Skocz do zawartości

Oznaczenia obiektów


search

Rekomendowane odpowiedzi

Ściągnąłem sobie plik użytkownika wimmer: "Obiekty dla teleskopów o małej aperturze" - bardzo pomocne. Tylko zastanawiam się, co znaczą oznaczenia obiektów, np.: NGC, IC, Cr, Mel, Stock? Od czego zależy rodzaj użytego oznaczenia czy indeksu (nie wiem, jak się to nazywa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem sobie plik użytkownika wimmer: "Obiekty dla teleskopów o małej aperturze" - bardzo pomocne. Tylko zastanawiam się, co znaczą oznaczenia obiektów, np.: NGC, IC, Cr, Mel, Stock? Od czego zależy rodzaj użytego oznaczenia czy indeksu (nie wiem, jak się to nazywa)?

Diablohero grzecznie pyta to mu się grzecznie odpowie:

 

Francuski astronom - łowca komet - Charles Messier (1730-1817) stworzył katalog obiektów które mogłyby się mylić mu z kometami. Chciał po prostu szybko wiedzieć czy obserwowana "mgiełka" to nowa kometa czy też obiekt który był tam "od zawsze". Stworzył listę takich mgiełek którą stopniowo rozszerzał, a po nim rozszerzali ją inni. Obecnie obejmuje ona 110 obiektów które należą do najróżniejszych form materii w kosmosie a charakteryzują się jedynie mglistym wyglądem (choć w tej grupie jest wiele obiektów które w najmniejszym teleskopie nie są żadnymi mgiełkami a np. gromadą gwiazd). Jeżeli spotkasz się z symbolem np. "M45" oznacza to 45. pozycję w katalogu Messiera (w tym przypadku gromadę gwiazd Plejady w gwiazdozbiorze Byka).

 

Pod koniec XIX wieku znano już tysiące mgławic - znacznie więcej niż zawierał katalog Messiera. Niejaki Dreyer postanowił stworzyć katalog wszystkich wówczas znanych mgławic i gromag. Nazwał go New General Catalogue (Nowy katalog ogólny). Zawierał on 7840 pozycji uszeregowanych w rektascencji. Potem w miarę odkrywania nowych mgławic stworzył jego uzupełnienie pod nazwą Index Catalogue. W sumie zawarto w nich ponad 13000 obiektów które opisujemy skrótami NGC lub IC. Katalog NGC/IC zawiera oczywiście wszystkie obiekty z katalogu Messiera z wyjątkiem M40 (gwiazdy podwójnej) i M45 (Plejad).

 

Podobnie panowie Melotte (Mel) Collinder (Cr), Stock tworzyli swoje własne katalogi (w tym przypadku gromad otwartych gwiazd) które zyskały popularność zwłaszcza w przypadku obiektów nie ujętych w NGC/IC. Tradycję tą kontynuuje Wimmer i może kiedyś będziemy używać symbolu Wim?

 

Teraz mając jakieś podstawy łatwiej ci będzie znaleść dodatkowe informacje o tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycję tą kontynuuje Wimmer i może kiedyś będziemy używać symbolu Wim?

 

 

Szczerze mówiąc, na początku naprawdę myślałem, że Tabela Wimmera to jakaś oficjalna tabela, coś w stylu Katalogu Messiera, dopóki nie zauważyłem, że to stworzył jeden z forumowiczów  :lol: Dzięki za odpowiedzi, jestem tu nowy, ale widać, że jesteście zgraną społecznością i chętną do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaaaa-cięęę :lol:

 

Kurcze, skoro w Stanach używają powszechnie Caldwella to może ja poszerzę swoją tabelę i kiedyś w przyszłości ludzie będą używać Wimmera

:ha:

Oczywiście żartuję. To tylko zestawienie łatwych i jasnych obiektów dla małych apertur, lornetek, czy dla początkujących obserwatorów. Nic wielkiego. Pewien rodzaj sitka, przez które przepuściłem różne obiekty. Każdy z nas może sobie zrobić własną tabelę. Np z najjaśniejszymi gromadami otwartymi i nazwać ją tabela Franka itp. ;)

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Wimmera na równi z Messierem :) Tabela leży sobie na pulpicie i służy do planowania wieczornych obserwacji. Trochę szkoda, że nie wszystkie obiekty są w zasięgu mojego bina, ale trudno się spodziewać, żeby powstał "Katalog obiektów widocznych gołym okiem" ;) No i okresy obserwacji faktycznie nie oznaczają, że coś będzie widać - ale o tym już była kiedyś mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt "Wim 21" - obiekt trochę na prawo od tego dziesięciopiętrowca w Centrum

Obiekt "Wim 41" - sąsiadka z bloku na przeciwko, mieszkająca na trzecim piętrze.... :lol: :lol: :lol:

A tak na poważnie, to kto wie wimmer.... Może cię uwiecznią w Panteonie astronomów (tych szkicujących na pewno :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość trus992

A możecie podać link do tej tabelki Wimmera bo miałem ją kiedyś na dysku ale musiałem wgrać nowy system i się usuneła.Bardzo bym był wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.