Skocz do zawartości

Zjawiska halo z Dalekiej Północy


kasia_b92

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w mojej miejscowości odbywała się Palinocka- impreza świętojańska. Wybierając się na nią, spojrzałam na niebo i zobaczyłam olśniewająco mocne prawe słońce poboczne:

post-12984-1245559655_thumb.jpg

A potem również lewe:

post-12984-1245559690_thumb.jpg

 

Nie zważając na wąski zasięg 'aparatu' i krzyki siostry, że ma dość tych moich chmurek i że 'mój mąż się ze mną zanudzi', postanowiłam ująć w kadrze oba parhelia:

post-12984-1245559698_thumb.jpg

 

Było to ok. 18:30 czasu polskiego. Pomyślałam sobie: może jakiś okołozenitalny się pojawi? Zadarłam głowę do góry, a tam właśnie zaczynał się tworzyć:

post-12984-1245559708_thumb.jpg

 

Potem miałam całkiem dobry widok, bo nie było już drzew, tylko dachy, więc jeszcze raz cyknęłam parhelia:

post-12984-1245559717_thumb.jpg

 

A łuk stawał się coraz większy i wyraźniejszy...

post-12984-1245559741_thumb.jpg

 

Przeszłyśmy na drugą stronę jezdni, więc widoczność znacznie się poprawiła. Zrobiłam więc kolejne zdjęcie słońc pobocznych ( sceneria sprawia dość tropikalne wrazenie):

post-12984-1245559765_thumb.jpg

 

Potem postanowiłam trochę inaczej ująć zjawisko- pionowo, z nastawieniem na łuk okołozenitalny:

post-12984-1245559775_thumb.jpg

 

Ten z kolei stał się tak wyraźny, że nie dał mi spokoju i MUSIAŁAM jeszcze raz go uwiecznić:

post-12984-1245559783_thumb.jpg

 

I nagle olśniło mnie: przecież mam w komórce funkcję robienia "sklejanych" zdjęć panoramicznych! Stanęłam więc i pstryknęłam panoramkę 2-zdjęciową (co prawda lampa się rozdwoiła, ale liczą się słońca poboczne!)

post-12984-1245559802_thumb.jpg

 

A potem po raz ostatni rzuciłam okiem obiektywu na łuk okołozenitalny. Patrząc na zdjecie w komórce, miałam wrazenie, że widzę tam górny łuk styczny (delikatny!). Na żywo też go widziałam. A w komputerze trzeba naprawdę dużej cierpliwości, żeby coś zobaczyć, ale to JEST- po skontrastowaniu widoczna doskonale jaśniejsza smuga na wysokości 1/4 - 1/5 zdjęcia licząc od dołu. Zresztą na uparciucha można jej się dopatrzyć i normalnie:

post-12984-1245559810_thumb.jpg

 

Potem zjawiska zaczęły zanikać. Do zapadnięcia zmroku nie pojawiło się nic ciekawego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna fotorelacja. Stopniujesz napięcie jak w dreszczowcu (chciałem napisać w "thrillerze" ale jakoś głupio wygląda). No i te zdjęcia komórką - super. Szczerze mówiąc pierwszy raz spotkałem się z tymi zjawiskami, stąd moja fascynacja. Widocznie zbyt rzadko zaglądam to tego zakątka AF.

 

Pozdrawiam.

 

EDIT: po lekkim wgłębieniu się w temat widzę, że łuk okołozenitalny to taki rarytas, niełatwo go zaobserwować, tym bardziej uznanie za uwiecznienie tego zjawiska.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wczorajszo/dzisiejsze ;)

 

 

Zachodzące Słonko:

_IMG_7985.jpg

 

Wschodzące Słonko:

_IMG_8004.jpg

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Edit: już nie z Dalekiej Północy :)

 

Edit 2: jak zrobić jak najlepszą fotkę takiego zjawiska, czyli tak, żeby było najlepiej widoczne?

Edytowane przez Perkuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dobrze widoczne, ale tylko wtedy, gdy obrócę ekran (LCD w laptopie). Nie wiem, na czym to polega- sama mam kiepski komórkowy aparat (CyberShot rewelacyjny jak na komórkę, a beznadziejny jak na aparat fotograficzny) i często na zdjęciach pojawiają mi się odblaski, dodatkowe promienie, szumy... O uchwyceniu tym NLC nawet nie mam co marzyć- nie obejmuje ciemności... Kiedy chcę, żeby zdjęcie słonka i halo było jak najwyraźneijsze i bez odblasków, staram się fotografować źródło światła prosto- nie pod kątem.

 

Dzisiaj ok. 10:30 też było halo- u góry kolorowe i dość dobrze widoczne, u dołu również, a po bokach nie.

post-12984-1245583626_thumb.jpgpost-12984-1245583616_thumb.jpgpost-12984-1245583633_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

13 czerwca (poniedziałek) około południa był ładny okrąg halo. Gdy się pojawił w całej swej okazałości, akurat jechałam jako pasażer na skuterze (do Suwałk). Pomimo pewnego ryzyka, nie mogłam się powstrzymać i cyknęłam kilka fotek... odbiciu kręgu na czerwonym kasku mojego kierowcy! :D

 

post-12984-124767986815_thumb.jpgpost-12984-124767989937_thumb.jpg

 

Potem, gdy maszyna stała już na parkingu, zabrałam się za "normalne" pstrykanie.

 

post-12984-124767992776_thumb.jpgpost-12984-124767993723_thumb.jpgpost-12984-124767994966_thumb.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Będąc 29 lipca na wycieczce do Kruszwicy, zaraz po zejsciu z Mysiej Wieży, w samo południe pojawiło się na niebie piękne halo 22°. Dopiero po przejściu kilku cumulusów, na czystym niebie zjawisko ukazało się w całej krasie. W szczytowej fazie zauważalne były dwa słońca poboczne i piękny krąg parheliczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.