Skocz do zawartości

Pentax K20D


Szaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad kupnem Pentaxa K20D głownie z myślą o astrofotografii i zwykłej fotografii

Mam sporo sprzętu z M42 i do końca nie mogę się zdecydować

Czy ktoś coś wie o tym aparacie

Nowa matryca podobno ma małe szumy ale nadal nie wiem czy to znaczy ze ma małe z pentaxów czy wśród wszystkich aparatów w tej cenie

Mile widziane propozycje w cenie za nówkę z kitowym obiektywem do 3 tyś złoty

Nie Nikony bo denerwuje mnie dodatkowa soczewka do m42

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szaki,

używam Pentaxa K20D już ponad rok. Kilka refleksji negatywnych:

- AF nie jest demonem szybkości, szczególnie w kiepskich warunkach oświetleniowych potrafi się zgubić i ostrzy dość długo.

- Od ISO 800 pojawia się szum, który jest akceptowalny do ISO 1600.

- Nie da się wyłączyć odszumiania, w szczególności nie da się wyłączyć odejmowania dark frame'a. To oznacza że po 5 minutach ekspozycji zawsze będzie kolejne 5 na dark frame'a.

- Wstępne podnoszenie lustra tylko z 2s opóźnieniem.

- Zdjęcia seryjne 3.5 kl/s

- Ciężko o dobre szkła Pentax'a. Sigmy i Tamrony często trzeba odsyłać na kalibrację.

- Tryb LV jest okrojony (ale pozwala precyzyjnie ostrzyć ręcznie).

 

Trzeba mieć na względzie, że jestem wymagającym użytkownikiem :D

Za co lubię swój aparat?

 

- Zdjęcia seryjne 3.5 kl/s... Ale w trybie burst (AFAIR 1.6 MPix) 21 kl/s ;)

- Genialna współpraca z manualnymi szkłami. M42 wymaga bardzo nieskomplikowanego pierścienia, działa pomiar punktowy, centralnie ważony i potwierdzanie ostrości.

- Solidny, uszczelniony korpus (za to troszkę ciężkawy ;) )

- Pełna konfigurowalność.

- Górny wyświetlacz (w tych czasach to nie jest takie oczywiste).

- W dobrych warunkach AF jest naprawdę sprawny.

 

To jest naprawdę fajne body ale nie wiem czy do astrofoto nie lepsze będzie coś z Canona, który chyba lepiej radzi sobie z szumami. Do ogólnej fotografii, szczególnie jeżeli masz sprzęt M42, mogę ze spokojnym sumieniem polecić Pentax'a.

 

Jeżeli się nad nim zastanawiasz, popatrz też na Samsunga GX-20, który jest tym samym aparatem z dwiema chyba tylko różnicami:

- Nie pasuje grip BG-2

- Nie ma trybu burst (chyba nie ma, poza tym IMHO to niewielka strata ;) )

Samsung jest tańszy więc warto o nim pomyśleć. Musisz jednak podjąć decyzję, czy chcesz mieć na stałe odejmowanie dark frame'ów w body. Niby zawsze mniej roboty, jednak nie każdego stać na siedzenie 2x więcej czasu z powodu naświetlania darków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem szukać sobie aparatu myślałem własnie o Pentaxie k20d ale szperając znalazłem Samsunga GX-20 i chyba to bedzie mój wybór tylko

wszyscy trochę straszą tymi szumami a i dodatkowo gdzieś widziałem że samsung tak samo jak pentax ze szkłem M42 nie pokazuje drabinki od pomiaru światła

chyba jest tylko piknięcie jak myśli że jest ok

palindrom mam pytanie czy masz wgrany nowy flash do aparatu czy dzieki temu naprawdę widać różnice w mniejszym szumie

Mam też prośbę do canonowców jaki mozecie polecić aparat to 2,5 tysiąca złoty z kitem ? który będzie dobrze się spisywał z obiektywami M42? przedewszystkim manual

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem szukać sobie aparatu myślałem własnie o Pentaxie k20d ale szperając znalazłem Samsunga GX-20 i chyba to bedzie mój wybór tylko

wszyscy trochę straszą tymi szumami a i dodatkowo gdzieś widziałem że samsung tak samo jak pentax ze szkłem M42 nie pokazuje drabinki od pomiaru światła

chyba jest tylko piknięcie jak myśli że jest ok

palindrom mam pytanie czy masz wgrany nowy flash do aparatu czy dzieki temu naprawdę widać różnice w mniejszym szumie

 

Tylko czy odszumianie softem nawet sprawniejsze to taki cymes ? Czy nie lepiej kupić coś z mniej szumiącą matrycą zamiast odszumiać ?

 

Mam też prośbę do canonowców jaki mozecie polecić aparat to 2,5 tysiąca złoty z kitem ? który będzie dobrze się spisywał z obiektywami M42? przedewszystkim manual

 

Pozdro

 

Canon 40D troszkę przekroczy 2,5 tyś. , ale to bardzo dobry stosunek cena/jakość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny firmware nieznacznie poprawia pracę stabilizacji i (podobno) AF'u. Różnica nie jest jakaś uderzająca ;)

 

Zarówno Samsung jak i Pentax pokazują drabinkę ekspozycji, tylko trzeba włączyć podgląd głębi ostrości.

Wizjer jest całkiem spory ale i tak kupiłem powiększającą muszlę oczną (x1.2) oraz matówkę z mikrorastrem i klinem optycznym. Kolokwialnie rzecz ujmując - WYPAS :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.