Skocz do zawartości

Czy w tym roku zobaczymy Bootydy?


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Wybuchowy rój meteorów powrócił do łask obserwatorów w roku 1998, w 71 lat od ostatniego okresu wzmożonej aktywności (w latach 1916, 1921 i 1927). Przez pół doby 27 czerwca 1998 roku, obserwatorzy mogli podziwiać aktywność z tego roju na poziomie ZHR ~ 50-100. Przez kolejne lata uważnie obserwowano ten rój i wykonano obliczenia teoretyczne, wskazujące na możliwość wysokiej aktywności w roku 2003 i 2004. W roku 2003 nie zaobserwowano nic szczególnie interesującego. Natomiast w roku 2004 aktywność na poziomie ZHR = 30 +/- 10 była obserwowana już 23 czerwca (przez około 7 godzin), czyli aż trzy dni wcześniej niż się tego spodziewano!

 

JBO2004Jenniskens.jpg

 

Foto: Bootydy Czerwcowe zaobserowane techniką video w czerwcu 2004 roku - copyright: Leonid-MAC/NASA

 

Meteoroidy tego roju pochodzą z komety 7P/Pons-Winnecke o okresie obiegu 6.28 lat. Cząsteczki z jakimi spotyka się Ziemia podczas wybuchowych maksimów aktywności, znajdują się w rezonansie 2:1 z Jowiszem (i dlatego jest ich więcej). Obliczenia strumieni meteoroidowych Mikhail Maslova nie przewidują wystąpienia wybuchu aktywności roju w roku 2009.

 

Tymniemniej warto sprawdzać aktywność Bootydów Czerwcowych przez cały okres aktywności od 22 czerwca aż 2 lipca, aby być pewnym, że nie przegapimy niespodziewanego wybuchu. Obserwacje w tym okresie są na tyle krótkie, iż można sobie na nie pozwolić każdej nocy, a dodatkowo sprzyja Księżyc w dogodnej fazie. Niezależnie od okoliczności, zachęcam do wykonywania obserwacji ze szkicowaniem.

 

Nazwa roju: Bootydy Czerwcowe

Kod roju: JBO

Okres aktywności: 22 czerwca - 2 lipca

Maksimum: 27 czerwca, lamdba Słońca 95.7

Współrzędne radiantu: RA = 224 deg, DEC = +48 deg

Prędkość Vgeo meteorów: 18 km/s

Współczynnik masowy: 2.2

Aktywność w maksimum: zmienna, ZHR nawet > 100!

 

jbo.png

 

Rys. Mapka przedstawia pozycję radiantu Bootydów Czerwcowych na niebie.

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, jakieś 20 minut temu zobaczyłem dość jasny meteor przecinający niebo na granicy gwiazdozbiorów wężownika i węża. Był koloru seledynowego, jak na moje jeszcze nie wprawione oko w ocenianiu jasności takich zjawisk ok -5m. Czy to mógł być jeden z tych Bootydów?

pozdr

 

ale mam dziś fart, nie dość, że ten meteor to jeszcze przed chwilą nie mogąc spać wyjrzałem za okno co by zobaczyć jak się sprawy tam na górze mają, a tam co? otóż majestatycznie ISS wędruje po nieboskłonie idealnie nade mną. Super.

pozdro

Edytowane przez sg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jakieś 20 minut temu zobaczyłem dość jasny meteor przecinający niebo na granicy gwiazdozbiorów wężownika i węża. Był koloru seledynowego, jak na moje jeszcze nie wprawione oko w ocenianiu jasności takich zjawisk ok -5m. Czy to mógł być jeden z tych Bootydów?

pozdr

 

 

Witaj!

 

Botydy (VI) są wolne i czerwone (ale zdarza się że zostawia za sobą zieloną smugę - lub ślad) a jasność ich rzadko sięga takich jasności jak -5 mag.

Tutaj zadałbym pytanie - czy meteor był szybki? Czy raczej wolny?

Tak na szybko co mogę powiedzieć że bardziej kolor i jasność będzie odpowiadał Pegazydom które są aktywne na początku lipca.

Rój ten jest młodym rojem kometarnym więc jeszcze stosunkowo duże cząstki wpadające w atmosferę są większe co czyni że zjawiska są dość jasne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.