretchowany i lekko wyrównany.

Widać sporo syfów na matrycy - zastanawiam się czy flat starczy, czy zdmuchiwać je jakoś?

 

Jutro poczęstuję FITsami.

Raw_str.jpg

Stack_str.jpg

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ty syfy widzisz na matrycy? Ja widzę, że jest czysta jak pupa niemowlaka. Jeżeli zaś myślisz o tych czarnych paropikselowych dziurach, to nie są syfy, a cosmic ray'e, które zarejestrowały ci się na darkach (zerknij sobie w darki, a zobaczysz białe "syfy").

 

Solution: żeby sobie łatwo z tym poradzić zrób min 10 darków, ale w maximie zmień sposób ich łączenia (setup kalibracji) na np. sigma clip.

 

Widzę też ugięcie wyciągu, albo trochę krzywo wsadziłeś kamerę. Poza tym, jak na pierwszy strzał to naprawdę respect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ladnie to wyglada

 

co do syfow mam pytanie: Adam rozumiem pisal o tych smoliscie czarnych malych kropkach gdzieniegdzie. a czym jest takie ciemnoszare kolko, przy samej dolnej krawedzi, w mniej wiecej 75% szerokosci kadru (czyli duzo blizej prawej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam!

 

Nie wiedziałem o tych cosmic rayach.

Jest jeszcze jedna opcja - tak jak pisałem całość poleciała na 'simple auto dark' czyli automatyczna kalibracja każdej klatki przed zapisaniem na podstawie jednego darka. Teraz dobrze już nie pamiętam, ale możliwe, że tego darka zrobiłem jeszcze na nieschłodznej kamerze. A zatem tam były białe kupki, które po schłodzeniu kamerki zniknęly i zjadają mi materiał.

 

Co do kamerki w wyciągu to tak jest - za sprawą przejściówki 2" która średnio leży w wyciągu.

Docelowo będzie flattener, więc nie przejmuje się tym.

 

No i warto pamiętać, że całość poszła bez filtra UV/IR, stąd miękkość i plackatość.

No i brakuje flata, ale może dziś doświecę i obrobię ten materiał porządniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.